Roponercze

Roponercze to stosunkowo rzadka dolegliwość, która rozwija się w momencie, kiedy nagromadzony w miedniczce nerkowej mocz ulega zakażeniu i z powodu nieskutecznego leczenia bakteryjnego staje się ropną treścią. U niektórych pacjentów roponercze początkowo rozwija się bezobjawowo, ale stan chorego może ulec nagłemu pogorszeniu. Dlatego też wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie ostrych infekcji nerek, szczególnie o osób z podejrzeniem obstrukcji dróg moczowych, mają ogromne znaczenie. Brak szybkiej diagnozy i nierozpoczęcie leczenia mogą bowiem przyczynić się do wystąpienia wstrząsu septycznego, a nawet do śmierci pacjenta. Wzrasta także ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń nerek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przyczyny roponercza

Na wystąpienie tej dolegliwości narażone są osoby, u których doszło do obstrukcji górnej części dróg moczowych. Ten stan może być spowodowany między innymi:

  • przyjmowaniem niektórych leków, na przykład sterydów,
  • chorobami, w tym cukrzycą lubAIDS,
  • anatomicznymi blokadami, na przykład kamieniami nerkowymi lub guzami.

Pacjenci z osłabionym systemem odporności oraz osoby przyjmujące antybiotyki przez dłuższy czas są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zakażeń grzybiczych. Grzybnia znajdująca się w miedniczce nerkowej lub w moczowodzie może blokować przepływ moczu i spowodować roponercze. Choroba może dotknąć osób w każdym wieku, ale u dzieci jest stosunkowo rzadka, a u noworodków niezwykle mało prawdopodobna.

Objawy i rozpoznanie roponercza

Objawy choroby to bardziej nasilony ból niż w wodonerczu i oporne na leczenie gorączkowe stany septyczne. Proces chorobowy można podzielić na dwie części: infekcję i obstrukcję. Zakażenie jest zwykle wywołane różnymi bakteriami, w tym bakterią E. coli i paciorkowcami, infekcjami grzybiczymi, a także gruźlicą. Natomiast obstrukcja może być następstwem wystąpienia kamieni (dotyczy to 75% chorych), grzybni, przerzutów nowotworowych, a także martwicą brodawek nerkowych, ciążą i różnymi dolegliwościami nerek. Wczesna diagnoza w przypadku roponercza jest na wagę złota. Po wystąpieniu niepokojących symptomów należy udać się do lekarza, który zwykle zleca przeprowadzenie badania moczu. Badania laboratoryjne moczu wykazują większą liczbę krwinek białych i bakterii w osadzie moczu.

Leczenie roponercza

Roponercze kwalifikuje się do leczenia operacyjnego z równoczesną intensywną osłoną zabiegu operacyjnego lekami przeciwbakteryjnymi. Stosowane są dwie metody leczenia chirurgicznego. Jedna z nich polega na umieszczeniu w moczowodach stentu, czyli cienkiej rurki, która ma za zadanie przywrócić drożność. Ta metoda leczenia roponercza jest wykorzystywana, jeśli u pacjenta nie występuje niestabilność w przepływie krwi. Drugą opcją chirurgiczną jest ominięcie obstrukcji. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i nie może być przeprowadzony u wszystkich chorych. W przypadku, gdy obstrukcja jest spowodowana kamieniem, najczęściej do jego usunięcia stosuje się ureteroskopię, litotrypsję lub zabieg endoskopowy. Jeśli choroba nie jest skutecznie leczona, może pojawić się ogólnoustrojowe zakażenie septyczne i ropnie nerki, wątroby, mózgu i płuc.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

  • Myśliwiec M., Wielka interna - nefrologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2009, ISBN 978-83-60135-62-4
  • Myśliwiec M. Choroby nerek, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3528-5
  • Książek A., Rutkowski B. Nefrologia, Czelej, Lublin 2004, ISBN 83-89309-36-X

Źródła zewnętrzne

Urologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Roponercze
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Roponercze
Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Zioła wspomagające leczenie kamicy

Zioła wspomagające leczenie kamicy

może doprowadzić do poważnych komplikacji, takich jak roponercze, przyczyniające się do bakteriemii, a w konsekwencji nawet wstrząsu septycznego. Leczenie

Onkologia

Nowotwory dróg moczowych

przypadkach wtórnie rozwija się wodonercze lub roponercze. Choroba leczona jest operacyjnie. We wczesnym stadium brodawczaki pęcherza można usuwać