RTG kręgosłupa – wskazania, jak się przygotować, przebieg

RTG kręgosłupa może pozwolić lekarzowi na ocenę ewentualnych zmian i zniekształceń odcinka krzyżowego, lędźwiowego, piersiowego i odcinka szyjnego. Badanie jest bezinwazyjne i aby je wykonać pacjent musi mieć skierowanie od lekarza prowadzącego. Czym dokładnie jest RTG kręgosłupa? RTG polega na prześwietleniu konkretnych odcinków objętych zmianami promieniami rentgena.

1. RTG kręgosłupa – wskazania

W przypadku odcinka szyjnego RTG kręgosłupa jest wykonywane przy wszelkich urazach w okolicy szyi, bólach barku. Prześwietlenie tej części jest konieczne przy często nawracających bólach głowy czy zawrotach głowy. Wskazaniem są również wszystkie wady rozwojowe. RTG kręgosłupa części piersiowej jest wykonywane przy ocenie wszystkich wad postawy dla przykładu kifozie, skoliozie, ale też przy stanach zapalnych kości czy stawów. Natomiast RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo – krzyżowego wykonywane jest przy częstych bólach w tych okolicach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

RTG kręgosłupa to badanie pozwalające na wykrycie wszelkich anomalii
RTG kręgosłupa to badanie pozwalające na wykrycie wszelkich anomalii

2. RTG kręgosłupa – jak się przygotować

Chociaż RTG kręgosłupa jest badaniem bezbolesnym, ale aby obraz wyszedł prawidłowo do badania należy się odpowiednio przygotować. Nie każde RTG kręgosłupa wymaga specjalnych przygotowań, a jedynie prześwietlenie części lędźwiowo – krzyżowego. Na dzień przed prześwietleniem warto zastosować lekkostrawną dietę, a ostatni posiłek zjeść przed godziną 18.

To też warto wiedzieć

Kolejnym zaleceniem jest bycie na czczo, a jeżeli godzina prześwietlenia wyznaczona jest na popołudniową godzinę to nie można jeść minimum 5 godzin przed RTG. Jeżeli pacjent pali to w dzień badania nie należy palić papierosów, ani stosować innych używek. Przed RTG kręgosłupa trzeba się wypróżnić. Radiolog powinien przed prześwietleniem przeprowadzić drobiazgowy wywiad, musi wiedzieć czy osoba badana osoba nie jest chora czy kobieta jest w ciąży.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń...

zobacz galerię

3. RTG kręgosłupa – przebieg

RTG kręgosłupa powinno się odbyć według zaleceń osoby przeprowadzającej badanie. W większości przypadków prześwietlenie jest przednio – tylne, a także boczne – promienieje przenikają od przodu i padają na rentgenowską kliszę, która jest ustawiona z boku lub z tyłu osoby badanej. Czasem wykonuje się zdjęcia w pozycji skośnej, aby ocenić wykluczyć lub potwierdzić kręgozmyk. RTG kręgosłupa nie jest długim badaniem. Wynik podawany jest na kliszy rentgenowskiej, na życzenie lekarza do prześwietlenia dołączany jest opis.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.