Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

RTG kręgosłupa – charakterystyka, wskazania, przebieg, jak się przygotować

Badanie RTG kręgosłupa może pozwolić lekarzowi na ocenę zmian i zniekształceń odcinka szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego kręgosłupa.
Badanie RTG kręgosłupa może pozwolić lekarzowi na ocenę zmian i zniekształceń odcinka szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego kręgosłupa. (123rf)

Badanie RTG kręgosłupa może pozwolić lekarzowi na ocenę zmian i zniekształceń odcinka szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego kręgosłupa. Badanie jest bezinwazyjne i aby je wykonać pacjent musi mieć skierowanie od lekarza prowadzącego. Na czym polega badanie RTG kręgosłupa? Jak wygląda jego przebieg?

spis treści

1. Czym jest RTG kręgosłupa?

RTG kręgosłupa ma za zadanie ocenić nieprawidłowości kręgów oraz obecność zmian chorobowych. Badanie jest bezinwazyjne i polega na prześwietleniu konkretnych odcinków objętych zmianami promieniami rentgenowskimi.

RTG kręgosłupa czyli prześwietlenie danego odcinka kręgosłupa może dotyczyć części szyjnej, piersiowej, lędźwiowej lub krzyżowej za pomocą promieni Roentgena.

Zobacz film: "Dlaczego boli nas kręgosłup?"

2. Wskazania do RTG kręgosłupa

Wskazaniem do wykonania badania RTG kręgosłupa jest podejrzenie urazu, dolegliwości bólowych, stanów zapalnych, zmian rozwojowych czy wad postawy.

Wśród najczestszych wskazań do wykonania RTG kręgosłupa szyjnego wymienia się:

Wskazaniami do wykonania RTG kręgosłupa piersiowego są:

  • podejrzenia zmian zapalnych, takie jak zapalenie stawów kręgosłupa, ale również jałowa martwica kości,
  • wady postawy takie jak: skolioza lub nadmierna kifoza piersiowa.

Wskazaniem do RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego są najczęściej dolegliwości bólowe tamtych okolic.

Przy bólach kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lekarz może zlecić wykonanie RTG kręgosłupa
Przy bólach kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lekarz może zlecić wykonanie RTG kręgosłupa

3. Jak się przygotować do badania RTG kręgosłupa?

Do badania RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego należy się odpowiednio przygotować. Dzień wcześniej należy zastosować dietę lekkostrawną. Ostatni posiłek powinien być zjedzony maksymalnie na sześć godzin przed badaniem. Ważne jest również, aby na badanie zgłosić się na czczo.

Istotne jest, aby w dzień przeprowadzania RTG kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego nie palić papierosów, ani nie sięgać po kawę.

Zaleca się również, aby organizm był wypróżniony przed badaniem. Przed badaniem RTG kręgosłupa należy również poinformować radiologa o wszelkich przebytych chorobach, urazach kręgosłupa, a także o ewentualnej ciąży.

4. Jak przebiega badanie RTG kręgosłupa?

RTG kręgosłupa powinno się odbyć według zaleceń osoby przeprowadzającej badanie. Standardowo wykonuję się zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa w dwóch projekcjach: przednio-tylnej oraz bocznej. W niektórych przypadkach, radiolog może zadecydować o wykonniu dodatkowych zdjęć w innych projekcjach. W przypadku niektórych pacjentów zalecane są zdjęcia RTG skośne. Wówczas ocenie podlega stan stawów kręgosłupa.

W trakcie badania należy przyjąć pozycję zalecaną przez radiologa. Nie jest to konieczne jedynie w sytuacji, gdy RTG przeprowadza się po urazie – złamanie kręgów lub jeżeli kalectwo to uniemożliwia.

W trakcie badania promienie przenikają od przodu i padają na rentgenowską kliszę, która jest ustawiona po przeciwległej stronie pacjenta – z tyłu lub boku osoby badanej.

Samo badanie RTG kręgosłupa trwa kilka minut. Jest bezbolesne. Wynik badania jest w postaci opisu radiologicznej oraz dołączonych do niego zdjęć na kliszy rentgenowskiej lub na nośniku cyfrowym np. płycie CD.

Zobacz też:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze