Trwa ładowanie...

Rezonans magnetyczny z kontrastem

Avatar placeholder
02.01.2023 15:37
Rezonans magnetyczny z kontrastem
Rezonans magnetyczny z kontrastem (Zdjęcie lekarki uspokajającej kobietę podczas badania / Shutterstock)

Rezonans magnetyczny (MR, MRI) z kontrastem to badanie diagnostyczne wykorzystujące silne pole magnetyczne. Umożliwia wykrycie wielu chorób, szczególnie nowotworów układu nerwowego, ale także zmian o charakterze zapalnym. Dzięki temu badaniu obrazowemu dobrze ukazane są struktury anatomiczne układu nerwowego i układu krwionośnego. Pole magnetyczne nie jest szkodliwe dla pacjenta, podobnie jak zastosowany środek kontrastujący. MRI z kontrastem nie wolno wykonywać u osoby, która ma rozrusznik serca.

spis treści

1. Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego z kontrastem

Rezonans magnetyczny z kontrastem wykonywany jest w takich przypadkach, jak:

  1. choroby układu nerwowego:
Zobacz film: "Tętniak - badania"
  • choroby demielizacyjne, np. stwardnienie rozsiane;
  • choroby otępienne, np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona;
  • nowotwory mózgu;
  • guzy rdzenia kręgowego;
  • zmiany wynikające z napromieniowania ośrodkowego układu nerwowego;
  • zaburzenia neurologiczne o nieznanej etiologii;
  • udar mózgu;
  1. guz serca;

  2. choroby naczyń krwionośnych;

  3. guzy płuc;

  4. nowotwory narządów rodnych u kobiety;

  5. nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn;

  6. guzy zapalne tkanek miękkich;

  7. guzy nowotworowe tkanek miękkich;

  8. urazu stawów, mięśni, więzadeł.

Przed samym badaniem MRI pacjent koniecznie musi ściągnąć wszystkie metalowe przedmioty, tj. biżuterię, okulary, ozdoby na włosy, a także powinien pozostawić karty płatnicze, kredytowe, telefon komórkowy itp. (mogą pod wpływem silnego pola magnetycznego ulec rozmagnesowaniu). Następnie pacjent kładzie się na łóżku, gdzie zostaje zastosowana odpowiednia cewka, w zależności od badanej lokalizacji (głowa, kręgosłup, miednica itd.). Następnie pacjent wjeżdża na łóżku do gantry (tunelu), gdzie odbywa się badanie. Aparaty MRI są wyposażone w klimatyzację, oświetlenie oraz monitoring, dzięki któremu personel jest w stanie zareagować na wszelkie sygnały ze strony pacjenta.

Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest także do oceny struktur anatomicznych kanału kręgowego oraz okolic przysadki mózgowej, oczodołu lub tylnej części jamy czaszki. MRI z kontrastem pozwala na bardzo dobre uwidocznienie układu mięśniowego i szkieletowego, szczególnie kręgosłupa (MRI kręgosłupa), naczyń krwionośnych, jam serca oraz samego mięśnia sercowego. Dzięki niemu możliwe jest zobrazowanie niektórych struktur np. szpiku kostnego, co nie jest możliwe w badaniu RTG.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Opis rezonansu magnetycznego z kontrastem

Do badania MRI potrzebne są silne pole magnetyczne oraz fale radiowe. Potrzebny jest także komputer, który otrzymane dane przetworzy w odpowiedni obraz. W badaniu wykorzystywane są właściwości magnetyczne atomów, także tych w organizmie człowieka. Aby badanie było prawidłowo wykonane, do całego systemu MRI nie mogą docierać żadne fale elektromagnetyczne.

Wyróżniamy dwa typy MRI:

  • otwarte – gdy dostęp do pacjenta jest z trzech stron;
  • zamknięte - pacjent wprowadzany jest do tunelu magnesu.

Podczas badania pacjent musi leżeć nieruchomo, aby obraz nie został zniekształcony. Jeżeli typ choroby nie pozwala na to, można podać mu wcześniej leki uspokajające. Przy wykonywaniu badania pacjent słyszy charakterystyczny, pukający dźwięk. Czasami chory ma możliwość założenia słuchawek, aby zagłuszyć hałas. Wcześniej wprowadzany jest środek kontrastujący np. do żyły szyjnej, w celu lepszego uwidocznienia zmian chorobowych. Środek cieniujący umożliwia również ocenę funkcji tkanek i narządów. Można zbadać stan ukrwienia narządów. Środki cieniujące są bezpieczne dla pacjenta, nie wchodzą w żadne interakcje z innymi lekami, są w całości wydalane i mogą być także stosowane u osób uczulonych na związki kontrastujące w badaniu rentgenowskim.

Zobacz także:

3. Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego z kontrastem

Badanie MRI nie może być wykonywane u osób z rozrusznikiem serca lub neurostymulatorami. Podczas badania wytwarzane pole magnetyczne może zakłócić ich pracę, w wyniku czego następuje bezpośrednie zagrożenie życia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania MRI z kontrastem jest obecność metalicznych ciał obcych w oczodole, np. opiłków żelaza w wyniku wypadku. Pole magnetyczne może doprowadzić do ich przesunięcia i uszkodzenia gałki ocznej. Decyzja wykonania badania MRI należy do lekarza w przypadku, gdy obecne są:

  • sztuczna zastawka serca;
  • protezy i klipsy naczyniowe;
  • metaliczne implanty ortopedyczne tj. sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory;
  • wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna wykonana z metalu.

Należy także bezwzględnie poinformować lekarza zlecającego badanie MRI o istnieniu ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze