Przejdź na WP

Pulmonolog - czym się zajmuje, leczenie chorób, badania, wizyta u lekarza

Pulmonolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wszystkich chorób układu oddechowego. Do lekarza pulmonologa możesz udać się z takimi chorobami jak np: astma oskrzelowa, mukowiscydoza lub odma płucna. Bardzo często zdarza się, że pulmonolog ma dodatkową spcjalizację, którą jest alergologia. Wszelkie zanieczyszczenia powietrza oraz wszelkiego rodzaju alergie mają wpływ na układ oddechowy. Alergicy mają często problemy z oddychaniem lub duszności w klatce piersiowej. Wtedy specjalizacja alergologiczna jest bardzo przydatna w diagnozowaniu chorób pulmonologicznych.

Zobacz film: "Tajemniczy zabójca - włóknienie płuc"

spis treści

1. Pulmonolog - czym się zajmuje?

Czym zajmuje się pulmonolog? Lekarz pulmonolog zajmuje się schorzeniami i wadami wrodzonymi układu oddechowego. Pulmonolog stawia odpowiednią diagnozę, zleca właściwe leczenie oraz informuje, jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu oddechowego. Do lekarza pulmonologa możesz się wybrać, kiedy występują u ciebie następujące objawy: szybkie męczenie się, świszczący oddech, duszności, kaszel bez zdiagnozowanej przyczyny.

Jeśli zaobserwujesz u siebie krwioplucie, zaburzenia oddychania, a także problemy ze złapaniem oddechu, także powinieneś udać się do pulmonologa. Do tego specjalisty na wizyty bardzo często udają się palacze, którzy mają przewlekły kaszel, problemy z oddychaniem oraz bardzo często raka płuc.

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg...

zobacz galerię

2. Pulmonolog - leczenie chorób

Wyżej wymienione objawy mogą wskazywać na wiele chorób, które muszą być zdiagnozowane oraz leczone przez lekarza pulmonologa. Do takich schorzeń należą: astma oskrzelowa, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli, odma opłucnowa, zapalenie płuc. Pulmonolog leczy także: przewlekłą obutracyjną chorobę płuc, raka płuc, gruźlicę oraz sarkoidozę. Do lekarza pulmonologa koniecznie trzeba wybrać się na wizytę, kiedy mieliśmy w ostatnim czasie kontakt z osobą chorą na gruźlicę.

3. Pulmonolog - badania

Lekarz pulmonolog po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie z pacjentem może skierować go na następujące badania: spirometrię, wszelkiego rodzaju testy skórne oraz testy wziewne, które mogą wykazać alergię. Pacjent może także wykonać bronchoskopię oraz badanie surowicy krwi w kierunku pomiaru poziomu przeciwciał swoistych. Diagnozowanie chorób układu oddechowego nie jest proste, więc lekarz może zlecić także wykonanie RTG klatki piersiowej, tomografię komputerową klatki piersiowej, USG jamy brzusznej lub ogólne badanie krwi oraz badania moczu.

Aby dostać się na wizytę do pulmonologa w ramach NFZ, potrzebne będzie skierowanie
Aby dostać się na wizytę do pulmonologa w ramach NFZ, potrzebne będzie skierowanie (123rf.com)

Zobacz także:

4. Pulmonolog - wizyta u lekarza

Aby dostać się na wizytę do pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, potrzebne będzie skierowanie, które otrzymujemy od lekarza rodzinnego lub z poradni zdrowia. Do lekarza pulmonologa, zwłaszcza do pulmonologa dziecięcego, dużo ciężej jest się dostać na wizytę niż do lekarza innej specjalizacji. Czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ wynosi nawet kilka miesięcy. Można oczywiście wybrać się na prywatną wizytę do pulmonologa. Koszt prywatnej wizyty u pulmonologa zaczyna się od 100 złotych. Na wizycie lekarz albo zleci potrzebne badania, albo postawi konkretną diagnozę na podstawie interpretacji wyników badań.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy