Sadysta - kim jest, rodzaje sadyzmu, przyczyny, metody leczenia
Sadysta to osoba z silnymi skłonnościami do agresji i destrukcji. Sadyzm to czerpanie satysfakcji seksualnej z zadawania psychicznego i/lub fizycznego bólu. Określenie to pochodzi od nazwiska markiza de Sade, autora powieści o seksualnym okrucieństwie. Kim jest sadysta i jakie są przyczyny sadyzmu?
1. Kim jest sadysta?
Sadysta to osoba, która jedynie w określony sposób uzyskuje satysfakcję seksualną. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy zadaje cierpienie psychiczne i/lub fizyczne. Przyjemność zapewnia mu sprawowanie władzy i kontroli nad innymi. Sadysta ma skłonności do agresji, dominacji, tyranii i posiadania kontroli.
2. Czym jest sadyzm?
Sadyzm to jedna z dewiacji seksualnych i zaburzeń parafilicznych, umieszczonych w Klasyfikacji DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders). Natomiast Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 sadyzm wraz z masochizmem występuje jako jedno zaburzenie.
3. Rodzaje sadyzmu
- sadyzm bierny - odmawianie spełnienia oczekiwań partnera/partnerki w celu wywołania dyskomfortu i rozczarowania,
- sadyzm psychiczny - upokarzanie i ośmieszanie drugiej osoby, często publicznie,
- sadyzm agresywny - poniżanie, fizyczne i psychiczne dręczenie drugiej osoby,
- sadyzm fantazyjny - wyobrażanie sobie dręczenia innej osoby w czasie masturbacji, bez wprowadzania fantazji w życie,
- zoosadyzm - czerpanie seksualnej przyjemności z dręczenia zwierząt.
4. Przyczyny sadyzmu
Twórca psychoanalizy Zygmunt Freud był zdania, że sadyzm to przejaw zaburzenia dwubiegunowego i sprzeczności wewnątrz człowieka. Sadysta z jednej strony pragnie być blisko swojego obiektu uczuć, sprawować kontrolę i doprowadzić do uzależnienia partnerki/partnera od siebie.
Natomiast z drugiej strony sadysta próbuje niszczyć najbliższą osobę, poniża ją, krytykuje i doprowadza do płaczu. Najbardziej prawdopodobne przyczyny sadyzmu to:
- zaburzenia psychiczne,
- osobowość asocjalna,
- urojenia,
- bycie ofiarą lub świadkiem przemocy,
- bycie ofiarą lub świadkiem molestowania seksualnego,
- niska samoocena,
- liczne kompleksy,
- brutalne przedstawianie seksualności w mediach,
- masturbacja,
- pornografia,
- niepowodzenia seksualne i uczuciowe,
- chęć zemsty,
- błędy wychowawcze.
5. Metody leczenia sadyzmu
W sytuacji kiedy sadysta sięga po przemoc fizyczną należy niezwłocznie udać się na policję. Istnieją jednak przypadki, kiedy sadysta chce się zmienić i wykazuje chęć współpracy. Wówczas najlepszym pomysłem będzie zaaranżowanie wizyty u psychologa.
Wielu lekarzy jest zdania, że osoba z takim zaburzeń musiała przeżyć naprawdę trudne wydarzenia, które nie zostały przepracowane ze specjalistą. Warto pamiętać, że relacje z sadystą są bardzo trudne i mogą mieć wiele przykrych konsekwencji.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.