Trwa ładowanie...

Rokowania nowotworu kości – kostniakomięsak, chrzęstniakomięsak, mięsak Ewinga

Lek. Mateusz Nawrocki
30.03.2021 21:32
Rokowania nowotworu kości – kostniakomięsak, chrzęstniakomięsak, mięsak Ewinga
Rokowania nowotworu kości – kostniakomięsak, chrzęstniakomięsak, mięsak Ewinga (Nowotwory kości atakują coraz częściej)

Chociaż nowotwory kości nie należą do najczęstszych schorzeń onkologicznych, to warto przyjrzeć się, jakie są średnie rokowania przy wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Najczęściej przeżycie określa się statystycznie na podstawie przeżycia w ciągu 5 lat. Należy jednak wspomnieć, że są to dane statystyczne i u każdego człowieka szanse na przeżycie są osobniczo zmienne. Inaczej jednak wygląda sprawa, kiedy nowotwory kości spowodowane są przerzutami z innych narządów.

spis treści

1. Rokowania nowotworu kości – mięsak Ewinga

Media obiegła informacja, że były skoczek, medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, a także rekordzista w długości skoku jest chory. Bjoern Einar Romoeren walczy z mięsakiem Ewinga. Nowotwór kręgosłupa u byłego skoczka umiejscowił się w biodrze. Romoeren poinformował fanów za pośrednictwem norweskich mediów, że nowotwór nie rozprzestrzenił się. Norweg miał już dwa zabiegi chemioterapii, jak sam przyznał - jego organizm jest coraz słabszy.

Mięsak Ewinga to nowotwór, który jest szczególnie ważny również z uwagi na fakt, że najczęściej występuje u dzieci. Zachorowania notuje się głównie w wieku 10-25 lat. Nowotwór ten znacznie częściej występuje u chłopców.

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

W diagnostyce duże znaczenie ma biopsja oraz badanie histopatologiczne pochodzące z tkanki guza. W odróżnieniu od wcześniej wymienionych nowotworów kości największe znaczenie w prowadzeniu terapii ma leczenie systemowe jakim jest chemioterapia. Możliwe jest stosowanie także radioterapii oraz leczenia chirurgicznego. Pełne wyleczenie może sięgać nawet 65 proc. pacjentów.

Rokowania nowotworów kości zależą od wielu czynników. Należą do nich między innymi jego wielkość, rodzaj, oraz obecność ewentualnych przerzutów. Z tego względu konieczne jest właściwe diagnozowanie zmiany oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Każde opóźnienie w wprowadzeniu odpowiedniego leczenia zmniejsza szanse powodzenia leczenia, a tym samym rokowania pacjenta. Nie warto zatem zwlekać z wizytą u lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

2. Rokowania nowotworu kości – kostniakomięsak

Kostiankomięsak (osteosarcoma), należy do tak zwanych nowotworów kościopochodnych. W zdecydowanej większości występuje u osób młodych. Jego najczęstszą lokalizacją są okolice stawu kolanowego. Z tego powodu jeśli u młodego człowieka (ale również u starszych, jednak z uwagi na wiek, młodym osobom powinna być poświęcona szczególna uwaga) wystąpi ból kolana i obrzęk wskazana jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi szczegółowe badania.

Diagnostyka obrazowa jest bardzo ważna określeniu pochodzenia nowotworów
Diagnostyka obrazowa jest bardzo ważna określeniu pochodzenia nowotworów (123RF)

Zazwyczaj do leczenia kostniakomięsaka stosuje się zabieg chirurgiczny oraz leczenie systemowe – chemioterapię. Rokowania nowotworu kości, w tym wypadku kostiankomięsaka biorąc pod uwagę 5 letnie przeżycie oscyluje w granicach 45-80 proc.

3. Rokowania nowotworu kości – chrzęstniakomięsak

Chondrosarcoma, czyli chrzęstniakomięsak jak łatwo się domyślić pochodzi z tkanki chrzęstnej. Jego lokalizacja jest inna niż w przypadku kostiankomięsaka, najczęściej lokalizuje się w regionach miednicy i obręczy barkowej. W jego rozpoznaniu bardzo duże znaczenie ma diagnostyka obrazowa.

Większość chrzęstniakomięsaków nie jest wrażliwa na leczenie systemowe jakim jest chemioterapia (poza małymi wyjątkami). Największe znaczenie w leczeniu ma terapia miejscowa jaką jest zabieg chirurgiczny. Jego powodzenie ma wartość rokowniczą i przy radykalnym usunięciu zmian, 5-letnie przeżycie oscyluje w graniach 50 proc.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze