Rośnie ryzyko uzależnienia od opioidów wśród młodych osób
Najnowsze badanie wykazało, że często nadużywanie leków przeciwbólowych poprzedza zażywanie heroiny. Młode osoby w Stanach Zjednoczonych porównując do ubiegłych lat, są bardziej podatne na uzależnienie od leków opioidowych dostępnych w aptekach na receptę. Nowe badanie mówi też, że są oni bardziej skłonni do stosowania heroiny.
Opioidy należą do grupy substancji działających na receptory opioidowe, takich jak naturalnie występujące w ludzkim organizmie endorfiny, dynorfiny i enkefaliny oraz leki opioidowe. Do najpopularniejszych substancji opioidowych należy kodeina, morfina, heroina.
Opioidy są głównie stosowane do walki z silnym często przewlekłym bólem pooperacyjnym, pourazowym, czy też nowotworowym. W takim wypadku chory przyjmuje regularne dawki oraz dodatkowe dawki doraźne. Stosowane w dawkach leczniczych w leczeniu schorzeń nie powodują uzależnienia psychicznego, jednak używanie ich w celach innych niż lecznicze może być bardzo niebezpieczne i uzależniające.
Przegląd danych federalnych udowodnił, że ryzyko uzależnienia od opioidów, takich jak Vicodin czy Percocet, wzrosły o 37 proc. wśród młodych osób w wieku 18- 25 lat w latach 2002-2014. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców ze Szkoły Zdrowia Publicznego Mailmana przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.
ZOBACZ TAKŻE
Podobny wynik dały badania starszej grupy pacjentów w wieku 26-34 lat. Badania wykazały, że w tej grupie ryzyko uzależnienia od leków opioidowych wzrosło z 11 do 24 proc.
"Nasze analizy przedstawiają dowody, że należy zwiększyć świadomość społeczną i pilnie podjąć działania mające na celu rozwiązanie tej rodzącej się i problematycznej tendencji wśród młodych dorosłych" - powiedział główny autor badania dr Silvia Martins, profesor epidemiologii.
"Potencjalne nadużywanie opioidów dostępnych na receptę przez osoby wchodzące w dorosłość stanowi istotny i rosnący problem zdrowia publicznego" - powiedziała Martins w informacji prasowej.
Badanie zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie „Addictive Behaviors”.
Według badania zażywanie heroiny wzrosło w ciągu tych 12 lat z 2 do 7 proc. wśród młodych osób w wieku od 18 do 25 lat. A wskaźnik ten wzrósł sześciokrotnie do 12 proc. wśród osób dorosłych między 26 a 34 rokiem życia.
Ponadto naukowcy twierdzą, że u większości młodych osób w wieku 12-21 lat, które zaczęły zażywać heroinę, odnotowano nadużywanie opioidów w wieku 13-18 lat. Jedynym pocieszeniem wynikającym z badania jest to, że procent uzależnień nastolatków od opioidów pozostaje stabilny.
„Nastolatki i młodzi dorośli muszą być informowani o potencjalnych zagrożeniach związanych z niekontrolowanych używaniem opioidów” – powiedziała Martins i jej współpracownicy.
"Podczas gdy coraz częstsze nadużywanie opioidów na receptę może być zakorzenione w polityce zdrowotnej, praktyce medycznej, interesach przemysłu farmaceutycznego i zachowaniach pacjenta, ważne jest, aby ogół społeczeństwa, a zwłaszcza młodzież, była informowana o szkodach i zaburzeniach, które mogą wystąpić, gdy opioidy na receptę są stosowane bez stałego nadzoru lekarskiego" - powiedziała Martins.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.