Pyloroplastyka

Pyloroplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu, a następnie zszyciu odźwiernika znajdującego się w dolnej części żołądka, dzięki czemu poszerza się jego otwarcie na dwunastnicę, czyli pierwszą część jelita cienkiego. Pyloroplastyka to metoda leczenia wskazana dla chorych zagrożonych chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Ponadto zabieg pyloroplastyki wykonuje się u pacjentów z przerostowym zwężeniem odźwiernika.

Na czym polega pyloroplastyka?

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Pyloroplastyka pozwala na powiększenie otworu, przez który treść pokarmowa przechodzi z żołądka do jelit, a tym samym umożliwia szybsze opróżnienie żołądka. Pyloroslastyka polega na podłużnym nacięciu błony mięśniowej odźwiernika i jej rozwarstwieniu. Stosowana jest w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz ich powikłań oraz w sytuacji, gdy u pacjentów, szczególnie nimi zagrożonych, inne metody leczenia zawiodły.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przygotowanie do pyloroplastyki

Przed zabiegiem przeprowadza się standardowe badania krwi i moczu oraz badania rentgenowskie. Po północy, na dzień przed zabiegiem pacjent nie powinien niczego jeść ani pić. Wskazana może być również lewatywa w celu oczyszczenia jelit. Jeśli pacjent odczuwa nudności lub wymiotuje, żołądek oczyszczany jest za pomocą odsysającej rurki.

Przebieg pyloroplastyki

Pyloroplastyka polecana jest chorym, u których nie sprawdziło się leczenie farmakologiczne, a szczególnie, gdy przyczyną wrzodów żołądka jest stres lub gdy doszło do perforacji ściany śluzówki bądź niedrożności ujścia żołądka. Zabieg wiąże się z wykonaniem nacięcia wzdłuż odźwiernika, a następnie zaszycia go pod właściwym kątem tak, aby rozluźnić mięsień i stworzyć większy otwór ułatwiający lepszy pasaż treści pokarmowej z żołądka do dwunastnicy. Operacja ta czasami przeprowadzana jest jednocześnie z wagotomią, czyli przecięciem nerwów błędnych, które stymulują produkcję kwasów żołądkowych i ruch treści pokarmowej.

Po zabiegu pyloroplastyki

Po pyloroplastyce pacjent pozostaje w szpitalu przez 6-8 dni. W kilka godzin po operacji czynności życiowe chorego, w tym puls, ciśnienie, oddychanie i temperatura, będą stale monitorowane. W ciągu pierwszych 24-48 godzin chory otrzymuje jedynie płyny w formie dożylnej, po czym stopniowo pozwala mu się jeść lekkie posiłki. Pacjent może zacząć chodzić w 8 godzin po operacji, a jego aktywność od tego czasu stopniowo wzrasta.

Powikłania pyloroplastyki

Po pyloroplastyce mogą pojawić się takie powikłania, jak:

Osoba, która przeszła pyloroplastykę powinna zgłosić się do lekarza w przypadku pojawienia się takich objawów, jak:

Pyloroplastyka jest skuteczną metodą leczenia choroby wrzodowej. W ciągu 4-6 tygodni po zabiegu chory zazwyczaj bez komplikacji powraca do swojej normalnej aktywności.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
  • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pyloroplastyka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze