Trwa ładowanie...

Ryzyko złamań u osób pijących kawę. Badania nie pozostawiają złudzeń

 Maciej Rugała
17.12.2022 09:28
Czy picie kawy może zmniejszać gęstość kości?
Czy picie kawy może zmniejszać gęstość kości? (Getty Images / dietetykasportowa.pum.edu.pl)

Kawa dla wielu osób jest niezbędna, aby z energią rozpocząć dzień. Pozwala przerwać poranne zaspanie, a w ciągu dnia pomaga na lekkie zmęczenie i senność. Może być jednak szkodliwa dla naszych kości, co pokazują najnowsze badania. Wykazana zależność nie jest jednak liniowa. Jaka grupa kawoszy powinna najbardziej obawiać się złamań?

spis treści

1. Łamliwe kości kawoszy

Wokół kawy urosło wiele mitów. Potwierdzone jest jej moczopędne działanie, które może być przyczyną zwiększonego wypłukiwania minerałów z naszego organizmu. Wśród tych minerałów znajduje się także wapń, który jest potrzebny w naszym kościom, a także krwi i mięśniom do prawidłowego ich funkcjonowania. To od niego zależy krzepliwość krwi, skurcz mięśni, a także wytrzymałość układu kostno-szkieletowego. Dlatego też wiele osób wierzy, że picie kawy regularnie i w dużej ilości może przyczynić się do obniżenia gęstości kości, a w efekcie - zwiększonej podatności na złamania i pęknięcia.

Sprawa jest poruszana także przez ekspertów z dziedziny dietetyki, ponieważ status szkodliwości kawy nadal jest niepewny. Wciąż nie wiadomo, gdzie dokładnie kończą się mity, a zaczynają fakty. Rozwiać niesprawdzone pogłoski może ostatni artykuł opublikowany na łamach międzynarodowego czasopisma ''Osteoporosis International''. Głos w tej sprawie zabrała prof. dr hab. Ewa Stachowska, kierownik Katedry Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz film: "Zastosowanie fusów z kawy"

- Nic mnie tak nie martwi jako kawosza „dubeltowego” jak to, że mogę mieć kości jak rzeszoto po latach picia hektolitrów kawy. I choć wiem, że badania nie potwierdzają tej jednoznacznie zależności, tzn. jak pijesz kawę, to licz się z osteoporozą, to zawsze z tylu głowy mam irracjonalny lęk - podnosi temat specjalistka.

Warto zwrócić uwagę, że zależność przedstawiona w badaniach, nie jest liniowa. Ryzyko złamania biodra jest duże przy jednej filiżance kawy, przy spożyciu 2 i 3 jest niższe, aby znów wzrastać przy 4 filiżankach i więcej. To może sugerować, że czynniki decydujące o częstości złamań w grupie badawczej są różne, a wypijana kawa nie była najsilniejszym z nich.

2. Jak właściwie działa kawa?

Sposób działania kawy ma wiele płaszczyzn. Niektóre osoby lubią sam jej zapach, który już nieco je pobudza. Jej gorzki smak też może być bodźcem, który budzi z porannego letargu. Przyczyna jest jednak w samym działaniu kofeiny.

Kofeina to alkaloid, a więc substancja należąca do grupy związków chemicznych, które wytwarzają rośliny, aby zniechęcić roślinożerców. Ludzkość poznała wiele alkaloidów, część z nich stała się stymulantami, które w odpowiedniej dawce potrafią pomagać. Podobnie stało się z kofeiną z nasion kawowca.

Kofeina blokuje receptory adenozyny, które odpowiadają za poczucie zmęczenia. Gdy adenozyna się do nich przyłącza, receptor wysyła sygnał o znużeniu. Kofeina budową przypomina adenozynę na tyle, by przyłączyć się do receptora, ale nie na tyle, by go aktywować. Dzięki temu jesteśmy niewrażliwi na zmęczenie, gdy wypijemy kawę. Nie można jej jednak nadużywać. Jeśli pijemy dziennie 4 filiżanki, to w dłuższej perspektywie czasowej może nam to zaszkodzić. Również osoby z nadciśnieniem, problemem z sercem oraz krzepliwością krwi powinny korzystać z kawy w sposób przemyślany.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze