Rośnie liczba zwolnień lekarskich z kodem C. Polacy mają poważny problem?
Raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazuje na rosnącą liczbę zwolnień lekarskich związanych z konkretnym problemem. W 2023 roku odnotowano wzrost o 7,6 proc. takich przypadków w porównaniu do roku poprzedniego.
27.11.2024 | aktual.: 27.11.2024 10:04
Co oznacza kod C na L4?
Elektroniczne zwolnienia lekarskie, wprowadzone w 2018 roku, ułatwiły monitorowanie nieobecności chorobowych pracowników.
Lekarze używają kodów literowych do wskazania przyczyny niezdolności do pracy. Kod C oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu. Pozostałe kody oznaczają:
kod A - niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
kod B - niezdolność do pracy w czasie ciąży,
kod D - niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą.
kod A - niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
kod B - niezdolność do pracy w czasie ciąży,
kod D - niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą.
W przypadku zwolnień z kodem C pracownik przez pierwsze pięć dni nie otrzymuje wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego. Ponadto pracodawca ma wgląd w przyczynę nieobecności, co może mieć konsekwencje finansowe i wizerunkowe dla pracownika.
Zjawisko to staje się coraz powszechniejsze na polskim rynku pracy. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że problem nadużywania alkoholu dotyka głównie mężczyzn w wieku 40-44 lat, którzy stanowią ponad 75 proc. przypadków. Wśród kobiet najczęściej dotyczy to grupy wiekowej 30-34 lata.
Warto wspomnieć, że tegoroczny raport Akademii Polonijnej w Częstochowie wskazuje, że w naszym kraju liczba osób nadużywających oraz uzależnionych od alkoholu może sięgać nawet 5 mln osób. Dane potwierdzają również, że nawet 12 mln Polaków żyje w zasięgu społecznie negatywnych skutków alkoholizmu.
ZUS przygląda się zwolnieniom lekarskim
Zwolnienia lekarskie z kodem C są szczególnie monitorowane przez ZUS. Należy pamiętać, że głównym celem zwolnienia chorobowego jest wyzdrowienie i powrót do pracy. W przypadku kodu 1 chory powinien przebywać w domu i leżeć w łóżku, natomiast kod 2 pozwala na nieco szerszy zakres aktywności.
- Jeśli więc spacer czy jakaś inna umiarkowana aktywność fizyczna jest rzeczywiście wskazaniem lekarskim (najlepiej mieć to w formie pisemnej od lekarza), taki sposób spędzania czasu nie będzie sprzeczny z dążeniem do wyzdrowienia. Pamiętajmy, że głównym celem zwolnienia chorobowego jest wyzdrowienie i powrót do pracy – powiedziała w rozmowie z serwisem kobieta.gazeta.pl Marzena Pilarz-Herzyk, znana w mediach społecznościowych jako @MamaPrawniczka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- Gazeta Kobieta
- ZUS