Trwa ładowanie...

Rumień noworodkowy - przyczyny, objawy, czas trwania, leczenie

 Paula Jakubasik
26.10.2021 12:24
Rumień noworodkowy pojawia się na skórze w ciągu 48 godzin po narodzinach.
Rumień noworodkowy pojawia się na skórze w ciągu 48 godzin po narodzinach. (adobestock)

Rumień noworodkowy to reakcja skórna na czynniki zewnętrzne tuż po narodzinach. Występuje wyłącznie u dzieci donoszonych, u wcześniaków rozpoznawany jest niezwykle rzadko. Rumień pojawia się na skórze noworodka w ciągu 48 godzinach po przyjściu na świat i zwykle znika samoistnie w ciągu siedmiu dni. W tym czasie zalecana jest odpowiednia pielęgnacja i dbanie o odpowiednią temperaturę otoczenia. Czym charakteryzuje się rumień noworodkowy?

spis treści

1. Co to jest rumień noworodkowy?

Rumień noworodkowy to reakcja skórna, występująca u 70 procent dzieci tuż po narodzinach. Pojawia się wyłącznie u noworodków urodzonych w terminie, u wcześniaków praktycznie nie jest obserwowana. Przyczyną jest najprawdopodobniej zaburzenie adaptacyjne w przyzwyczajeniu się do całkowicie nowej rzeczywistości.

Rodzaje rumienia noworodkowego:

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
  • postać rumieniowo-grudkowa - rumień lub plamy na buzi, kończynach i tułowiu,
  • postać rumieniowo-krostkowa - drobne krostki, pojawiające się na powierzchni rumienia.

Rumień występuje w postaci różowych i czerwonych plam. Zwykle są one umiejscowione na twarzy i tułowiu dziecka, często na buzi zauważalne są również biało-żółte, drobne grudki.

Warto pamiętać, że reakcja skórna może obejmować większy obszar ciała, ale nigdy nie występuje na dłoniach, podeszwach stóp ani na błonach śluzowych.

Rumień nie wywołuje żadnych dolegliwości, nie swędzi ani nie boli. Jedynie u około 15-20 procent noworodków rozpoznaje się zwiększoną liczbę eozynofilów we krwi.

2. Ile trwa rumień noworodkowy?

Rumień noworodkowy pojawia się najczęściej w drugiej dobie życia, w ciągu 48 godzin po narodzinach. Pozostaje na skórze przez około tydzień i samoistnie, powoli znika, wracając do prawidłowego kolorytu.

U niektórych dzieci zmiany utrzymują się nawet do czwartego miesiąca życia, ale wówczas również nie są uznawane za chorobę ani nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Rumień warto skonsultować z lekarzem, który bez trudu odróżni go od innych reakcji skórnych, na przykład związanych z alergią, odparzeniem, przegrzaniem, wychłodzeniem lub infekcją wirusową.

3. Leczenie rumienia noworodkowego

Rumień noworodkowy nie wymaga leczenia, ponieważ nie wywołuje powikłań ani blizn na skórze. Nie jest również przeciwwskazaniem do powrotu matki z dzieckiem do domu ze szpitala.

Reakcja uwidacznia się w ciągu 48 godzin po porodzie, wówczas lekarz powinien ocenić występujące plamy. Po rozpoznaniu rumienia nie ma konieczności kolejnych wizyt w placówce medycznej, wyjątkiem jest utrzymywanie się dermatozy powyżej tygodnia lub jej nawracanie.

W przypadku rumienia u noworodka zalecana jest odpowiednia pielęgnacja lub korzystanie z domowych sposobów. Najczęściej stosowane są kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu lub w krochmalu, a także przemywanie skóry herbatką z rumianku.

Ciało dziecka warto nawilżać oliwką lub kremem ochronnym, bez dodatku parabenów, barwników i substancji zapachowych. Ważne jest także utrzymywanie w mieszkaniu stałej temperatury w przedziale 20-22 stopni Celsjusza, natomiast woda do kąpieli powinna wynosić ok. 37 stopni.

Obecnie specjaliści przestrzegają przed przegrzewaniem noworodka, okazuje się, że może mieć to wpływ na problemy ze snem, poziom odporności organizmu i kondycję skóry dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze