NewsyRak jelita grubego dawał tylko jeden objaw. 59-latek ma ważną radę

Rak jelita grubego dawał tylko jeden objaw. 59‑latek ma ważną radę

59-letni Brytyjczyk poczuł duszności podczas spaceru. Początkowo jego objawy zostały zbagatelizowane w przychodni, gdyż nie były związane z zawałem serca. Po wielu próbach mężczyźnie udało mu się uzyskać właściwą diagnozę, która zmieniła jego życie. Cierpiał na "cichy" nowotwór, który często nie daje niemal żadnych oznak albo jego objawy nie są charakterystyczne.

Tak objawiał się rak jelita grubego u 59-latka
Tak objawiał się rak jelita grubego u 59-latka
Źródło zdjęć: © Facebook

Myślał, że to problem z sercem

David Gold, 59-letni były menedżer banku, początkowo obawiał się, że jego duszności są związane z problemami sercowymi, które występowały w jego rodzinie. Po wielu badaniach w szpitalu w Leeds, lekarze odkryli, że przyczyna leży gdzie indziej. W końcu zdiagnozowano u niego raka jelita grubego, który wymagał natychmiastowego leczenia.

David podkreśla, jak ważne jest wczesne wykrycie raka, które może uratować życie. Otrzymał pozytywny wynik testu FIT, ale zbagatelizował go, myśląc, że to nic poważnego. "Nie daj się zwieść statystykom" - ostrzega. Mężczyzna wziął udział w badaniu klinicznym FOxTROT 3, które obejmowało chemioterapię przed operacją. Dzięki temu jego guz zmniejszył się o jedną trzecią, co pozwoliło na mniej inwazyjny zabieg.

Obecnie jest na drodze do pełnego wyzdrowienia, choć czeka go jeszcze pięć lat regularnych badań kontrolnych. Były bankowiec apeluje teraz do innych, by nie lekceważyli objawów i nie bali się szukać pomocy. "Rak nie wybiera. Żyjemy tylko raz, więc dbajmy o zdrowie, ale nie pozwólmy, by strach przed chorobą zdominował nasze życie" - powiedział "The Sun".

WIDEO

USG rodem z horroru. Lekarze nie mogli uwierzyć, co znajdowało się w brzuchu 20-latka z Indii

Coraz więcej młodych pacjentów

Rak jelita grubego to trzeci co do częstotliwości występowania nowotwór w Polsce i drugi pod względem śmiertelności. Każdego roku taką diagnozę otrzymuje 12 tysięcy osób. Chociaż rak jelita grubego najczęściej atakuje osoby starsze, rośnie liczba młodszych pacjentów - niepokojący jest wzrost zachorowań wśród osób poniżej 50. roku życia.

Dlatego medycy apelują o wcześniejsze badania przesiewowe oraz zmianę stylu życia, aby obniżyć ryzyko występowania choroby. W młodym wieku nie zawsze zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z rakiem jelita. Styl życia, dieta uboga w błonnik, spożycie alkoholu oraz inne czynniki środowiskowe przyczyniają się do rosnącej liczby przypadków.

Zmiany te wpływają nie tylko na wyższe ryzyko zachorowania, ale także przyspieszają biologiczny wiek organizmu, zwiększając ilość polipów rozwijających się w jelicie. Ważne jest też, aby regularnie przeprowadzać kolonoskopię – badanie, które nie tylko pozwala na wczesne wykrycie, ale także na usunięcie polipów, zanim przekształcą się w nowotwór. Wczesna diagnoza umożliwia skuteczniejszą terapię i znacznie zwiększa szanse na przeżycie.

Rola profilaktyki i edukacji na temat raka jelita grubego jest nieoceniona. Znajomość potencjalnych objawów oraz czynników ryzyka może uratować życie.

Młodzi ludzie, bardziej narażeni na przyspieszone starzenie się układu pokarmowego, powinni szczególnie dbać o zdrowy tryb życia, regularną aktywność fizyczną i unikanie czynników ryzyka jak palenie czy spożywanie alkoholu.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. The Sun

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie