Trwa ładowanie...

Ruskogenina - mechanizm działania, właściwości, występowanie, skutki uboczne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.01.2024 17:03
Ruskogenina działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Wykorzystywana jest w leczeniu guzków krwawniczych.
Ruskogenina działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Wykorzystywana jest w leczeniu guzków krwawniczych. (Adobe stock)

Ruskogenina stanowi składnik niektórych leków np. kapsułek do stosowania doustnego, maści czy czopków doodbytniczych. Charakteryzuje się ona działaniem przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i przeciwświądowym. Co warto wiedzieć o ruskogeninie? Jakie skutki uboczne może wywoływać?

spis treści

1. W jakich roślinach występuje ruskogenina?

Ruskogenina należąca do saponin sterolowych pozyskiwana jest z kłączy ruszczyka kolczastego Ruscus aculeatus. Inna nazwa tej rośliny z rodziny szparagowatych to myszopłoch kolczasty. Ruscus aculeatus występuje powszechnie w basenie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, w północnej Afryce. Roślinę tę spotkać można również w Stanach Zjednoczonych.

Ruszczyk kolczasty wyposażony jest w sztywne, wiecznie zielone, rozgałęzione pędy. Jego nieduże liście przypominają swoim wyglądem zielone łuski. Są bezwonne, słodkawe i cierpkie zarazem. Owocami myszopłocha kolczastego są żywoczerwone jagody o średnicy do 15 mm z 1, maksymalnie 2 nasionami. Surowcem zielarskim jest zbierane w porze jesieni kłącze Ruscus aculeatus.

2. Mechanizm działania ruskogeniny

Zobacz film: "Przyczyny zakrzepicy"

Naturalnym źródłem ruskogeniny jest kłącze ruszczyka kolczastego. Przeprowadzone przez specjalistów badania wskazują, że ruskogenina może wykazywać działanie przeciwobrzękowe i uszczelniające na naczynia krwionośne.

Mechanizm ten może być związany z jej zdolnością do regulowania przepuszczalności naczyń stanowiących część układu krążenia. Jest to możliwe dzięki zwiększonemu uwalnianiu neuroprzekaźnika – noradrenaliny ze współczulnych zakończeń nerwowych.

Oprócz tego, substancja wytwarzana z kłączy ruszczyka kolczastego może poprawiać mikrokrążenie, co jest istotne w przypadku chorób naczyniowo-krwionośnych. Ruskogenina ceniona jest również ze względu na swoje działanie przeciwzapalne.

Może wpływać ona na szereg procesów immunologicznych, zmniejszając stan zapalny w organizmie. Substancja ta dodatkowo wpływa na hamowanie elastazy, enzymu odpowiedzialnego za uszkodzenia włókien elastyny, co skutkuje wzmacnianiem struktury ściany naczyń krwionośnych oraz zwiększeniem ich napięcia.

3. Jakie są właściwości ruskogeniny?

Ruskogenina stanowi składnik wielu preparatów leczniczych. Cechuje się właściwościami:

  • przeciwobrzękowymi,
  • przeciwświądowymi,
  • przeciwzapalnymi,
  • przeciwwysiękowymi.

Substancja należąca do saponin sterolowych zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, aktywuje mikrokrążenie.

4. Wskazania do stosowania ruskogeniny

Ruskogenina otrzymywana z łączy ruszczyka kolczastego Ruscus aculeatus wykorzystywana jest w terapii przewlekłej choroby żylnej. Żele i maści do stosowania miejscowego zawierające ruskogeninę przeznaczone są dla pacjentów cierpiących na żylaki kończyn dolnych, stany zapalne, teleangiektazje, trądzik różowaty.

Dodatkowo, substancja może pomóc pacjentkom zmagającym się z krwawieniami ginekologicznymi o podłożu innym niż miesiączkowe.

Czopki lecznicze z ruskogeniną redukują świąd odbytu i dolegliwości bólowe związane z zapaleniem błony śluzowej odbytnicy, zakrzepowym stanem zapalnym guzków krwawniczych (hermoroidów). Czopki zawierające substancję z kłączy ruszczyka kolczastego mogą być stosowane również przez pacjentów po operacjach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych.

5. Skutki uboczne ruskogeniny

Stosowanie czopków z ruskogeniną może w przypadku niektórych pacjentów skutkować pieczeniem w okolicy odbytu (objaw ten występuje zazwyczaj na samym początku stosowania preparatu leczniczego). Innym działaniem niepożądanym wynikającym ze stosowania czopków z ruskogeniną mogą być luźne stolce.

Przy stosowaniu preparatów doustnych z ruskogeniną mogą wystąpić dolegliwości żołądka i jelit. Osoby stosujące tabletki doustne mogą uskarżać się również na gorsze samopoczucie.

U niektórych pacjentów po zastosowaniu żelu bądź maści na bazie kłączy myszopłocha kolczastego mogą wystąpić takie działania niepożądane jak zaczerwienienie skóry czy swędzenie w miejscu aplikacji. Osoby z alergią na rośliny z rodziny szparagowatych, do której należy ruszczyk, mogą z kolei doświadczać reakcji alergicznych.

6. Wchłanianie ruskogeniny

Ruskogenina jako związek występujący w kłączach myszopłocha kolczastego Ruscus aculeatus przyjmowana w formie preparatów doustnych bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze