Rak jelit dał tylko jeden objaw. "Jestem najzdrowszą osobą, jaką znam"
Danni Duncan, 39-letnia matka trójki dzieci i trenerka fitness z Melbourne, otrzymała diagnozę raka jelita. Lekarze podejrzewają, że przyczyną mogą być nawyki żywieniowe z dzieciństwa.
W tym artykule:
Zaczęło się od zmęczenia
Danni Duncan, znana trenerka fitness z Melbourne, mimo zdrowego trybu życia, usłyszała diagnozę raka jelita. Choroba zaczęła się rozprzestrzeniać na pobliskie organy. Duncan, która od lat dba o zdrową dietę i regularnie ćwiczy, była zaskoczona tą wiadomością.
Początkowo objawy były niemal niezauważalne - jedynie uporczywe zmęczenie. Badania wykazały, że przyczyną było krwawienie wewnętrzne wywołane przez guz w jelicie.
Danni przeszła operację usunięcia nowotworu, w tym części jelit i całego wyrostka robaczkowego.
Objawy zatrucia dioksynami
Po operacji usunięcia nowotworu Duncan dowiedziała się, że jej rak jest w stadium drugim. Oznacza to, że choroba zaczęła się rozprzestrzeniać poza ścianę jelita, ale nie dotarła jeszcze do węzłów chłonnych.
Złe nawyki żywieniowe w dzieciństwie
Lekarze sugerują, że przyczyną mogą być nawyki żywieniowe z dzieciństwa. W latach 90. popularne były produkty zawierające chemikalia i konserwanty, które teraz mogą mieć wpływ na zdrowie. Duncan podkreśla, że nie ma w rodzinie historii tej choroby, co czyni diagnozę jeszcze bardziej zaskakującą.
- Jestem najzdrowszą osobą, jaką znam. Robię więcej dla swojego zdrowia niż ktokolwiek inny - powiedziała w nagraniu na Instagramie.
Dodała, że przez ostatnie cztery lata odżywiała się w 80-90 proc. produktami nieprzetworzonymi, używała nietoksycznych produktów w domu, rzadko piła alkohol, codziennie ćwiczyła i jadła dietę bogatą w błonnik.
Duncan apeluje do rodziców, by zwracali uwagę na dietę swoich dzieci. Ostrzega przed ultraprzetworzonymi produktami, które mogą mieć długoterminowe skutki zdrowotne.
- To, co teraz wydaje się nieszkodliwe, może mieć poważne konsekwencje w przyszłości - mówi cytowana przez "Daily Mail".
Rak jelita grubego coraz częstszy
W Polsce liczba zachorowań na raka jelita grubego systematycznie rośnie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2022 roku odnotowano około 18,8 tysiąca nowych przypadków tej choroby. Prognozy na 2025 rok przewidują wzrost liczby nowych zachorowań do około 24,6 tysiąca przypadków.
Rak jelita grubego jest obecnie jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych w Polsce, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba nowych przypadków wzrosła z około 11,5 tysiąca na początku XXI wieku do niemal 19 tysięcy w 2017 roku.
Eksperci zauważają wzrost przypadków raka jelita wśród młodych dorosłych. Badania wskazują, że w 27 z 50 krajów liczba zachorowań wśród osób poniżej 50. roku życia rośnie. W Anglii wzrost ten wynosi 3,6 proc. rocznie.
Chociaż rak jelita jest często związany z otyłością, coraz częściej dotyka także osoby zdrowe i aktywne fizycznie. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną mogą być czynniki środowiskowe, takie jak dieta i zanieczyszczenia.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródło: Daily Mail
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.