Trwa ładowanie...

Rowachol - co to jest, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, cena

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
16.06.2023 17:39
Rowachol jest lekiem ziołowym, który zwalcza łagodne dolegliwości spowodowane kamicą żółciową.
Rowachol jest lekiem ziołowym, który zwalcza łagodne dolegliwości spowodowane kamicą żółciową. (Adobe Stock)

Rowachol jest lekiem ziołowym, który zwalcza łagodne dolegliwości spowodowane kamicą żółciową. W jego składzie znaleźć można terpeny pochodzenia roślinnego. Wykazuje działanie żółciopędne, zmniejsza zastój żółci, a także redukuje dolegliwości bólowe u pacjentów zmagających się ze stanami skurczowymi dróg żółciowych.

spis treści

1. Co to jest Rowachol?

Rowachol to preparat ziołowy, występujący w postaci doustnych kapsułek. Stosuje się go w celu ustąpienia łagodnych dolegliwości, które są związane z kamicą żółciową.

W składzie preparatu znajdują się terpeny roślinne takie jak: pinen, borneol, cyneolmentol, menton, kamfen czy oliwa z oliwek.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Te naturalnie występujące lotne związki pochodzenia roślinnego charakteryzują się działaniem żółciotwórczym oraz żółciopędnym. Przeciwdziałają powstawaniu kamieni żółciowych. Dowiedziono, że terpeny posiadają silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, uspokajające, odprężające, rozkurczowe oraz przeciwgrzybicze.

Substancje pomocnicze zawarte w Rowacholu to między innymi: żelatyna, glicerol 85%, hydroksybenzoesan etylu (sól sodowa), hydroksybenzoesan propylu (sól sodowa), wodny roztwór miedziowego kompleksu chlorofilu (E141).

2. Wskazania do stosowania Rowacholu

Na co pomaga Rowachol? Na łagodne dolegliwości wywołane kamicą żółciową. Kamica żółciowa jest schorzeniem, w której dochodzi do tworzenia i odkładania się złogów tzw. kamieni żółciowych wewnątrz pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych.

Rowachol wykorzystywany jest również w profilaktyce kamicy żółciowej. Środek ten wskazany jest również w przypadku stanów skurczowych dróg żółciowych oraz dyskinezy dróg żółciowych.

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania Rowacholu oraz sytuacje, w czasie których należy zachować szczególną ostrożność. Jednym z najważniejszych przeciwwskazań do stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu Rowachol.

Dodatkowo, środka tego nie powinny zażywać pacjentki ciężarne, kobiety w okresie laktacji, osoby z ostrymi stanami zapalnymi dróg żółciowych lub uszkodzeniami wątroby. Preparatu nie powinno się podawać także dzieciom do 6. roku życia.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania Rowacholu, jeśli pojawiły się dolegliwości bólowe bądź kolka wątrobowa.

4. Rowachol – skutki uboczne

Rowachol, podobnie jak inne środki farmaceutyczne, może powodować skutki uboczne. Działania niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu Rowacholu to między innymi: odbijanie oraz miętowy smak w jamie ustnej.

5. Jak stosować Rowachol?

Osoby dorosłe powinny stosować 3-4 razy w ciągu doby, po 1 kapsułce. W przypadku dzieci od 6-14 roku życia zalecana jest 1 kapsułka 1-2 razy na dobę. Kapsułki należy zawsze stosować pół godziny przed spożyciem posiłku.

6. Rowachol – cena

Cena Rowacholu jest różna w poszczególnych aptekach. Za jedno opakowanie preparatu należy zapłacić od 23 do 27 złotych.

7. Jak długo można brać Rowachol?

Jak długo stosować Rowachol? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wielu pacjentów. Warto zdawać sobie sprawę, że Rowachol zawiera w swoim składzie terpeny pochodzenia roślinnego, uznaje się go zatem za preparat ziołowy. Nie ma określonego czasu jego stosowania. Jeśli pacjent ma wątpliwości co do czasu trwania terapii tym środkiem, powinien skonsultować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze