Respirator - charakterystyka, historia, współczesne respiratory, najczęstsze przyczyny wykorzystania respiratora
Respirator jest urządzeniem medycznym wspomagającym oddychanie pacjenta. Najczęstszą przyczyną wykorzystania respiratorów zarówno domowych, jak i szpitalnych są: choroby neurologiczne, dystrofie mięśniowe, poważne urazy, ostra niewydolność oddechowa, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Co jeszcze warto wiedzieć na temat respiratora?
1. Czym jest respirator?
Respirator (nazywany również sztucznym płucem) jest urządzeniem medycznym, które wspomaga lub zastępuje mięśnie pacjenta w wykonywaniu pracy oddechowej. Respirator umożliwia wentylację płuc nawet w bardzo skrajnych przypadkach, kiedy pacjent nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Urządzenie pozwala wymusić oddychanie u osób, które cierpią z powodu dystrofii mięśniowych, mają zespół ostrej niewydolności oddechowej lub są w śpiączce. Zaburzenie funkcji oddychania może nastąpić również wskutek podania leków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Respirator nazywany niejednokrotnie sztucznym płucem może posłużyć pacjentom, którzy mogą samodzielnie oddychać, ale nie są w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu.
2. Historia respiratora
Historia respiratora sięga XV wieku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pierwszy prototyp respiratora został wymyślony przez wybitnego malarza, inżyniera, architekta, odkrywcę, matematyka i pisarza, Leonarda da Vinci. Twórcą opisu wentylacji przerywanym ciśnieniem był z kolei Andreas Vesalius (1555 rok).
Pierwszy działający respirator został stworzony pod koniec XVIII wieku przez francuskiego nauczyciela chemii i fizyki, Jeana-François Pilâtre de Roziera. Popularny i powszechnie wykorzystywany respirator o nazwie „żelazne płuco” był z kolei dziełem naukowców Philipa Drinkera i Louisa Shawa. Urządzenia użyto po raz pierwszy 12 października 1928 roku w Children’s Hospital w Bostonie. Respirator pomógł odzyskać przytomność nieprzytomnej dziewczynce.
3. Współczesne respiratory
Współczesne respiratory wykorzystywane są zarówno w szpitalach, ambulansach, jak i domach pacjentów. Zdecydowana część pacjentów korzysta z respiratorów, które generują nadciśnienie. Respiratory generujące nadciśnienie charakteryzują się dużą skutecznością, ułatwiają opiekę nad pacjentami. Nowoczesne respiratory wyposażone są w funkcje kontrolowanej, wspieranej lub spontanicznej wentylacji.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
4. Wentylacja inwazyjna i nieinwazyjna
Respiratory umożliwiają inwazyjną lub nieinwazyjną wentylację organizmu pacjenta. Wentylacja inwazyjna bardzo często wykorzystywana jest w szpitalach i placówkach leczniczych. Inwazyjna wentylacja polega na wprowadzeniu do dróg oddechowych pacjenta rurki intubacyjnej lub tracheostomijnej. Respirator wymusza przepływ powietrza w drogach oddechowych chorego. Wentylację nieinwazyjna nie wymaga intubowania pacjenta. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych maseczek twarzowych, nosowych lub ustników. Wentylacja nieinwazyjna pozwala uniknąć powikłań, które często wiążą się z intubowaniem chorego. Wentylacja inwazyjna wiąże się z częstą wymianą rurek intubacyjnych, może prowadzić do otarć i urazów w obrębie jamy ustnej.
5. Najczęstsze przyczyny wykorzystania respiratora u pacjentów
Oto najczęstsze przyczyny wykorzystania respiratora u pacjentów:
- ostra niewydolność oddechowa,
- pooperacyjna niewydolność oddechowa,
- choroby neurologiczne,
- dystrofie mięśniowe,
- śpiączka,
- zapalenie płuc,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- posocznica,
- zespół ostrej niewydolności oddechowej,
- astma,
- urazy,
- zachłyśnięcie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.