Trwa ładowanie...

Rodzaje astmy

Rodzaje astmy, które zostały wyodrębnione przez ekspertów, to: astma wysiłkowa, astma kaszlowa, astma zawodowa oraz astma nocna.
Rodzaje astmy, które zostały wyodrębnione przez ekspertów, to: astma wysiłkowa, astma kaszlowa, astma zawodowa oraz astma nocna. (Adobe Stock)

Astma to choroba objawiająca się świszczącym oddechem, kaszlem, uciskiem w klatce piersiowej oraz problemami z oddychaniem. Nie jest to jednak schorzenie, które u wszystkich chorych przebiega tak samo. W związku z tym eksperci wyróżnili kilka rodzajów astmy. Są to: astma wysiłkowa, astma kaszlowa, astma zawodowa oraz astma nocna. Zidentyfikowanie typu choroby ma kluczowe znaczenie w doborze optymalnej terapii podczas ataku astmy.

spis treści

1. Astma wysiłkowa

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

Atak astmy wysiłkowej ma miejsce na skutek

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

wysiłku fizycznego , gdy dochodzi do zwężenia dróg oddechowych. Największe ich zwężenie notuje się między 5 a 20 minutą po rozpoczęciu ćwiczeń – chory ma wówczas trudności ze złapaniem oddechu. Może pojawić się również kaszel oraz świszczący oddech. Objawom tym można zapobiegać poprzez zastosowanie inhalatora przed treningiem. Kaszel jest głównym symptomem chorobowym także u osób zmagających się z astmą kaszlową. Ten typ astmy jest w większości przypadków nierozpoznany i nieleczony. Uzyskanie trafnej diagnozy jest prostsze, gdy mamy do czynienia z astmą zawodową.

2. Astma zawodowa

Astma zawodowa to dolegliwość, której objawy uaktywniają się w miejscu pracy. Jej objawy pojawiają się zwykle tylko w dni robocze i są wywoływane przez czynniki ściśle związane z miejscem pracy. Na astmę zawodową najczęściej chorują hodowcy zwierząt, fryzjerzy, pielęgniarki, malarze oraz osoby zajmujące się obróbką drewna.

Pacjenci są leczeni jedynie objawowo. Dolegliwości jednak wracają i to znacznie silniejsze. Żeby zlikwidować chorobę, najlepiej unikać szkodliwych alergenów. A żeby to zrobić, czasami konieczna jest zmiana pracy.

3. Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba dróg oddechowych, która objawia się okresowym skurczem oskrzeli. Objawy astmy oskrzelowej są różne: uczucie duszności i ciężkości w klatce piersiowej, świszczący oddech, kaszel. Napady duszności wywołują u chorego niepokój, nadmierne pocenie, przyspieszony oddech i szybszą akcję serca.

Astma oskrzelowa charakteryzuje się nadwrażliwością oskrzeli. Czynniki, które mogą wywołać objawy astmy oskrzelowej to: alergia, wysiłek fizyczny, silne zapachy, drażniące opary, dym tytoniowy, zimne powietrze, a także niektóre leki.

3.1. Astma atopowa

Astma atopowa to najczęstsza postać astmy oskrzelowej. Atak astmy może zostać sprowokowany przez alergeny wziewne i alergeny pokarmowe. Astma atopowa najczęściej jest wywołana przez roztocza kurzu domowego. Pierze i wełna stanowią pokarm dla roztoczy, choć też mogą same wywołać objawy astmy.

Pokarmy również mogą wywołać napad astmy. Dlaczego? Otóż alergeny pokarmowe są odpowiedzialne za powstanie reakcji alergicznej, a to z kolei może doprowadzić do chorób alergicznych, w tym astmy. Najczęściej uczulające pokarmy to: mleko, jaja, ryby. Dodatkowo mączka rybna jest traktowana jako alergen wziewny. Alergia pokarmowa jest leczona przez eliminację czynników uczulających.

4. Inne rodzaje astmy

Powszechnym rodzajem astmy jest astma nocna. Jej objawy pojawiają się zwykle w nocy i są blisko związane z cyklem snu. Badania wykazały, że najwięcej zgonów spowodowanych astmą ma miejsce w nocy. Zjawisko to można tłumaczyć stycznością z alergenami, ochłodzeniem dróg oddechowych, ułożeniem ciała lub wydzielaniem hormonów.

Kolejnym typem astmy jest astma aspirynowa, która powstaje na skutek nietolerancji organizmu na kwas acetylosalicylowy. Nie jest tak częsta jak astma atopowa. Jednak jest równie niebezpieczna. Często stanowi bowiem zagrożenie dla życia. Astma aspirynowa często rozpoznawana jest u osób, które mają polipy nosa i przewlekłe zapalenie zatok.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Niecharakterystyczne objawy astmy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze