Retikulocyty – charakterystyka, wskazania, badanie, interpretacja wyników
Retikulocyty są niedojrzałą formą czerwonych krwinek. Ocena poziomu retikulocytów pozwala na diagnozę niedokrwistości. Jest też stosowana przy monitorowaniu leczenia po przeszczepie szpiku kostnego. Retikulocyty to ważny wskaźnik określający aktywność produkcji erytrocytów przez szpik. Nieprawidłowa liczba retikulocytów może świadczyć o pojawieniu się choroby.
1. Co to są retikulocyty?
Retikulocyty to inaczej proerytrocyty, które są niedojrzałą postacią krwinek czerwonych. Inaczej mówiąc, są to erytrocyty w fazie poprzedzającej formę dojrzałą krwinek czerwonych. Dojrzewają w ciągu 4 dni. Powstawanie retikulocytów w naszym organizmie jest związane z uzupełnieniem niedoborów czerwonych krwinek najczęściej w wyniku naturalnego obumierania form dojrzałych bądź jako uzupełnienie ich po przebytych chorobach. Liczba retikulocytów świadczy o tym, jak szybko szpik kostny produkuje krwinki czerwone, w języku medycznym określa się to jako aktywność erytropoetyczna szpiku kostnego.
2. Diagnostyka niedokrwistości
Ocenę poziomu retikilocytów bada się głównie w celu diagnostyki niedokrwistości. Badanie retikulocytów pozwala na sprawdzenie, czy spadek bądź wzrost ich liczby nie jest związany z zaburzeniami szpiku kostnego, krwawieniem czy hemolizą. Do objawów związanych z niedokrwistością zalicza się: łamliwość paznokci i włosów, wypadanie włosów, senność, bladość, zawroty głowy, częste omdlenia, zmiany w błonach śluzowych języka i gardła, suchość skóry, obniżona odporność, zaburzenia koncentracji czy zaburzenia pracy serca. Do badania poziomu retikulocytów nie jest wymagana specjalna procedura przygotowawcza. Najważniejsze jest, aby być na czczo czyli, przynajmniej 8 godzin przed badaniem retikulocytów nic nie jeść, jedynie możemy wypić szklankę wody niegazowanej na około pół godziny przed badaniem.
3. Badanie retikulocytów
Badanie retikulocytów odbywa się poprzez pobranie próbki krwi od pacjenta. Materiał zazwyczaj pochodzi z żył w zgięciu łokciowym, ponieważ tam są najlepiej widoczne. Badanie zazwyczaj trwa kilka minut, a pobrana próbka trafia do analizy w laboratorium. Analiza poziomu retkulocytów odbywa się poprzez obliczenie stosunku erytrocytów dojrzałych do retikulocytów, które uwolnione zostały ze szpiku kostnego bezpośrednio do krwi. Wynik badania krwi zazwyczaj jest do odebrania w ciągu doby. Koszt badania retikulocytów natomiast wynosi 10-20 złotych.
Zobacz także:
4. Niedokrwistość hemilityczna
Wyniki poziomu retikulocytów podawane są w promilach oraz w liczbach bezwzględnych, obie te miary dają pełniejszy obraz do interpretacji wyniku przez lekarza. Normalny poziom retikulocytów mieści się w przedziale 5-15‰ oraz 20 000-100 000/mikrolitr. Jeżeli poziom retikulocytów przekracza te wartości, może to świadczyć o niedokrwistości hemolitycznej lub krwotocznej, może być również przyczyną niedokrwistości niedoborowej po leczeniu stanów zapalnych czy chorób ogólnoustrojowych. Często wysoki poziom retikulocytów występuje u osób, które przeszły niedawno operacje, zabiegi oraz transplantacje. Kiedy wynik wskazuje na niski poziom retikulocytów, może być on związany w niedokrwistością w wyniku niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu folioweg. Może również świadczyć o niedokrwistości hipoplastycznej lub aplastycznej lub o przełomie aplastycznym. Należy pamiętać, aby każde badanie retikulocytów i jego wynik skonsultować z lekarzem specjalistą, pozwoli to na wykluczenie bądź potwierdzenie wystąpienia choroby oraz rozpoczęcie leczenia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.