Rekonstrukcja piersi bez użycia implantów - przebieg, rekonwalescencja, efekty uboczne
Do rekonstrukcji piersi nie muszą być używane implanty. Kobieta może zdecydować się na użycie własnych tkanek. Są to zdrowe tkanki z wybranego miejsca przenoszone na miejsce piersi. Można tego dokonać za pomocą dwóch technik. Pierwsza z nich to procedura tunelowa. W tej technice fragment tkanki przenoszony jest wraz z jej naczyniami krwionośnymi. Druga to zabieg z wykorzystaniem płata wolnego – tkanka oddzielana jest od swoich naczyń krwionośnych i przy pomocy technik chirurgicznych łączona z naczyniami krwionośnymi klatki piersiowej.
1. Jak przeprowadza się rekonstrukcję piersi bez implantów?
Do zabiegu może być użyta tkanka i skóra z pleców i pośladków, ale najczęściej korzysta się z elementów brzucha. Mięśnie, skóra i tłuszcz są transplantowane w miejsce piersi i formowane na jej kształt. Użycie własnych tkanek i mięśni daje bardziej naturalny wygląd piersi. Przeniesienie mięśni z brzucha spłaszcza go. Zabieg z wykorzystaniem płata wolnego, jak każda operacja, niesie ze sobą pewne ryzyko komplikacji. Mogą wystąpić:
- krwawienie;
- infekcje;
- słabe gojenie się rany.
Komplikacje te mogą być leczone w szpitalu. Ten typ zabiegu zostawia również bliznęna brzuchu, plecach lub pośladkach i wymaga dłuższego pobytu w szpitalu.
2. Rekonwalescencja po zabiegu rekonstrukcji piersi
Większość kobiet po 6 tygodniach wraca do swojej poprzedniej aktywności. Może minąć kilka tygodni, zanim nożna będzie wykonywać ćwiczenia obciążające. Po wyjściu ze szpitala może pojawić się ból, puchnięcie, zasinienie przez około 2-3 tygodnie. Konieczna może być aplikacja leków w miejscu nacięć i zmiana bandaży. W miejscu pobrania tkanek pacjentka może odczuwać drętwienie i ściągnięcie. Czasami w piersiach może się pojawić ból. Blizny powinny zblaknąć z czasem. Kształt piersi z miesiąca na miesiąc powinien się poprawiać. Zwykle po operacji wymagane jest odbycie 6-10 wizyt kontrolnych. Po odtworzeniu piersi nadal zaleca się ich samobadanie.
3. Efekty uboczne zabiegu rekonstrukcji piersi bez użycia implantów
Efekty uboczne zabiegu, które mogą wystąpić to:
- infekcja w operowanym miejscu;
- ból lub dyskomfort;
- swędzenie;
- mrowienie;
- zbieranie płynów pod raną.
Jeśli pojawi się gorączka, wypływa z rany płyn, nastąpiła zmiana koloru piersi lub w miejscu pobrania tkanek, należy zgłosić się do lekarza. Rekonstrukcja piersi po amputacji w wyniku choroby nowotworowej jest refundowana z powszechnego ubezpieczania zdrowotnego.
Zabieg rekonstrukcji piersi bez użycia implantów jest bezpieczniejszy z tego względu, że wykorzystywane są tkanki własne pacjenta. Nie ma ryzyka, pomimo iż nowoczesne implanty silikonowe bądź inne wykonane są z najwyższej klasy materiałów hipoalergicznych, że dojdzie do reakcji alergicznej w naturalnych tkankach. Piersi szczególnie u kobiet po mastektomii są bardzo ważnym elementem, stanowiącym o dobrej kondycji psychicznej i fizycznej pacjentki. Przed dobraniem odpowiedniej techniki rekonstrukcji piersi należy skonsultować się z lekarzem i wybrać indywidualnie najlepszą metodę.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.