Trwa ładowanie...

Rewolucja w receptach? Zmiany wchodzą w życie od 1 marca

Od 1 marca zmiany w realizacji recept. Co to oznacza dla pacjentów?
Od 1 marca zmiany w realizacji recept. Co to oznacza dla pacjentów? (East News)

Od początku marca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące sposobu realizacji recept elektronicznych. Teraz wyliczaniem ilości wydawanego leku zajmie się system informatyczny. Zmiany dotyczą przede wszystkim pacjentów obciążonych chorobami przewlekłymi.

spis treści

1. Zmiany w receptach od marca

Od pierwszego marca system informatyczny zdejmie z farmaceuty obowiązek wyliczania ilości leku, którą powinien wydać na podstawie recepty rocznej.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez resort zdrowia od 1 marca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy (art. 96a ust. 7ab ustawy – Prawo farmaceutyczne) dotyczące realizacji recept. Zmiana dotyczy przede wszystkim kwestii obliczenia ilości produktu leczniczego. Teraz odpowiednią ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego przepisanego przez lekarza, będzie wyliczać system informatyczny (tzw. system P1).

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

To oznacza, że w konsekwencji za prawidłowe obliczenia w tym zakresie w pełni odpowiada system. Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, system będzie wskazywał ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego do wydania - pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu.

Od 1 marca wyliczaniem ilości wydawanego leku zajmie się specjalny system informatyczny
Od 1 marca wyliczaniem ilości wydawanego leku zajmie się specjalny system informatyczny (Getty Images)

2. Kogo obejmą zmiany?

Zmiany dotyczą głównie tzw. rocznej recepty, z której korzystają przede wszystkim pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe. W ramach recepty rocznej chory może wykupić leki maksymalnie na okres 120 dni, po kolejne może się zgłosić po trzech miesiącach.

Nowe wytyczne uwzględniają pewne wyjątki. Automatyczne wyliczanie dostępnej ilości leków nie obejmuje takich produktów jak:

  • leki recepturowe,
  • produkty przeznaczone do stosowania na okres nieprzekraczający 120 dni,
  • importu docelowego,
  • e-recept farmaceutycznych (wystawianych w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta),
  • produktów o złożonej strukturze opakowań.

Minister zdrowia zapewnia, że podjął działania legislacyjne zmieniające rozporządzenie w sprawie "ogólnych warunków umów na realizację recept", tak by apteki ani osoby realizujące receptę roczną nie ponosiły konsekwencji w związku z ewentualnym nieprawidłowym obliczeniem ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która mogła być wydana pacjentowi.

Zmiany mają zmierzać do tego, by nie zobowiązywać właścicieli aptek do zapłaty kar umownych lub zwrotu refundacji ceny leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze