Trwa ładowanie...

Reakcje ciała, na które nie mamy wpływu

 Aleksandra Miłosz
31.01.2024 13:12
Reakcje ciała, na które nie mamy wpływu
Reakcje ciała, na które nie mamy wpływu (Zdjęcie ziewającego mężczyzny / Shutterstock)

Ludzie krzywo na ciebie patrzą, gdy na spotkaniu zaczynasz ziewać? Denerwuje cię drętwienie nóg i drganie powieki? Pewnie nie wiesz, że na te i tysiące innych czynności nie masz wpływu, bo decyduje o nich twój mózg. Sprawdź, skąd się biorą i jak możesz powstrzymać uporczywe dolegliwości.

spis treści

1. Kichanie

Dlaczego kichamy? Na ścianach śluzówki nosa znajdują się komórki bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia. Nieważne, czy będą to wirusy powodujące grypę, czy zanieczyszczenia pochodzące z wdychanego powietrza, nasz mózg będzie chciał się ich pozbyć z naszego organizmu. Co ciekawe, kichanie spowodowane patrzeniem na słońce jest dziedziczne. Taką przypadłość ma jedynie 20 proc. osób. Nie u wszystkich sprawdzi się więc patrzenie w stronę światła, gdy nie możemy kichnąć. Co zrobić w takiej sytuacji? Wystarczy palcem podnieść sobie czubek nosa albo dynamicznie wypuścić nosem powietrze.

2. Ziewanie

Wcale nie pojawia się wtedy, gdy nasz mózg jest niedotleniony. Ten mit został obalony, jednak nadal do końca nie wiadomo, dlaczego ziewamy. Pojawiają się teorie, że może to być spowodowane potrzebą schłodzenia mózgu. Nie wierzysz? Przyłóż do czoła ciepły kompres i sprawdź, czy będziesz częściej ziewać. Jeżeli jednak w tym samym pomieszczeniu będzie inna osoba – niech lepiej na ciebie nie patrzy. Ziewanie jest zaraźliwe. Jeśli chcesz go uniknąć, nie powinieneś też o nim czytać. Jeszcze nie ziewnąłeś? To kwestia czasu.

3. Czkanie

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

To nic innego jak kurczenie się przepony. Spowodowane jest najczęściej zbyt łapczywym jedzeniem. To jedna z tych czynności, które są dla nas najbardziej męczące. Zassanie powietrza i zamknięcie się głośni powodują, że „czkamy”. Istnieje jednak wytłumaczenie, dlaczego tak się dzieje. Jest to poewolucyjna pozostałość po odruchu, który miał pomagać w usunięciu pokarmu, jeśli zaklinował się on w przełyku.

Nie możesz poradzić sobie z czkawką? Zniknie, gdy zwiększysz zawartość dwutlenku węgla we krwi. Najprościej możesz to zrobić poprzez zatkanie nosa i wstrzymanie powietrza.

4. Drętwienie

Jeśli spędzasz dużo czasu siedząc w pracy, z pewnością wiesz, czym jest drętwienie nóg. Gdy podpierasz się na ręce podczas oglądania filmu, też pojawi się to nieprzyjemne uczucie - tyle że w kończynach górnych. Jak błędnie kiedyś sądzono, nie jest związane z krążeniem, ale z uciskiem nerwów. To tzw. parestezja, czyli zaburzenia czucia u zdrowych osób. Warto jednak wiedzieć, że gdy drętwienie towarzyszy ci często i pojawia się każdego dnia, to jest to niepokojący objaw, który może świadczyć o chorobach układu nerwowego lub serca.

5. Drganie powieki

To sygnał mózgu, że twój organizm jest zmęczony lub narażony na długotrwały stres. Spekuluje się, że drganie powieki to najczęściej skurcze mięśni wokół oczu. Postaraj się wypocząć i odprężyć. Często, gdy czujemy takie drganie, sięgamy po magnez, jednak nie ma naukowych dowodów na to, że usunie on te dolegliwości. Jeśli drganie towarzyszy ci notorycznie – udaj się do okulisty.

6. Gęsia skórka

Gęsia skórka to typowa reakcja, którą odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Najczęściej tworzy się, gdy jest nam zimno lub gdy czegoś się boimy. U naszych bardziej owłosionych przodków powodowało to nastroszenie ich włosów, które miało zapewnić większe ciepło lub ochronę przed wrogiem.

7. „Przelewanie się” w brzuchu

Charakterystyczne bulgotanie pojawia się, gdy półpłynne jedzenie przemieszcza się przez jelito cienkie w kierunku jelita grubego. Jako że efektem ubocznym trawienia jest powstawanie gazów, to wywołują one charakterystyczny efekt dźwiękowy.

Jak uniknąć tego niekomfortowego objawu, zwłaszcza w towarzystwie? Ogranicz w swojej diecie węglowodany, nabiał, nie żuj gumy, a posiłek jedz powoli, na widelec nabieraj małe kęsy.

Wiedząc już, że wymienione wyżej dolegliwości nie zależą od ciebie, nie musisz już się za nie wstydzić, gdy spotkają cię w sytuacji towarzyskiej. Niestety nie jesteśmy w stanie pozbyć się ich z naszego życia, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze