Trwa ładowanie...

Ranigast – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 13:35
Ranigast dostępny jest w postaci tabletek powlekanych
Ranigast dostępny jest w postaci tabletek powlekanych (123rf.com)

Ranigast przyjmowany jest przez pacjentów, u których konieczne jest zahamowanie wydzielania soku żołądkowego. Jest to lek stosowany przede wszystkim w gastroenterologii. Ranigast wykorzystywany jest więc w leczeniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Ranigast ma postać tabletek powlekanych.

spis treści

1. Jak działa Ranigast?

Substancja czynna leku, która hamuje wydzielanie kwasu solnego, to ranitydyna. Jej działanie polega dokładnie na zablokowaniu receptorów histaminowych typu 2. Receptory te mieszczą się w komórkach błony śluzowej żołądka. Takie działanie i przyjmowanie leku Ranigast powoduje zmniejszenie kwasowość soku żołądkowego . Substancja czynna leku Ranigast szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Dawka leku działa do 12 godzin. Substancja czynna wydalana jest głównie przez nerki.

2. Wskazania do przyjmowania leku

Lek, jakim jest Ranigast, stosowany jest w szeregu chorób związanych z układem pokarmowym. Główne wskazania do przyjmowania leku Ranigast to: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, owrzodzenia dwunastnic (zarówno te będące skutkiem przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak i współwystępujących z zakażeniami Helicobacter pylori), refluks żołądkowo-przełykowy.

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

Ranigast przepisywany jest także w leczeniu zespołu Zollingera i Ellisona. Ranigast stosuje się również, by zapobiegać pojawieniu się zespołu Mendelsona oraz krwawień z wrzodów.

Jakie choroby objawiają się bólem żołądka?
Jakie choroby objawiają się bólem żołądka? [6 zdjęć]

Żołądek zlokalizowany jest w środkowej części nadbrzusza (w tzw. dołku sercowym) i lewym podżebrzu.

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do przyjmowania Ranigastu

Główne przeciwwskazanie do przyjmowania Ranigastu to uczulenie na któryś ze składników leku. Jeżeli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby, należy koniecznie powiadomić o tym lekarza.

Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek, będą musieli zmniejszyć dawki Ranigastu. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować Ranigastu bez konsultacji z lekarzem. Jego stosowanie jest w tych przypadkach możliwe tylko, jeśli zachodzi konieczność i nie ma innej opcji leczenia.

4. Dawkowanie leku

Ranigast dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, a jego przyjmowanie jest doustne. Nigdy nie wolno zmieniać dawek, które zalecił lekarz. Takie postępowanie nie wpłynie na efekty leczenia. Może jedynie zagrozić zdrowiu pacjenta.

Dawkowanie Ranigastu uzależnione jest od schorzenia i wieku pacjenta. W chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy dorośli pacjenci przyjmują zazwyczaj 150 mg leku Ranigast dwa razy na dobę. Inna dawka Ranigastu w tym przypadku to 300 mg przyjmowane raz dziennie, zazwyczaj przed snem. U dzieci dawka maksymalna Ranigastu to 300 mg na dobę – dawka Ranigastu to 2-4 mg leku na kilogram masy ciała. Tabletkę trzeba połknąć w całości i popić niewielka ilością wody.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne stosowania Ranigastu

Nudności i wymioty, zaparcia, ból brzucha to najczęstsze skutki uboczne po stosowaniu Ranigastu.

Rzadko pojawiają się reakcje związane z nadwrażliwością, takie jak np. wysypka na ciele czy obrzęk naczynioruchowy. Inne rzadkie działania niepożądane to zapalenie wątroby, przemijające zaburzenia hematologiczne, bóle głowy, bóle mięśni, biegunka. Bardzo rzadko występuje taki skutek uboczny przyjmowania Ranigastu jak bradykardia, czyli niski puls.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze