Trwa ładowanie...

Roponercze

Avatar placeholder
29.08.2013 14:34
Roponercze
Roponercze

Roponercze to stosunkowo rzadka dolegliwość, która rozwija się w momencie, kiedy nagromadzony w miedniczce nerkowej mocz ulega zakażeniu i z powodu nieskutecznego leczenia bakteryjnego staje się ropną treścią. U niektórych pacjentów roponercze początkowo rozwija się bezobjawowo, ale stan chorego może ulec nagłemu pogorszeniu. Dlatego też wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie ostrych infekcji nerek, szczególnie o osób z podejrzeniem obstrukcji dróg moczowych, mają ogromne znaczenie. Brak szybkiej diagnozy i nierozpoczęcie leczenia mogą bowiem przyczynić się do wystąpienia wstrząsu septycznego, a nawet do śmierci pacjenta. Wzrasta także ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń nerek.

spis treści

1. Przyczyny roponercza

Na wystąpienie tej dolegliwości narażone są osoby, u których doszło do obstrukcji górnej części dróg moczowych. Ten stan może być spowodowany między innymi:

  • przyjmowaniem niektórych leków, na przykład sterydów,
  • chorobami, w tym cukrzycą lubAIDS,
  • anatomicznymi blokadami, na przykład kamieniami nerkowymi lub guzami.

Pacjenci z osłabionym systemem odporności oraz osoby przyjmujące antybiotyki przez dłuższy czas są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zakażeń grzybiczych. Grzybnia znajdująca się w miedniczce nerkowej lub w moczowodzie może blokować przepływ moczu i spowodować roponercze. Choroba może dotknąć osób w każdym wieku, ale u dzieci jest stosunkowo rzadka, a u noworodków niezwykle mało prawdopodobna.

2. Objawy i rozpoznanie roponercza

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Objawy choroby to bardziej nasilony ból niż w wodonerczu i oporne na leczenie gorączkowe stany septyczne. Proces chorobowy można podzielić na dwie części: infekcję i obstrukcję. Zakażenie jest zwykle wywołane różnymi bakteriami, w tym bakterią E. coli i paciorkowcami, infekcjami grzybiczymi, a także gruźlicą. Natomiast obstrukcja może być następstwem wystąpienia kamieni (dotyczy to 75% chorych), grzybni, przerzutów nowotworowych, a także martwicą brodawek nerkowych, ciążą i różnymi dolegliwościami nerek. Wczesna diagnoza w przypadku roponercza jest na wagę złota. Po wystąpieniu niepokojących symptomów należy udać się do lekarza, który zwykle zleca przeprowadzenie badania moczu. Badania laboratoryjne moczu wykazują większą liczbę krwinek białych i bakterii w osadzie moczu.

3. Leczenie roponercza

Roponercze kwalifikuje się do leczenia operacyjnego z równoczesną intensywną osłoną zabiegu operacyjnego lekami przeciwbakteryjnymi. Stosowane są dwie metody leczenia chirurgicznego. Jedna z nich polega na umieszczeniu w moczowodach stentu, czyli cienkiej rurki, która ma za zadanie przywrócić drożność. Ta metoda leczenia roponercza jest wykorzystywana, jeśli u pacjenta nie występuje niestabilność w przepływie krwi. Drugą opcją chirurgiczną jest ominięcie obstrukcji. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i nie może być przeprowadzony u wszystkich chorych. W przypadku, gdy obstrukcja jest spowodowana kamieniem, najczęściej do jego usunięcia stosuje się ureteroskopię, litotrypsję lub zabieg endoskopowy. Jeśli choroba nie jest skutecznie leczona, może pojawić się ogólnoustrojowe zakażenie septyczne i ropnie nerki, wątroby, mózgu i płuc.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze