Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Agnieszka Barchnicka

Rak naciekający

Avatar placeholder
09.09.2014 12:28
Rak naciekający
Rak naciekający (Zdjęcie autorstwa Jess Sloss / CC BY-SA 2.0)

Rak naciekający piersi (inwazyjny) to określenie nowotworu piersi znajdującego się w stadium zaawansowania, w którym istnieje prawdopodobieństwo tworzenia przerzutów. Rak może szerzyć się w zakresie otaczających tkanek, rozrastając się i tworząc guz. Komórki rakowe potrafią także rozprzestrzeniać się drogą limfatyczną oraz krwionośną. W ten sposób nowotwór może docierać do odległych miejsc, tworząc nowe ogniska w narządach takich jak płuca, wątroba itp.

spis treści

1. Objawy i diagnostyka raka naciekającego

Rak naciekający może objawiać się twardym, nieregularnym guzem zlokalizowanym w piersi. Nowotwór piersi, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, może powodować także zmiany w wyglądzie piersi – np. wciągnięcie brodawki sutkowej, rumień skóry lub zniekształcenie piersi. W związku z tym zaleca się, by podczas samobadania piersi kobieta zwracała uwagę na wygląd piersi. Jeżeli zauważy nieprawidłowości, warto jak najszybciej skontaktować się w lekarzem.

Jeżeli kobieta wyczuje w piersi guz lub zostanie on stwierdzony podczas kontrolnych wizyt u lekarza ginekologa, konieczna jest dalsza diagnostyka. Podstawę stanowią badania obrazowe, czyli mammografia oraz badanie ultrasonograficzne. Mammografię zaleca się kobietom powyżej 40 roku życia, a USG kobietom młodszym. Wynika to z odmienności w budowie piersi. U kobiety w wieku 20-30 lat piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej. U kobiet starszych tkanka gruczołowa stopniowo zanika, a w jej miejsce pojawia się tkanka tłuszczowa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Warto wiedzieć, że guzek piersi nie musi oznaczać raka. Szacuje się, że ponad 80% guzków to zmiany łagodne.

W przypadku niepokojącego obrazu w mammografii lub USG lekarz może zalecić biopsję cienkoigłową piersi lub wycięcie guzka oraz badanie histopatologiczne.

2. Leczenie raka naciekającego

Leczenie raka naciekającego piersi uzależnione jest od stadium zaawansowania, które określa się na podstawie wielkości guza/ogniska nowotworowego, a także oceny w kierunku obecności przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych lub przerzutów odległych. Podstawę stanowi leczenie chirurgiczne. Zazwyczaj wykonuje się mastektomię, czyli usunięcie całej piersi wraz z węzłami chłonnymi pachy. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie oszczędzające, pozwalające na zachowanie piersi (wycięcie fragmentu piersi wraz z guzem). Ponadto stosowana jest chemioterapia, radioterapia, terapia hormonalna oraz celowana terapia biologiczna.

Skuteczność leczenia raka naciekającego zależy od wielu czynników. Są to: wielkość guza w piersi, szerokość marginesu chirurgicznego, stopień złośliwości raka, stan receptorów hormonalnych, poziom HER2 oraz stan węzłów chłonnych.

Odpowiednio wczesne wykrycie zmian nowotworowych w piersiach jest kluczowe dla zwiększenia szans na wyleczenie raka piersi. Warto w każdym miesiącu wykonywać samobadanie piersi. Nie jest to wymagające ani czasochłonne zadanie. Każda kobieta jest w stanie wygospodarować kilkanaście minut w miesiącu na samobadanie i zwiększyć dzięki temu swoje szanse na przeżycie, jeżeli okaże się, że zaobserwowana zmiana to rak piersi. Warto także pamiętać o regularnych kontrolach u lekarza ginekologa oraz wykonywaniu profilaktycznych badań mammograficznych po 40 roku życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Rodzaje raka piersi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze