Respondek dostał zawału nocą. Jeden objaw może wystąpić kilka godzin wcześniej
30 grudnia odbył się pogrzeb Krzysztofa Respondka. O śmierci artysty poinformował jego wieloletni przyjaciel. Krzysztof Hanke przyznał, że przyczyną zgonu 54-latka był zawał serca. Zwykle atak serca jest niespodziewany, a jego objawy gwałtowne. Jednak nie zdarza się tak u wszystkich chorych.
1. Krzysztof Respondek nie żyje
30 grudnia 2023 r. odbył się pogrzeb Krzysztofa Respondka, który spoczął na cmentarzu w rodzinnych Tarnowskich Górach.
Artysta zmarł w wieku 54 lat. Był kabareciarzem i aktorem. Można było go oglądać na łamach Teatru Rozrywki w Chorzowie, w serialu "Barwy szczęścia". Wygrał także jedną z edycji programu "Jak oni śpiewają".
O śmierci przyjaciela poinformował Krzysztof Hanke, z którym Respondek współtworzył kabaret RAK. Doniesienia o zgonie kabareciarza potwierdziły również portal Ślązag, któremu Hanke udzielił wywiadu oraz Teatr alternatywny "BELFEgoR", w którym grał Respondek.
Z Krzysztofem Hanke łączyła go szczególna więź. Znali się prawie 30 lat, a zaczęli wspólnie występować w 2000 roku.
2. Przyczyną śmierci aktora był zawał serca
Załamany śmiercią Respondka kabareciarz poinformował, że przyczyną zgonu przyjaciela był zawał serca. Hanke podkreślił, że śmierć kolegi była niespodziewana, a trzy dni wcześniej występowali razem na jednej scenie. Z relacji mężczyzny wynika, że w nocy Krzysztof Respondek doznał zawału i został przewieziony do szpitala w Zabrzu.
"Był w pełni sił, żartował jak zawsze, normalny Krzysiek. I zawał, w nocy. Przewieźli go do szpitala do Zabrza. Trzy dni walczyli o jego życie. Zmarł dziś o 12:52" - powiedział Krzysztof Hanke dla portalu Ślązaga.
Krzysztof Respondek nie mówił w wywiadach zbyt wiele o swoim zdrowiu i stylu życia. Kilka lat temu przyznał na łamach Gazety Wyborczej, że w wolnym czasie trudzi się hodowlą szczygłów syberyjskich, delektuje się jedzeniem i gra w tenisa.
3. Typowe i nietypowe objawy zawału serca
Do zawału dochodzi, gdy tętnica dostarczająca krew i tlen do serca zostaje zablokowana. Najczęściej blokuje ją blaszka miażdżycowa, która oderwana od tętnicy, tworzy skrzep. Ten z kolei blokuj tętnice, powodując śmierć tkanki mięśnia sercowego.
Zawał serca jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Objawy zawału są różne. U niektórych pacjentów są niezwykle łagodne, a nawet nie mają ich wcale.
Inni z kolei narzekają na poważne dolegliwości. Często pierwszym symptomem zawału jest nagłe zatrzymanie krążenia.
Mayo Clinic wskazuje na typowe objawy zawału serca:
- ból w klatce piersiowej, który może przypominać ucisk i promieniować do okolicznych miejsc na ciele, jak bark, ramię, szczęka, plecy, zęby, a rzadziej górnej części brzucha;
- zimne poty;
- dezorientacja;
- zmęczenie;
- zgaga albo niestrawność;
- duszności;
- mdłości;
- zawroty głowy.
Niektóre zawały przebiegają nagle i gwałtownie, lecz badania naukowe wykazują, że wiele osób może odczuwać niepokojące sygnały ze strony układu sercowo-naczyniowego na wiele godzin, a niekiedy tygodni wcześniej. Takim symptomem jest dławica piersiowa, która nie ustępuje pomimo odpoczynku, może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.