Trwa ładowanie...

Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

 Katarzyna Kurek
26.09.2022 16:27
Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej obrazuje zmiany w obrębie gruczołu z dokładnością do 1 mm
Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej obrazuje zmiany w obrębie gruczołu z dokładnością do 1 mm (Adobe Stock)

Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej jest jednym z najbardziej precyzyjnych badań, które pozwala zdiagnozować m.in. guza samego gruczołu oraz tkanek z nim sąsiadujących. Badanie można wykonać zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Jakie są inne wskazania do badania rezonansem magnetycznym? Jak przebiega i ile trwa badanie?

spis treści

1. Co to jest przysadka mózgowa?

Przysadka mózgowa (łac. hypophysis) to niewielkich rozmiarów gruczoł dokrewny, nazywany także gruczołem nadrzędnym. Leży ona u podstaw mózgu, zlokalizowana jest w zagłębieniu kości klinowej czaszki, zwanym też siodłem tureckim.

Wytwarzane i wydzielane przez przysadkę hormony, wpływają niemal na wszystkie układy ludzkiego organizmu. Dlatego też rola tego narządu jest bardzo istotna, a jego prawidłowe funkcjonowanie ma wpływ na wiele procesów życiowych.

2. Czym jest rezonans magnetyczny przysadki mózgowej?

Zobacz film: "Lekarze opisali przypadek kobiety. Miała fragmenty pałeczek do sushi w zatokach"

Rezonans magnetyczny (MRI, ang. Magnetic Resonance Imaging) to technika obrazowania medycznego, która pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów narządów oraz tkanek ciała. Najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny głowy (MR głowy). Jednak technika ta często wykorzystywana jest też przy diagnozowaniu chorób kręgosłupa, serca, czy innych narządów.

Badanie metodą rezonansu magnetycznego jest bezbolesne, nieinwazyjne oraz bezpieczne. W trakcie rezonansu wykorzystuje się pole magnetyczne oraz generowane komputerowo fale radiowe.

Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej

Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej to badanie, które pozwala na obrazowanie patologicznych zmian zlokalizowanych w samym gruczole oraz w jego obrębie. Badanie jest w stanie ukazać nieprawidłowości z dokładnością do 1 mm. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie położenia i wielkości zmian oraz określenie ich charakteru i wpływu na sąsiednie narządy.

Dla uzyskania jak najdokładniejszych obrazów zwykle rezonans magnetyczny przysadki mózgowej wykonywany jest w dwóch etapach – pierwszy skan wykonywany jest przed podaniem środka kontrastującego, drugi po podaniu tzw. kontrastu.

3. Wskazania i przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego przysadki mózgowej

Wykonanie rezonansu magnetycznego może być konieczne w przypadku występowania objawów chorej przysadki mózgowej oraz nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych.

Główne wskazania do rezonansu magnetycznego narządu:

Choć rezonans magnetyczny przysadki mózgowej jest bezpieczną techniką obrazowania, to jednak istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich:

  • rozrusznik serca,
  • neurostymulator,
  • uczulenie na środek kontrastujący,
  • implanty, np. ślimakowy czy okulistyczny,
  • klipsy naczyniowe i elementy metalowe w obrębie głowy.

Przeciwwskazania względne to I trymestr ciąży, karmienie piersią, aparat ortodontyczny, implanty stomatologiczne, czy endoprotezy.

4. Przygotowanie do rezonansu magnetycznego przysadki

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego? Na kilka dni przed badaniem MRI przysadki z kontrastem, konieczne jest wykonanie badania poziomu stężenia kreatyniny we krwi, dzięki któremu można określić czy nerki działają prawidłowo.

Na rezonans magnetyczny przysadki pacjent zgłasza się na czczo wraz ze skierowaniem, wynikami badań kreatyniny oraz z dowodem osobistym.

W dniu badania najlepiej założyć ubranie pozbawione wszelkich metalowych elementów, takich jak suwaki, haftki, czy metaliczne nadruki. Nie należy także stosować kosmetyków, które mogą zawierać pyłki metali, jak np. lakiery do włosów czy balsamy rozświetlające. Do pracowni nie należy wchodzić z akcesoriami z metalu, takimi jak biżuteria, czy spinki.

5. Jak przebiega badanie?

Jak wygląda rezonans magnetyczny przysadki mózgowej? Otóż pacjent kładzie się na specjalnym stole, który następnie wsuwa się automatycznie do wąskiego tunelu. Maszyna skanująca jest oświetlona i wentylowana, a w trakcie badania temperatura wewnątrz wzrasta powyżej 25⁰C.

Podczas badania aparat wydaje głośne dźwięki, które można zminimalizować, używając stoperów lub wkładek wygłuszających. Jeśli w trakcie badania, pacjent poczuje się gorzej i konieczne będzie przerwanie procedury, może zasygnalizować to, używając specjalnego ręcznego sygnalizatora.

Ile trwa rezonans magnetyczny? Badanie przebiega zwykle dwuetapowo i trwa maksymalnie do 40 minut. Jednak w niektórych przypadkach procedura może się wydłużyć.

6. Ile kosztuje rezonans magnetyczny przysadki mózgowej?

W przypadku, gdy pacjent posiada skierowanie, badanie MRI można wykonać bezpłatnie w ramach refundacji NFZ. Jednak okres oczekiwania może być bardzo długi.

Z kolei cena rezonansu magnetycznego przysadki mózgowej wykonanego prywatnie wynieść może od 400 do nawet 1000 zł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze