Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Pyloroplastyka

Avatar placeholder
05.09.2013 14:49
Pyloroplastyka
Pyloroplastyka

Pyloroplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu, a następnie zszyciu odźwiernika znajdującego się w dolnej części żołądka, dzięki czemu poszerza się jego otwarcie na dwunastnicę, czyli pierwszą część jelita cienkiego. Pyloroplastyka to metoda leczenia wskazana dla chorych zagrożonych chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Ponadto zabieg pyloroplastyki wykonuje się u pacjentów z przerostowym zwężeniem odźwiernika.

1. Na czym polega pyloroplastyka?

Wrzód żołądka - zdjęcia
Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

zobacz galerię

Pyloroplastyka pozwala na powiększenie otworu, przez który treść pokarmowa przechodzi z żołądka do jelit, a tym samym umożliwia szybsze opróżnienie żołądka. Pyloroslastyka polega na podłużnym nacięciu błony mięśniowej odźwiernika i jej rozwarstwieniu. Stosowana jest w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz ich powikłań oraz w sytuacji, gdy u pacjentów, szczególnie nimi zagrożonych, inne metody leczenia zawiodły.

1.1. Przygotowanie do pyloroplastyki

Przed zabiegiem przeprowadza się standardowe badania krwi i moczu oraz badania rentgenowskie. Po północy, na dzień przed zabiegiem pacjent nie powinien niczego jeść ani pić. Wskazana może być również lewatywa w celu oczyszczenia jelit. Jeśli pacjent odczuwa nudności lub wymiotuje, żołądek oczyszczany jest za pomocą odsysającej rurki.

2. Przebieg pyloroplastyki

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Pyloroplastyka polecana jest chorym, u których nie sprawdziło się leczenie farmakologiczne, a szczególnie, gdy przyczyną wrzodów żołądka jest stres lub gdy doszło do perforacji ściany śluzówki bądź niedrożności ujścia żołądka. Zabieg wiąże się z wykonaniem nacięcia wzdłuż odźwiernika, a następnie zaszycia go pod właściwym kątem tak, aby rozluźnić mięsień i stworzyć większy otwór ułatwiający lepszy pasaż treści pokarmowej z żołądka do dwunastnicy. Operacja ta czasami przeprowadzana jest jednocześnie z wagotomią, czyli przecięciem nerwów błędnych, które stymulują produkcję kwasów żołądkowych i ruch treści pokarmowej.

3. Po zabiegu pyloroplastyki

Po pyloroplastyce pacjent pozostaje w szpitalu przez 6-8 dni. W kilka godzin po operacji czynności życiowe chorego, w tym puls, ciśnienie, oddychanie i temperatura, będą stale monitorowane. W ciągu pierwszych 24-48 godzin chory otrzymuje jedynie płyny w formie dożylnej, po czym stopniowo pozwala mu się jeść lekkie posiłki. Pacjent może zacząć chodzić w 8 godzin po operacji, a jego aktywność od tego czasu stopniowo wzrasta.

4. Powikłania pyloroplastyki

4.1. Po pyloroplastyce mogą pojawić się takie powikłania, jak:

4.2. Osoba, która przeszła pyloroplastykę powinna zgłosić się do lekarza w przypadku pojawienia się takich objawów, jak:

Pyloroplastyka jest skuteczną metodą leczenia choroby wrzodowej. W ciągu 4-6 tygodni po zabiegu chory zazwyczaj bez komplikacji powraca do swojej normalnej aktywności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze