Trwa ładowanie...

Pyrantelum – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności

Avatar placeholder
30.03.2021 20:00
Lek Pyrantelum wykazuje dużą skuteczność w walce z pasożytami
Lek Pyrantelum wykazuje dużą skuteczność w walce z pasożytami (123rf.com)

Pyrantelum to preparat dostępny na receptę o działaniu przeciwpasożytniczym. Wskazaniem do zastosowania leku Pyrantelum są dolegliwości wywołane przez robaki obłe takie jak: owsica, glistnica, zakażenie tęgoryjcem amerykańskim oraz tęgoryjcem dwunastnicy.

spis treści

1. Charkaterystyka Pyrantelum

Substancja czynna leku Pyrantelum to pyrantel. Jest to substancja przeciwpasożytnicza szczególnie dobrze działająca w przypadku robaków obłych tak zwanych nicieni. Zażycie preparatu Pyrantelum blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe pasożytów obecnych w przewodzie pokarmowym.

Lek Pyrantelum wykazuje dużą skuteczność w walce z pasożytami dojrzałymi oraz we wczesnej fazie rozwoju. Niestety nie jest on skuteczny w przypadku larw.

2. Wskazania do stosowania Pyrantelum

Zobacz film: "Zakażenie pasożytami u dzieci. Objawy i leczenie"

Wskazaniami do zastosowania leku Pyrantelum są dolegliwości wywołane przez robaki obłe. Lekarze najczęściej przepisują Pyrantelum w przypadku: owsicy, glistnicy a także w zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy oraz zakażenia tęgoryjcem amerykańskim.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności przy stosowaniu leku

Niestety nawet w przypadku ewidentnych wskazań do zastosowania leku Pyrantelum nie zawsze jest to możliwe. Podstawowym przeciwskazaniem jest uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek ze składników leku. Przeciwskazanie do zastosowania Pyrantelum to również równolegle przyjmowanie leków zawierających piperazynę.

Szczególną ostrożność w stosowaniu leku Pyrantelum należy zachować w przypadku osób z zaburzeniami czynności wątroby. W takiej sytuacji lekarz może zlecić zmniejszenie dawek leku. Konieczna jest też stała kontrola aktywności enzymów wątrobowych we krwi.

Dużą ostrożność należy również zachować w przypadku stosowania leku u chorych niedożywionych oraz z niedokrwistością. Osoby takie powinny w czasie terapii znajdować się pod nadzorem medycznym. Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią przed zastosowaniem leku Pyrantelum muszą wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Jak do tej pory nie odnotowano wpływu leku Pyrantelum na zdolność do obsługiwania urządzeń mechanicznych oraz prowadzenia pojazdów.

4. Działania niepożądane leku

Przyjmowanie leku Pyrantelum w rzadkich przypadkach może być przyczyną wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: nudności, biegunka, wymioty, bóle żołądka, zaburzenia łaknienia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle głowy, zawroty głowy, halucynacje, dezorientacja, nadmierna senność, bezsenność, zaburzenia słuchu, zaburzenia czucia, gorączka, osłabienie oraz reakcje alergiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze