Trwa ładowanie...

Reset jelit. Lekarka ma pięć cennych rad

Avatar placeholder
Milena Górecka 24.01.2024 10:01
Reset jelit. Dowiedz się, jak go zrobić
Reset jelit. Dowiedz się, jak go zrobić (Getty Images, Facebook)

Jakie są sposoby na naturalne oczyszczenie organizmu i przywrócenie równowagi jelit? Dr Katie E. Golden opisała w wywiadzie z portalem "The Healthy" pięć z nich.

spis treści

1. Mikrobiom jelitowy

Coraz więcej badań podkreśla związek między mikrobiomem jelitowym a układem nerwowym i odpornościowym, cyklem snu oraz zdrowiem psychicznym.

Jak wyjaśnia dr Katie E. Golden, każdy z nas urodził się z unikalnym mikrobiomem, który nieustannie się zmienia i jest kształtowany przez nasz styl życia. Aby uzdrowić jelita i zyskać równowagę układu trawiennego, dr Golden przedstawia pięć prostych kroków, które mogą pomóc większości osób.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Krok 1. Jedz pełnowartościowe, bogate w błonnik produkty

- Stosowanie diety bogatej w pełnowartościowe produkty i błonnik to jeden z najlepszych sposobów na pielęgnację jelit. Błonnik pomaga karmić dobre bakterie w jelitach, które utrzymują układ trawienny w dobrej kondycji - tłumaczy lekarka.

Pełnowartościowe produkty, które dr Golden poleca na zdrowie jelit to "warzywa i owoce, orzechy i nasiona oraz pełne ziarna".

Dr Golden sugeruje również dodanie probiotyków, aby uzupełnić bakterie w jelitach. - Istnieją dowody na to, że fermentowane produkty - takie jak ogórki kiszone, kapusta kiszona, kombucha i jogurt - wspierają zdrowy mikrobiom jelitowy - tłumaczy.

Krok 2. Ruszaj się

Dr Golden sugeruje codzienną aktywność fizyczną. Badania opublikowane w "Oxidative Medicine and Cellular Longevity" wykazały, że ćwiczenia fizyczne są w stanie wzbogacić różnorodność mikroflory w sposób przyczyniający się do utraty wagi i przynieść ulgę w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.

Okazuje się, że związek między ćwiczeniami a mikrobiomem jelitowym działa także w drugą stronę. Recenzja opublikowana w "Frontiers of Nutrition" potwierdza, że gdy sportowcy wytrzymałościowi redukowali stany zapalne i problemy żołądkowo-jelitowe, ich trening i wyniki sportowe ulegały poprawie.

Krok 3. Nie pozwól, aby stres przejął kontrolę

Wyniki analiz naukowych sugerują, że stres i depresja negatywnie wpływają na skład bakterii jelitowych. Mogą dodatkowo nasilać objawy tych zaburzeń.

Uczestniczenie w działaniach, które mogą obniżyć poziom stresu, jest kluczowe dla poprawy zdrowia jelit. Może to być medytacja, głębokie oddychanie, przebywanie na zewnątrz, a nawet drzemka. Ważne, by znaleźć na to własny sposób.

Krok 4. Ogranicz alkohol

- Wiele osób jest zaznajomionych ze sposobem, w jaki alkohol może szkodzić wątrobie, która odgrywa ważną rolę w trawieniu. Niestety, alkohol może również uszkodzić wyściółkę żołądka i jelit oraz wpływać na sposób, w jaki przyswajasz składniki odżywcze - tłumaczy dr Golden.

Badania wykazały również, że alkohol może prowadzić do zespołu nieszczelnego jelita, który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów.

Krok 5. Skontroluj swoje leki

Jeśli zażywasz leki, ustal z lekarzem, czy mogą one wpływać na mikrobiom jelitowy. Szczególnie dotyczy to antybiotyków.

- Antybiotyki pozbywają się szkodliwych bakterii, ale zabijają również niektóre dobre. Nie oznacza, że powinieneś unikać antybiotyków, gdy są ci potrzebne, ale upewnij się, że nie bierzesz antybiotyków przepisanych komuś innemu lub bez zalecenia twojego lekarza. A gdy je przyjmujesz, możesz wspierać swoje jelita poprzez dietę - tłumaczy lekarka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze