Trwa ładowanie...

Robaczyca jest coraz powszechniejsza. Szczególnie wśród dzieci

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 28.11.2018 13:28
Owsica jest coraz powszechniejsza
Owsica jest coraz powszechniejsza ((123rf) Owsica jest coraz powszechniejsza)

Jedni rodzice nie dowierzają, inni bagatelizują, a jeszcze kolejni - są nadmiernie zapobiegliwi. Problem z pasożytami jest coraz większy. Widać to po liczbie sprzedanych preparatów na odrobaczanie.

1. Moda kontra konieczność

Jeszcze w 2017 roku swego rodzaju modą wśród rodziców było profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Zgrzytanie zębami u dziecka? Ból brzucha czy zbytnia nerwowość, szczególnie wiosną lub jesienią? Według niektórych rodziców takie objawy mogły świadczyć o obecności robaków w organizmie ich dziecka. Nawet wtedy, kiedy nie było tego ewidentnie widać.

Stąd też popularne stało się umawianie wizyt u lekarza i proszenie o receptę na leki odrobaczające, które później podawane były profilaktycznie.

- Robiłam tak dwukrotnie, zazwyczaj wtedy, kiedy w przedszkolu u mojego dziecka panowała owsica - przyznaje Justyna, mama ośmioletniej Oli i pięcioletniego Franciszka.

Zobacz film: "5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć"

- Być może dzięki temu udało nam się ustrzec zaawansowanej postaci choroby z tym męczącym swędzeniem i problemami ze spaniem - dodaje.

Bo owsica to poważna choroba i - jak się okazuje - zapadalność na nią jest coraz większa. Jak wynika ze statystyk portalu KtoMaLek.pl, w styczniu 2017 r. sprzedano prawie 174 tys. opakowań leków odrobaczających. W tym samym miesiącu w 2018 r. było to już ponad 232 tys.

Owsica pojawia się u kilkulatków
Owsica pojawia się u kilkulatków (123rf)

- Problem jest duży i widać to coraz wyraźniej - mówi dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Te leki zazwyczaj przepisywane są właśnie na owsiki. Toksoplazmozy, toksokarozy czy bąblowicy mamy w Polsce stosunkowo niewiele. Natomiast owsica jest dość częsta.

2. Objawy choroby

Jak rozpoznać tę chorobę pasożytniczą? Pierwsze objawy owsicy są dość mało charakterystyczne, ale jeśli występują razem, mogą sugerować zakażenie. To przede wszystkim większa ochota na słodycze. U dziecka można zauważyć problemy ze snem, zgrzytanie zębami, nasilony niepokój, ból brzucha.

- Objawem charakterystycznym jest świąd w okolicy odbytu. U 50 proc. dzieci robaki wychodzą nocą i utrudniają sen. Są też widoczne w kale - wyjaśnia dr Michał Sutkowski.

Jak dochodzi do zakażenia owsikami? Przede wszystkim winny jest brak odpowiedniej higieny. Ryzyko zwiększa także zabawa dziecka w piaskownicy, w której mogą znajdować się odchody psów i kotów.

Materiał powstał we współpracy z portalem KtoMaLek.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze