Trwa ładowanie...

RTG kręgosłupa – wskazania, jak się przygotować, przebieg

Badanie RTG kręgosłupa może pozwolić lekarzowi na ocenę zmian i zniekształceń odcinka szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego kręgosłupa. Badanie jest bezinwazyjne i aby je wykonać pacjent musi mieć skierowanie od lekarza prowadzącego. Na czym polega badanie RTG kręgosłupa? Badanie radiologiczne (rentgenowskie, RTG) kręgosłupa polega na prześwietleniu konkretnych odcinków objętych zmianami promieniami rentgenowskimi.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

spis treści

1. RTG kręgosłupa – wskazania

Wskazaniem do wykonania badania RTG kręgosłupa jest podejrzenie urazu, dolegliwości bólowych, stanów zapalnych, zmian rozwojowych czy wad postawy.

W przypadku odcinka szyjnego RTG kręgosłupa jest wykonywane przy wszelkich urazach w okolicy szyi, bólach barku. Prześwietlenie tej części jest konieczne przy często nawracających bólach głowy czy zawrotach głowy. Wskazaniem są również wszystkie wady rozwojowe.

RTG kręgosłupa części piersiowej jest wykonywane przy ocenie wszystkich wad postawy dla przykładu kifozie, skoliozie, ale też przy stanach zapalnych kości czy stawów.

Natomiast RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo – krzyżowego wykonywane jest przy częstych bólach w tych okolicach.

RTG kręgosłupa to badanie pozwalające na wykrycie wszelkich anomalii
RTG kręgosłupa to badanie pozwalające na wykrycie wszelkich anomalii

2. RTG kręgosłupa – jak się przygotować

Badanie RTG kręgosłupa jest badaniem bezbolesnym, ale aby uzyskany wynik był diagnostyczny należy się do niego prawidłowo przygotować. Na dzień przed badaniem wskazana jest dieta lekkostrawna. Ostatni posiłek powinien być zjedzony maksymalnie na sześć godzin przed badaniem. W dniu badania nie należy palić papierosów ani pić kawy.

To też warto wiedzieć

Radiolog powinien przed prześwietleniem przeprowadzić drobiazgowy wywiad, musi wiedzieć czy osoba badana osoba nie jest chora czy kobieta jest w ciąży.

3. RTG kręgosłupa – przebieg

RTG kręgosłupa powinno się odbyć według zaleceń osoby przeprowadzającej badanie. Standardowo wykonuję się zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa w dwóch projekcjach: przednio-tylnej oraz bocznej. W niektórych przypadkach, radiolog może zadecydować o wykonniu dodatkowych zdjęć w innych projekcjach.

W trakcie badania promienie przenikają od przodu i padają na rentgenowską kliszę, która jest ustawiona po przeciwległej stronie pacjenta – z tyłu lub boku osoby badanej. Wynik badania jest w postaci opisu radiologicznej oraz dołączonych do niego zdjęć na kliszy rentgenowskiej lub na nośniku cyfrowym np. płycie CD.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.