Trwa ładowanie...

Rovamycine – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
24.10.2023 17:46
Rovamycine stosowany jest w leczeniu zapalenia zatok przynosowych.
Rovamycine stosowany jest w leczeniu zapalenia zatok przynosowych. (Adobe stock)

Rovamycine to antybiotyk na receptę, który zawiera spiramycynę. Ma postać tabletek powlekanych i jest przeznaczony dla dzieci od 6. roku życia i dorosłych. Stosuje się go w zakażeniach dróg oddechowych, ale i stomatologii czy urologii, także w zapobieganiu toksoplazmozy wrodzonej i u ciężarnych, zakażeń czy kryptosporydiozy. Jak go dawkować?

spis treści

1. Co to jest Rovamycine?

Rovamycine to lek przeciwbakteryjny, którego substancją czynną jest spiramycyna wytwarzana przez grzyby z gatunku Streptomyces ambofaciens. Jej właściwości (cechuje ją szerokie spektrum działania) oraz aktywność bakteriostatyczna, czasem również bakteriobójcza sprawia, że ten naturalny z grupy makrolidów stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Lek Rovamycine jest dostępny na receptę jako:

Zobacz film: "Stosowanie antybiotyków u dzieci"
  • Rovamycine tabletki powlekane 1,5 mln j.m., opakowanie 16 tabletek,
  • Rovamycine tabletki powlekane 3 mln j.m., opakowanie 10 tabletek.

Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 lub 3 mln j.m. substancji czynnej spiramycyny oraz substancje pomocnicze, takie jak skrobia kukurydziana żelowana, hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna; skład otoczki: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E171).

2. Działanie i wskazania do stosowania Rovamycine

Mechanizm działania spiramycyny polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych przez zablokowanie bakteryjnych rybosomów, co uniemożliwia wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych.

To sprawia, że tabletki powlekane Rovamycine stosuje się w leczeniu zakażeń, za które odpowiadają patogeny wrażliwe na spiramycynę. Wskazanie stanowią:

  • zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych: zapalenie gardła i migdałków wywołane przez paciorkowce grupy A (Streptococcus pyogenes), zapalenie zatok przynosowych wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus, zapalenie ucha środkowego wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis, ostre zapalenie płuc i oskrzeli wywołane przez: Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, atypowe zapalenie płuc wywołane przez: Legionella pneumophila, Chlamydia psittaci, Mycoplasma pneumoniae,
  • zakażenia skórne wywołane przez Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes,
  • zapalenie cewki moczowej wywołane przez Chlamydia trachomatis różnych serotypów,
  • ostre stany w stomatologii (ostre zapalenie dziąseł, ropień, zapalenie jamy ustnej, wrzodziejące martwicze zapalenie dziąseł),
  • kryptosporydioza wywołana przez Cryptosporidium muris,
  • toksoplazmoza ciężarnych, zapobieganie toksoplazmozie wrodzonej.

Tabletki Rovamycine wdraża się w celu zapobiegania meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych w przypadku nosicielstwa Neisseria meningitidis w nosogardzieli oraz w profilaktyce nawrotów gorączki reumatycznej u osób uczulonych na penicylinę.

3. Stosowanie i dawkowanie Rovamycine

Rovamycine ma postać tabletek powlekanych, które są przeznaczone do stosowania doustnego. Należy połykać je w całości, popijając szklanką wody, niezależnie od posiłku.

Czas trwania terapii i dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza, który bierze pod uwagę wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. Przyjmuje się, że w zakażeniach gardła i migdałków wywołanych przez paciorkowce grupy A leczenie trwa 10 dni, a:

  • dawka podstawowa w przypadku dzieci wynosi 150 000 j.m. na kg masy ciała na dobę w 2–3 dawkach podzielonych. Czasem konieczne jest jej zwiększenie do 300 000 j.m. na kg masy ciała na dobę w 2–3 dawkach podzielonych,
  • dawka podstawowa w przypadku dorosłych wynosi 6 mln j.m. na dobę w 2 dawkach podzielonych. Możliwe jest jej zwiększenie do 9 mln j.m. na dobę w 3 dawkach podzielonych.

Zapobieganie meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych wymaga innego dawkowania i częstotliwości przyjmowania leku: u dzieci stosuje się 75 000 j.m. na kg masy ciała co 12 godzin przez 5 dni, u dorosłych stosuje się 3 mln j.m. co 12 godzin przez 5 dni.

4. Skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności

Ze stosowaniem tabletek Rovamycine wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego, np. nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, rzekomobłoniaste zapalenie jelit,
  • zaburzenia ze strony układu nerwowego, np. przemijające uczucia mrowienia i drętwienia
  • choroby skóry, np. nadkażenia opornymi bakteriami i drożdżakami (stany zapalne błon śluzowych i skóry, grzybica pochwy),
  • reakcje nadwrażliwości, np. pokrzywka, świąd, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny.

Leku Rovamycine nie można stosować u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub inne antybiotyki makrolidowe (np. Davercin, Erythromycin, Klacid, Rulid).

Nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 6. roku życia ze względu na ryzyko zadławienia oraz osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej z uwagi na zagrożenie wystąpienia ostrej hemolizy.

Należy zachować ostrożność u osób z niewydolnością wątroby. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o przyjmowaniu takich leków jak karbidopa i lewodopa.

Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone wyłącznie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Ponieważ spiramycyna przenika do mleka matki, podczas terapii zaleca się zaprzestanie karmienia piersią.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze