Trwa ładowanie...

Pylorostenoza - przyczyny, objawy, leczenie

 Kinga Olchowy
11.10.2023 13:17
Pylorostenoza to choroba układu pokarmowego, zwykle jest wadą wrodzoną
Pylorostenoza to choroba układu pokarmowego, zwykle jest wadą wrodzoną (GettyImages)

Pylorostenoza najczęściej występuje jako wada wrodzona i jest wykrywana już u niemowląt. U osób dorosłych może być dolegliwością nabytą i rozwijać się w przebiegu choroby wrzodowej, a także niektórych chorób nowotworowych. Pylorostenoza daje przede wszystkim objawy żołądkowe. Zobacz, jak ją rozpoznać i jak leczyć.

spis treści

1. Co to jest pylorostenoza

Pylorostenozą nazywa się zwężenie odźwiernika i jest to schorzenie obejmujące układ pokarmowy. Odźwiernik to część żołądka, która łączy go z dwunastnicą. Jego rolą jest przepuszczanie treści żołądkowej właśnie do dwunastnicy, aby umożliwić trawienie i transoportowanie składników odżywczych do organizmu.

Jeśli odźwiernik się zwężą, proces ten jest znacznie utrudniony, a czasem także zupełnie upośledzony.

Pylorostenoza najczęściej jest wykrywana u niemowląt jako wada wrodzona, choć może pojawić się także u osób dorosłych, borykających się z chorobami układu pokarmowego.

1.1. Pylorostenoza u niemowląt

Zobacz film: "Przyczyny wrzodów układu pokarmowego"

Zdarza się, że u niemowlat stwierdza się wrodzone przerostowe zwężenie odźwiernika. Znacznie częściej występuje ono u chłopców. Pierwsze objawy choroby pojawiają się najczęściej w 3 tygodniu życia dziecka i charakteryzurą się silnymi, chlustającymi wymiotami tuż po posiłku lub w trakcie karmienia.

Dodatkowo wyraźnie widać wzdęcie brzuszka i znaczą utratę masy ciała. Czasem w okolicy odźwiernika wyczuwalny jest niewielki guzek.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Na skutek pylorostenozy dzieci oddają małą ilość stolca i moczu, czego konsekwencją może być odwodnienie.

Dodatkowo dziecko może być stale głodne, jeść łapczywie być niespokojne i nadpobudliwe lub stale zmęczone

Pylorostenoze u dzieci leczy się operacyjnie.

2. Przyczyny pylorostenozy

Najczęściej pylorostenoza pojawia się jako skutek powikłań pooperacyjnych, obejmujących drogi żółciowe, żołądek oraz dwunastnicę.

Może też być wywołana połknięciem jakiegoś ciała obcego i zmianami pourazowymi, a także przedłużającymi się stanami zapalnymi w tym fragmencie układu pokarmowego.

Często pylorostenoza towarzyszy nowotworom żołądka i dwunastnicy, a także chorobom trzustki (w tym także rakowi).

Najczęściej przyczyną pylorostenozy u dorosłych jest przebyta choroba wrzodowa, obejmująca żołądek lub dwunastnicę. Szacuje się, że schorzenie dotyka 3-4% wszystkich pacjentów, którzy leczyli wrzody.

Wówczas ściany odźwiernika zamykają się z powodu blizn, które powstają w wyniku gojenia się nadżerek i owrzodzeń.

3. Objawy pylorostenozy

Jeśli doszło do rozwoju pylorostenozy, najczęściej pojawia się szereg objawów żołądkowych, a wśród nich przede wszystkim znajdują się nudności i wymioty spowodowane zalegającą treścią pokarmową, której przechodzenie dalej jest znacznie utrudnione.

W przebiegu choroby mogą wystąpić także zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

4. Leczenie pylorostenozy

Leczenie uzależnione jest od przyczyny. Najczęściej pacjentowi podaje się leki przeciwzapalne. Jeśli przyczyną pylorostenozy są blizny, wówczas leczenie opiera się na ich operacyjnym usunięciu.

W przypadku chorób nowotworowych podstawą leczenia jest wyeliminowanie guza, dzięki czemu ucisk na ściany odźwiernika powinien stopniowo się zmniejszać. W przebiegu chorób nowotworowych pylorostenoza przebiega dość sprawnie, więc ważna jest odpowiednia rekacja jak najszybciej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze