86-latek przedawkował witaminę B6. Skutkiem była utrata zdolności chodzenia
Przez ponad dwa miesiące lekarze nie byli w stanie postawić diagnozy. Starszy mężczyzna nagle zaczął mieć problemy z samodzielnym poruszaniem. Dopiero szczegółowe badania wykazały, że przyczyną może być przedawkowanie witaminy B6. Australijczyk przyjmował 70-krotnie wyższą dawkę niż mówią zalecenia.
1. Mężczyzna zaczął mieć problem z chodzeniem. Lekarze nie mogli ustalić przyczyny
Historię 86-letniego mężczyzny ujawniła jego córka, która chce w ten sposób ostrzec innych pacjentów przed przedawkowaniem witamin dostępnych bez recepty. Kobieta opowiedziała w wywiadzie dla ABC Radio Melbourne, że jej ojciec nagle zaczął mieć problemy z samodzielnym chodzeniem.
- Zabraliśmy go do różnych specjalistów. Miał konsultacje u neurologów, miał rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, wszystko, o czym można pomyśleć, aby ustalić, dlaczego ktoś nagle traci zdolność poruszania się - opowiadała Alison Taylor, córka pacjenta.
W końcu mężczyzna trafił do szpitala i dopiero szczegółowe badania pokazały, że poziom witaminy B6 u mężczyzny są "poza wykresami".
2. Mężczyzna przedawkował witaminę B6
U mężczyzny zdiagnozowano neuropatię obwodową. Lekarze nie mieli wątpliwości, że przyczyną było przedawkowanie witaminy B6. Nadmiar witaminy B6 może zaburzyć gospodarkę aminokwasami w organizmie.
Podczas szczegółowego wywiadu ustalono, że wcześniejsze badania krwi pokazywały, że 86-latek miał niewielki niedobór witaminy B6. W związku z tym lekarz zalecił mu jej suplementowanie w zwiększonej dawce. W dodatku mężczyzna przyjmował suplementy diety z magnezem, które również zawierały witaminę B6, a do tego jadł płatki śniadaniowe wzbogacone witaminą B6. To spowodowało, że nieświadomie przyjmował codziennie 70-krotność zalecanego spożycia dla dorosłego człowieka. Skutki przedawkowania były bardzo dotkliwe: po miesiącu takiej terapii najpierw stracił czucie w nogach, a potem zdolność chodzenia.
Córka 86-latka ma nadzieję, że ojciec odzyska sprawność, kiedy poziom wit. B6 się ustabilizuje. - Nie ma pewności, że zacznie chodzić samodzielnie, jak wcześniej, ale potencjalnie przynajmniej nie będzie musiał poruszać się na wózku inwalidzkim - podkreśla Taylor.
Jessica Danaher, dietetyk z Royal Melbourne Institute of Technology cytowana przez Medical Daily przyznaje, że takie przypadki są bardzo rzadkie, bo nadmiar witamin z grupy B zazwyczaj jest wypłukiwany z organizmu wraz z moczem.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.