Rodzaje demencji. Otępienie naczyniowe i choroba Alzheimera
Demencja to ogólny termin opisujący pogorszenie się zdolności umysłowych danej osoby, wystarczająco poważne, aby zakłócić jej normalne funkcjonowanie. Najczęściej występujące postaci demencji to choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe.
1. Rodzaje demencji
Głównymi przyczynami demencji są procesy zwyrodnieniowe, które zachodzą w mózgu chorego. Mogą być skutkiem naturalnych procesów starzenia lub powstawać w wyniku chorób infekcyjnych, zatruć toksynami, guzów albo niedoborów pokarmowych.
Najczęstszymi formami demencji są choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe. Szacuje się, że w Polsce z powodu demencji cierpi nawet 500 tys. osób. Do 2030 roku ta liczba wzrośnie do ok. 800 tys. Jest to związane ze starzeniem się społeczeństwa.
Na chorobę Alzheimera cierpi w Polsce od 360 do 470 tys. osób i szacuje się, że do 2035 roku ta liczba wzrośnie dwukrotnie.
Jeśli chodzi o otępienie naczyniowe to szacuje się, że stanowi ono ok. 10 - 15 proc. wszystkich demencji u osób starszych.
2. Demencja naczyniowa
Otępienie (demencja) naczyniowe pojawia się na skutek blokowania tętnic doprowadzających krew do mózgu. W wyniku tej blokady część mózgu zostaje pozbawiona tlenu i obumiera. Śmierć komórek mózgowych może powodować problemy z pamięcią, myśleniem i rozumowaniem.
Gdy te problemy są na tyle uciążliwe, że przeszkadzają w codziennym życiu, u chorego może zostać zdiagnozowane otępienie naczyniowe. Do czynników ryzyka wystąpienia otępienia naczyniowego należą:
- starszy wiek;
- niższe wykształcenie;
- cukrzyca;
- nadciśnienie;
- migotanie przedsionków;
- przebyty udar.
Jeśli otępieniu naczyniowemu towarzyszy choroba Alzheimera wówczas mówimy o otępieniu mieszanym.
3. Związek alkoholu z demencją
Francuscy naukowcy przez 6 lat analizowali 57 000 przypadków pacjentów dotkniętych demencją przed 65 rokiem życia. Z badań wynika, że ponad połowa z nich (57 proc.) to osoby pijące trzy kufle piwa lub dwie szklanki wina dzienne.
Oznacza to, że alkohol może w dużym stopniu zwiększać ryzyko zapadnięcia na demencję w młodszym wieku.
4. Etapy i objawy demencji
Rozwojowi demencji początkowo towarzyszą subtelne objawy, takie jak: powolność myśli, trudności z planowaniem, zapominanie słów i problemy z wysłowieniem się, zmiany nastroju i zaburzenia koncentracji.
Na wczesnym etapie demencja może być ledwo zauważalna i mylona z innymi chorobami, np. depresją.
Dalsze etapy choroby mogą obejmować uczucie zdezorientowania, utratę pamięci, zmiany osobowości, trudności z chodzeniem i omamy wzrokowe. Objawy Alzheimera i innych rodzajów demencji są do siebie podobne.
Na podstawie wywiadu z pacjentem i badań można zdiagnozować na jaki rodzaj demencji cierpi dana osoba. Warto wiedzieć, że demencja dotyczy nie tylko choroby Alzheimera. Należą tu też choroba Picka, otępienie z ciałami Lewy'ego, a także otępienie wywołane chorobą Huntingtona i Parkinsona.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.