Trwa ładowanie...

Rodzaje raka płuc- badania przesiewowe, rak niedrobnokomórkowy, rak drobnokomórkowy, objawy

Rodzaje raka płuc- badania przesiewowe, rak niedrobnokomórkowy, rak drobnokomórkowy, objawy
Rodzaje raka płuc- badania przesiewowe, rak niedrobnokomórkowy, rak drobnokomórkowy, objawy

Rak płuca to choroba, która jest wyjątkowo groźna. To najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn w Polsce, ale z bardzo dużą częstotliwością występuje także u kobiet, obok raka piersi i raka jelita grubego Większość osób nie wie jednak jakie są rodzaje raka płuc, a to ma jednak kluczowe znaczenie w jego etiologii oraz sposobie leczenia.

spis treści

1. Czym jest rak płuca?

Rak płuca to rodzaj nowotworu, który atakuje właśnie ten narząd. Płuca to nic innego, jak dwa gąbczaste narządy w klatce piersiowej, które pobierają tlen podczas wdechu i uwalniają dwutlenek węgla podczas wydechu. Prawe płuco jest trzypłatowe, zaś lewe – dwupłatowe, co wynika z ograniczonego miejsca ze względu na obecność serca. Budowa płuc obejmuje oskrzela, oskrzeliki a także pęcherzyki płucne. Płuca pokryte są tkanką, nazywaną opłucną.

Jak pokazują statystyki, nowotwór płuc stanowi najczęstszą przyczynę zgonów wśród pacjentów onkologicznych. Na ryzyko zachorowania na tę chorobę narażeni są przede wszystkim palacze, chociaż rak płuc może również wystąpić u biernych palaczy, jak i pacjentów, którzy nigdy nie sięgali po tytoń. Zaprzestanie palenia nałogowego znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na tę chorobę.

1.1. Rak niedrobnokomórkowy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Rak niedrobnokomórkowy płuca to jeden z jego rodzajów, w którym można z kolei wyróżnić kolejne podtypy – rak płaskonabłonkowy, gruczolakorak oraz rak wielkokomórkowy. Pierwszy typ raka płuc ma duży związek z paleniem papierosów – również paleniem biernym. Z kolei gruczolakorak jest z mniejszym stopniu związany z paleniem papierosów.

Rak płuca ma silny związek z paleniem papierosów
Rak płuca ma silny związek z paleniem papierosów (123RF)

Należy wspomnieć, że rak niedrobnokomórkowy płuca stanowi najczęściej występujący rodzaj – ponad 80% zachorowań jest związanych właśnie z tym nowotworem. Patrząc na dostępne warianty leczenia każdego z nowotworów, akurat rak niedrobnokomórkowy jest mało podatny na leczenie chemioterapeutyczne - główną rolę w terapii tego rodzaju nowotworu odgrywa zabieg chirurgiczny.

1.2. Rak drobnokomórkowy

Ten rodzaj nowotworu występuje zdecydowanie rzadziej niż w przypadku raka nie drobnokomórkowego płuc – stanowi nie więcej jak 20 % zachorowań. Sposób leczenia tego nowotworu to głównie chemioterapia oraz radioterapia – zabiegi chirurgiczne w jego przypadku stosuje się rzadko.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Rodzaje raka płuc a badania przesiewowe

Skoro rak płuca jest częstą chorobą, która zbiera tak duże żniwo wydawać by się mogło, że są prowadzone odpowiednie badania, które mają na celu wczesne wykrycie choroby i wprowadzenie stosownego leczenia, poprawiającego rokowanie.

Obecnie nie są prowadzone żadne badania skriningowe w tym kierunku tak jak ma to miejsce w raku szyjki macicy czy też raku piersi.

3. Rodzaje raka płuc a objawy

Mówiąc o chorobach nowotworowych zawsze warto wspomnieć o objawach jakie są związane z ich występowaniem. W przypadku raka płuc często pojawia się kaszel - warto jednak zaznaczyć, że jeśli już wcześniej występował kaszel (na przykład u palacza papierosów) to należy zaobserwować czy jego charakter nie uległ zmianie.

Może pojawić się również ból w obrębie klatki piersiowej oraz krwioplucie. Objawem, który również powinien zwiększyć naszą czujność są nawracające infekcje układu oddechowego. Warto także zauważyć, że rak płuca może przebiegać skrycie i pierwsze jego objawy występują na skutek obecności przerzutów do innych narządów.

Rak płuca najczęściej przerzutuje do kości i mózgu. Powodzenie oraz szanse wyleczenia jak w przypadku większości chorób nowotworowych zależą od stopnia zaawansowania schorzenia w momencie wykrycia oraz rodzaj nowotworu, który występuje u danego człowieka. Z tego względu jeśli pojawiają się objawy niepokojące nie warto czekać – najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i zweryfikuje nasz stan zdrowia.

4. Czynniki ryzyka raka płuc

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju raka płuc. Najczęstszym z nich jest nałogowe palenie tytoniu. W dymie papierosowym znajduje się bardzo dużo rakotwórczych substancji, między innymi nikotyna, aldehyd mrówkowy, ketony, chlorek winylu, benzen, dwutlenek węgla, amoniak, wodór, fenol, tlenki azotu, wodór. Wdychanie szkodliwych substancji pobusza gruczoły oskrzelowe do produkcji śluzu, co skutkuje upośledzeniem ruchu rzęsek. Dodatkowo, powodują obniżenie układu immunologicznego człowieka. Warto zaznaczyć, że nowotwór płuc może wystąpić zarówno u aktywnych palaczy, jak i osób narażonych na ekspozycję dymu tytoniowego. Innym czynnikiem, który może przyczynić się do rozwoju raka płuc jest przeprowadzona u pacjenta radioterapia. Jeśli przeszedłeś radioterapię klatki piersiowej z powodu innego rodzaju raka, możesz mieć zwiększone ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Bardzo często ten problem zdrowotny występuje u osób, w rodzinie których występował nowotwór płuc. Jeśli twoja mama, tata lub brat chorowali na nowotwór płuc, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może on wystąpić również u ciebie.

Rak płuc często występuje również u pacjentów, którzy byli narażeni na ekspozycję na niektóre substancje rakotwórcze, takie jak azbest, arsen, chrom, nikiel, radon.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze