Trwa ładowanie...

Rezonans magnetyczny układu oddechowego

Badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI, MR) stały się przełomem w diagnostyce medycznej. Metoda ta umożliwia bowiem precyzyjne rozpoznanie ciężkich chorób, w szczególności chorób nowotworowych. Pozwala przy tym na bieżącą kontrolę skuteczności i śledzenie postępów leczenia już na poziomie tkankowym. Za pomocą rezonansu magnetycznego można zobrazować ludzkie ciało w wielu przekrojach, zajrzeć do wnętrza organizmu pacjenta i zobaczyć, co się w nim dzieje, by w miarę możliwości szybko zareagować na wszelkie nieprawidłowości.

spis treści

1. Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób układu nerwowego

Pacjent poddający się badaniu umieszczany jest w komorze aparatu, w stałym polu magnetycznym o dużej energii. Chodzi bowiem o uporządkowanie osi obrotu jąder atomów. Fale radiowe emitowane przez aparat po dotarciu do poszczególnych tkanek pacjenta wywołują w nich podobne fale radiowe. Zjawisko to nosi właśnie miano rezonansu. Następnie owe fale są z powrotem odbierane przez aparat, który dokonuje interpretacji powracających sygnałów i przetwarza je. Powstały obraz można odtworzyć na ekranie komputera w formie struktur anatomicznych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Rezonans magnetyczny najczęściej stosowany jest w diagnostyce chorób układu nerwowego, ale nie tylko. Badania rezonansowe pozwalają na dużą swobodę w kontrolowaniu wybranych warstw mózgu i tkanek miękkich. Dają niezwykle precyzyjny obraz położenia zmian nowotworowych. Przewyższają swoją precyzją badania rentgenowskie, np. w schorzeniach kostno-stawowych.

W przypadku, gdy inne badania tkanek wykazują tylko zmianę nowotworową, MRI daje obraz, który pozwala określić zakres koniecznej operacji. Pola obserwacji rezonansu nie zakłócają pooperacyjne blizny. Rezonans magnetyczny układu oddechowego uzupełnia zazwyczaj tomografię komputerową klatki piersiowej. Pozwala też ustalić, od jak dawna trwa choroba i jakie wywołała zmiany.

Rezonans magnetyczny układu oddechowego jest wykonywany na zlecenie lekarza. Wskazania ze strony klatki piersiowej i śródpiersia do wykonania badania, to:

  • guz serca;
  • choroby dużych naczyń krwionośnych;
  • nowotwór płuc, naciekający ścianę klatki piersiowej (objawy - duszność, krwioplucie itp.).

2. Opis przebiegu MRI

Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo. Małym dzieciom zwykle podaje się środek uspokajający. Należy pamiętać, że do pomieszczenia z aparaturą nie wolno wchodzić z żadnymi metalowymi przedmiotami i magnesami, zegarkami lub kartami magnetycznymi. Pacjent układany jest na ruchomym stole, na którym przesuwany jest do środka aparatu. Podczas badania nie wolno mu się ruszać. W niektórych przypadkach wymagane jest podanie dożylnego środka cieniującego. Wynik rezonansu magnetycznego podawany jest w formie opisu z dołączonymi zdjęciami RTG. Badanie trwa zwykle od jednej do trzech godzin. Może być wykonywane u osób w każdym wieku, także u kobiet, będących w ciąży.

Przed badaniem należy poinformować lekarza:

W trakcie badania natomiast o wszelkich nagłych dolegliwościach – np. uczucie klaustrofobii, duszność oraz o jakichkolwiek objawach po podaniu dożylnego środka cieniującego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rezonans magnetyczny układu trawienia
Rezonans magnetyczny układu oddechowego
Rezonans magnetyczny układu oddechowego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza