Psychoterapia – fanaberia czy sposób na własny rozwój?
Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii? Z czym potocznie kojarzy się psychoterapia? Znana jest ona m.in. z wielu hollywoodzkich filmów, w tym m.in. dzieł zawsze nieco neurotycznego, a przede wszystkim piekielnie inteligentnego Woody Allena. Pokazują one, że psychoterapia dotyczy nie tylko ludzi z dużymi problemami natury psychologicznej, już na pierwszy rzut oka wymagającymi pomocy ze strony specjalisty od ludzkiej psychiki. Pomóc ona może również wielu osobom, które na co dzień dobrze radzą sobie z otaczającą ich rzeczywistością. Dlatego też warto zadać sobie podstawowe pytanie:
1. Po co „normalnemu” człowiekowi psychoterapia?
To banalne zdawałoby się pytanie, na które odpowiedź wydaje się być oczywista (i jednocześnie negatywna), po bliższym przyjrzeniu okazuje się już taką nie być. Jest tak dlatego, że osoba bardzo dobrze funkcjonująca w społeczeństwie, mająca świetny zawód, może jednak przezywać w swoim życiu kolejne… zawody miłosne. Może też cały czas pracować w firmach, w których nie jest w stanie rzeczywiście w 100 proc. rozwinąć posiadany przez siebie potencjał. Lub też toczyć niekończące się spory ze swoimi rodzicami, nie mieć przyjaciół, nie potrafić spełniać swoich pasji itd.
Takich różnego typu kombinacji, które powodują, że człowiek nie jest w stanie być w pełni usatysfakcjonowanym ze swojego życia, jest oczywiście bardzo wiele. Powodują one, pomimo dobrego radzenia sobie z większością obszarów egzystencji, dana osoba nie jest w stanie w pełni rozwinąć skrzydeł. W związku z tym warto podjąć ryzyko i poszukać pomocy u specjalisty-terapeuty.
Istnieje ku temu kolejny powód. Pomimo tego, że doskonale radzimy sobie w wielu sytuacjach dobrze mieć pewność, że gdy sytuacja życiowa stanie się dla nas niekorzystna i rzeczywiście pełna problemów, również wtedy będziemy w stanie skutecznie i pozytywnie sobie z nią poradzić. Dlatego też warto poszukać klucza do rozwiązania swoich życiowych problemów. Pomóc nam w tym może dobry psychoterapeuta i zaproponowana przez niego metoda, pozwalająca na skuteczne poradzenie sobie z pojawiającymi się trudnościami.
2. Co to jest psychoterapia?
W najszerszym ujęciu psychoterapia to metoda leczenia, którego podstawą jest wywieranie wpływu przez osobę psychoterapeuty na psychikę jego pacjenta (różniąc się w ten sposób od leczenia chirurgicznego i farmakologicznego). Głównym zadaniem tak rozumianej psychoterapii jest leczenie zaburzeń psychicznych i emocjonalnych (w tym różnego typu nerwic) oraz schorzeń psychosomatycznych za pomocą środków psychologicznych. Jej głównymi elementami są: sugestia, rozmowa, perswazja, psychoanaliza, hipnoza itd.
Do podstawowych zadań współczesnej psychoterapii należy nie tylko leczenie zaburzeń psychicznych i problemów emocjonalnych, ale również pomaganie w radzeniu sobie z różnego typu problemami życiowymi i szeroko rozumiany rozwój osobowości. Do tego, by osiągnąć te cele wypracowano bardzo wiele różnorodnych metod, pozwalających na skuteczne pomaganie osobom uczestniczącym w terapii, chcącym rozwiązać jakiś problem natury psychicznej.
Do tego potrzebne są dwa niezbędne składniki: z jednej strony jest to osoba, która chce coś zmienić w swoim życiu. Musi być ona otwarta na terapię i chcieć rzeczywiście pozytywnie zmienić i rozwinąć swoją osobowość. Bez tej otwartości i chęci podążania za wsparciem psychologicznym terapeuty nie ma możliwości wspólnego rozwiązywania problemu. Z drugiej strony potrzebny jest też fachowy terapeuta, którego wiedza i empatia pozwoli na zaufanie, a przede wszystkim na skuteczną pracę nad sobą.
Kwestia tego, w jaki sposób go wybrać nie jest prosta, ze względu na wielość i różnorodność metod terapeutycznych, z których obecnie można korzystać. Warto więc włożyć nieco wysiłku i poszukać odpowiedniej dla siebie metody. Można skorzystać także z „poczty pantoflowej” oraz własnej intuicji. Z pewnością jeden aspekt jest w tym przypadku niezwykle ważny. Należy zwrócić się do takiego terapeuty, który posiada Certyfikat potwierdzający jego kwalifikacje.
Wybór terapeuty i zaufanie do niego jest ważne również z tego względu, że proces zmian w psychice i będących jej integralną częścią nawyków nie jest prosty i łatwy. Często też za problemem, z którym dana osoba chce sobie poradzić (np. częste rozdrażnienie), kryją się inne, głębsze problemy psychiczne. Z pewnością jednak warto się z nimi zmierzyć.
3. Odpowiadając na zadane w tytule pytanie…
Na jeszcze jeden aspekt warto zwrócić uwagę. Jak stwierdza czołowy polski psycholog Jan Strelau: „Każda epoka ma swoje nerwice i każda wymaga odpowiedniej psychoterapii”. A dzisiejsze czasy to okres takiego tempa rewolucji technologicznej, którego człowiek nie doświadczył nigdy w swojej historii. Jednocześnie następują duże zmiany w obyczajach, tradycji i związanej bezpośrednio z nimi kulturze. Ma to o tyle znaczenie, że nie zawsze nasza psychika jest w stanie nadążyć za tak gwałtownie zmieniającą się rzeczywistością. Również w tym aspekcie fachowa pomoc terapeuty może stać się niezwykle pomocna.
W tym momencie odpowiedź pytanie – komu potrzebna jest psychoterapia? – wydaje się być po raz kolejny oczywista. Teraz jednak odpowiemy na nie – tak naprawdę, w pewnym zakresie, każdemu z nas…
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.