Rezonans magnetyczny układu oddechowego

Badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI, MR) stały się przełomem w diagnostyce medycznej. Metoda ta umożliwia bowiem precyzyjne rozpoznanie ciężkich chorób, w szczególności chorób nowotworowych. Pozwala przy tym na bieżącą kontrolę skuteczności i śledzenie postępów leczenia już na poziomie tkankowym. Za pomocą rezonansu magnetycznego można zobrazować ludzkie ciało w wielu przekrojach, zajrzeć do wnętrza organizmu pacjenta i zobaczyć, co się w nim dzieje, by w miarę możliwości szybko zareagować na wszelkie nieprawidłowości.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób układu nerwowego

Pacjent poddający się badaniu umieszczany jest w komorze aparatu, w stałym polu magnetycznym o dużej energii. Chodzi bowiem o uporządkowanie osi obrotu jąder atomów. Fale radiowe emitowane przez aparat po dotarciu do poszczególnych tkanek pacjenta wywołują w nich podobne fale radiowe. Zjawisko to nosi właśnie miano rezonansu. Następnie owe fale są z powrotem odbierane przez aparat, który dokonuje interpretacji powracających sygnałów i przetwarza je. Powstały obraz można odtworzyć na ekranie komputera w formie struktur anatomicznych.

Rezonans magnetyczny najczęściej stosowany jest w diagnostyce chorób układu nerwowego, ale nie tylko. Badania rezonansowe pozwalają na dużą swobodę w kontrolowaniu wybranych warstw mózgu i tkanek miękkich. Dają niezwykle precyzyjny obraz położenia zmian nowotworowych. Przewyższają swoją precyzją badania rentgenowskie, np. w schorzeniach kostno-stawowych.

W przypadku, gdy inne badania tkanek wykazują tylko zmianę nowotworową, MRI daje obraz, który pozwala określić zakres koniecznej operacji. Pola obserwacji rezonansu nie zakłócają pooperacyjne blizny. Rezonans magnetyczny układu oddechowego uzupełnia zazwyczaj tomografię komputerową klatki piersiowej. Pozwala też ustalić, od jak dawna trwa choroba i jakie wywołała zmiany.

Rezonans magnetyczny układu oddechowego jest wykonywany na zlecenie lekarza. Wskazania ze strony klatki piersiowej i śródpiersia do wykonania badania, to:

  • guz serca;
  • choroby dużych naczyń krwionośnych;
  • nowotwór płuc, naciekający ścianę klatki piersiowej (objawy - duszność, krwioplucie itp.).

Opis przebiegu MRI

Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo. Małym dzieciom zwykle podaje się środek uspokajający. Należy pamiętać, że do pomieszczenia z aparaturą nie wolno wchodzić z żadnymi metalowymi przedmiotami i magnesami, zegarkami lub kartami magnetycznymi. Pacjent układany jest na ruchomym stole, na którym przesuwany jest do środka aparatu. Podczas badania nie wolno mu się ruszać. W niektórych przypadkach wymagane jest podanie dożylnego środka cieniującego. Wynik rezonansu magnetycznego podawany jest w formie opisu z dołączonymi zdjęciami RTG. Badanie trwa zwykle od jednej do trzech godzin. Może być wykonywane u osób w każdym wieku, także u kobiet, będących w ciąży.

Przed badaniem należy poinformować lekarza:

W trakcie badania natomiast o wszelkich nagłych dolegliwościach – np. uczucie klaustrofobii, duszność oraz o jakichkolwiek objawach po podaniu dożylnego środka cieniującego.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Antczak A. Wielka interna - pulmonologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60135-76-1
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (2)
~barburka
~barburka ponad rok temu

dla mnie to trochę bez sensu rozwodzić się: czy szkodzi czy nie szkodzi, jedno jest pewne: jak nie zrobi się rezonansu - często nie ma innej drogi żeby dowiedzieć się czy coś nam dolega i to dopiero jest szkodliwe. Jak dostałam skierowanie to od razu poszłam prywatnie u siebie w łodzi, nawet nie chciałam odwlekać, spokój ducha bezcenny :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rezonans magnetyczny układu oddechowego
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Rezonans magnetyczny układu oddechowego
Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Tracheotomia

Zabieg tracheotomii

Zabieg tracheotomii

Na schemacie widoczne są kolejno: 1. struny głosowe, 2. chrząstka tarczowata, 3. chrząstka pierścieniowata, 4. chrząstki tchawicy, 5. balon.

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Polip w nosie - czynniki ryzyka, rodzaje, objawy, rozpoznanie, leczenie

Jama nosowa - budowa

Jama nosowa - budowa

Kolor różowy - kość sitowia. Kolor niebieski - małżowina nosowa dolna.

Choroby i dolegliwości

Pozycja podczas snu a zdrowie

Pozycja podczas snu a zdrowie

na narządy wewnętrzne Kładąc się spać, warto położyć się w taki sposób, by móc spokojnie oddychać. Choć układ oddechowy pracuje podczas snu w mniejszym (...) sposób dochodzi do ucisku na klatkę piersiową, co może blokować...

Pokój dziecięcy

Pościel dziecięca

Pościel dziecięca

Wybierając pościel dla niemowlaka, warto też zwrócić uwagę na to, by była antyalergiczna. Alergia i inne choroby układu oddechowego to obecnie dolegliwości bardzo powszechne.

Zator płucny i zawał płuca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zdjęcia płuc pod mikroskopem

Zdjęcia płuc pod mikroskopem

U góry: płuco cżłowieka pod mikroskopem.Widać napowietrzone pęcherzyki płucne. U dołu: płuco w stanie zapalnym.