Trwa ładowanie...

Rolicyn – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 24.10.2023 19:24
Rolicyn to lek przeciwbakteryjny, który zawiera roksytromycynę.
Rolicyn to lek przeciwbakteryjny, który zawiera roksytromycynę. (Adobe stock)

Rolicyn to lek przeciwbakteryjny, który zawiera roksytromycynę. Substancja jest półsyntetycznym antybiotykiem makrolidowym, pochodną erytromycyny. Wskazaniem do jej stosowania są zakażenia dróg oddechowych oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich, także nierzeżączkowe zakażenie narządów rodnych. Jak stosować i dawkować lek?

spis treści

1. Co to jest Rolicyn?

Rolicyn to lek przeciwbakteryjny, którego substancją czynną jest roksytromycyna, półsyntetyczna pochodna erytromycyny. Preparat jest antybiotykiem makrolidowym, który wykorzystuje się do leczenia zakażeń bakteryjnych. Wydaje się go po okazaniu recepty lekarskiej.

Rolicyn – zamienniki i leki

Zobacz film: "Na co uważać, zażywając antybiotyki?"

Rolicyn jest dostępny jako:

  • tabletki powlekane Rolicyn 100 mg, opakowanie 10 tabletek,
  • tabletki powlekane Rolicyn 150 mg, opakowanie 10 tabletek.

W tabletkach Rolicyn obecna jest nie tylko substancja czynna roksytromycyna, ale i substancje pomocnicze takie jak żelowana skrobia kukurydziana, poliwidon, kroskarmeloza sodowa, bezwodna krzemionka koloidalna, poloksamer 188, talk, stearynian magnezu, hypromeloza, makrogol 6000 i dwutlenek tytanu.

Dostępne są także inne preparaty zawierające roksytromycynę. To tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej i tabletki powlekane Rulid.

2. Działanie i wskazania do stosowania leku Rolicyn

Lek Rolicyn, za sprawą obecnej w nim substancji czynnej, jest zaliczany do substancji o działaniu bakteriostatycznym o szerokim spektrum działania (choć czasem działa także bakteriobójczo). Mechanizm działania roksytromycyny, o której mowa, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, co uniemożliwia to wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych.

Aktywność i działanie tabletek Rolicyn sprawia, że wskazaniem do ich stosowania są zakażenia, za które odpowiadają drobnoustroje wrażliwe na roksytromycynę. To:

  • zakażenia górnych dróg oddechowych: zapalenie gardła, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, zapalenie migdałków, zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenie ucha środkowego wywołane przez Streptococcus pneumoniae, paciorkowce grupy A, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, Moraxella catarrhalis i Staphylococcus epidermidis,
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, ropnie płuc i rozstrzenie oskrzeli wywołane przez Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Chlamydia psittaci,
  • zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes,
  • nierzeżączkowe zakażenie narządów rodnych wywołane przez Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum.

3. Rolicyn – dawkowanie i stosowanie

Rolicyn ma postać tabletek powlekanych, jest przeznaczony do stosowania wewnętrznego, doustnego. Ważne jest, by połykać je w całości (nie rozgryzać i nie łamać), popijając wodą, zawsze 30 minut przed posiłkiem.

Zarówno dawkowanie, jak i czas trwania leczenia, są ustalane indywidualnie. Zależy to od wskazania, ale także wieku i masy ciała. I tak na przykład u dzieci o masie ciała od 12 do 23 kg stosuje się dawkę 50 mg 2 razy na dobę (co 12 godzin), u dzieci o masie ciała od 24 do 40 kg - 100 mg 2 razy na dobę (co 12 godzin), * u dzieci o masie ciała większej niż 40 kg oraz dorosłych - 150 mg 2 razy na dobę (co 12 godzin) lub 300 mg raz na dobę.

Leczenie trwa zwykle od 5 do 10 dni. Ważne, by było kontynuowane co najmniej 2 dni po ustąpieniu objawów. Szczegółowe informacje na temat dawkowania i sposobu zażywania leku przekazuje lekarz. Zawiera je też ulotka Rolicyn.

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Tabletki powlekane Rolicyn nie mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki makrolidowe.

Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z ciężką niewydolnością wątroby. Stosowanie leku Rolicyn w ciąży jest dopuszczone wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Ponieważ substancja czynna przenika do mleka matki, podczas leczenia zaleca się zaprzestanie karmienia piersią. Podczas terapii roksytromycyną przeciwwskazane jest włączanie takich preparatów jak astemizol, cyzapryd, pimozyd, terfenadyna, alkaloidy sporyszu.

Ze stosowaniem leku Rolicyn wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

  • nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, zaburzenia trawienia, brak łaknienia, rzekomobłoniaste zapalenie jelit (objawiające się m. in. biegunką),
  • bóle i zawroty głowy, zaburzenia słuchu, szumy uszne, zaburzenia widzenia, zaburzenia smaku/węchu, uczucie mrowienia i drętwienia,
  • osłabienie,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • wysypka, pokrzywka, wyprysk, obrzęk naczynioruchowy, duszność, skurcz oskrzeli, astma oskrzelowa, wstrząs anafilaktyczny i ciężkie reakcje skórne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze