Trwa ładowanie...

Przeżyła porażenie piorunem. Ratownicy pokazali zdjęcia

 Katarzyna Prus
01.10.2022 11:35
Porażenie piorunem jest zagrożeniem dla życia
Porażenie piorunem jest zagrożeniem dla życia (Facebook)

"W pierwszej kolejności ratuj tych, u których nie występują oznaki życia" - apelują ratownicy medyczni i tłumaczą, dlaczego ta zasada jest kluczowa dla skutecznej pomocy przy porażeniu piorunem. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

spis treści

1. Porażenie piorunem to zagrożenie dla życia

Szacuje się, że porażenie piorunem przeżywa tylko połowa osób. Najbardziej niebezpieczne jest zatrzymanie akcji serca wraz z utratą przytomności, które jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Jeśli pacjent przeżyje, może mieć potem poważne powikłania kardiologiczne, np. zaburzenia rytmu serca, które będą wymagały specjalistycznego leczenia.

Na ciele osób porażonych piorunem pojawiają się charakterystyczne linie, tzw. figury Lichtenberga
Na ciele osób porażonych piorunem pojawiają się charakterystyczne linie, tzw. figury Lichtenberga (facebook)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Porażenie może się skończyć poważnymi urazami termicznymi. Ratownicy udostępnili zdjęcie kobiety, która przeżyła uderzenie piorunem. Na ciele pojawiają się wówczas charakterstyczne sine lub czerwone linie, które przypominają gałęzie drzew. To figury Lichtenberga, która jest wynikiem uszkodzenia naczyń włosowatych. Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego fizyka Georga Christopha Lichtenberga, który jako pierwszy opisał te zmiany.

Jak w takich sytuacjach powinna wyglądać pierwsza pomoc? "Pamiętaj o odwróconym triagu! Warto zapamiętać, że w przypadku zdarzenia masowego spowodowanego porażeniem piorunem stosuje się odwrócony triage (reverse triage). W pierwszej kolejności ratuj tych, u których nie występują oznaki życia" - apelują ratownicy medyczni na facebookowym profilu "Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja".

2. Odwrócony triage jest kluczowy

"U osób poszkodowanych, u których nie doszło od razu do zatrzymania krążenia, a poniosły obrażenia najprawdopodobniej w najbliższych 30-60 minut nie dojdzie do zaburzeń rytmu. Dlatego wstępne leczenie i resuscytacja powinny być skoncentrowana na tych, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia" - podkreślają ratownicy.

"Szansa na skuteczną resuscytację jest duża, nawet jeśli odstęp przed próbą resuscytacji jest wydłużony. Co więcej, pacjenci ci mogą odnieść korzyść z przedłużonej resuscytacji nawet do godziny." - dodają.

Jak można pomóc osobie porażonej piorunem zanim przyjedzie karetka? Warto pamiętać, że dotykanie takiej osoby jest całkowicie bezpieczne. Należy ją ułożyć w pozycji bocznej lub na wznak, a rany oparzeniowe przykryć jałowym opatrunkiem. Jeśli doszło do innych urazów np. złamań, trzeba je unieruchomić. Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy zacząć resuscytację i kontynuować ją aż do momentu przyjazdu karetki.

Przy porażeniu piorunem niezbędna jest co najmniej jednodniowa hospitalizacja.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze