Trwa ładowanie...

Sanepid (Państwowa Inspekcja Sanitarna) - zadania, uprawnienia, kontrola

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 30.03.2021 07:59
Sanepid dba o przestrzeganie ściśle określonych zasad w różnych dziedzinach życia.
Sanepid dba o przestrzeganie ściśle określonych zasad w różnych dziedzinach życia. (gettyimages)

Sanepid, czyli Państwowa Inspekcja Sanitarna to wyspecjalizowana instytucja, która dba o przestrzeganie konkretnych zasad w zakładach pracy, środkach transportu, lokalach gastronomicznych czy hotelach. Co wchodzi w zakres obowiązków pracowników sanepidu i kogo odwiedza sanepid?

spis treści

1. Co to jest sanepid?

Sanepid, a właściwie Państwowa Inspekcja Sanitarna to instytucja, która zajmuje się sprawowaniem kontroli i nadzoru nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia. Dodatkowo sanepid gromadzi dane, związane z chorobami zawodowymi i zakaźnymi, a także bierze udział w ustalaniu wykresu chorób zawodowych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna próbuje przeciwdziałać niekorzystnemu wpływowi środowiska na organizm i zapobiegać rozwojowi chorób. Główny Inspektor Sanitarny podlega ministrowi zdrowia.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Na niższym szczeblu znajduje się 16 Państwowym Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych, następnie 10 Państwowych Granicznych Inspektorów Sanitarnych oraz 318 Inspektorów ze szczebla powiatowego.

2. Zadania sanepidu

Państwowa Inspekcja Sanitarna, zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 r. została stworzona do realizacji zadań wchodzących w obszar zdrowia publicznego. Sanepid sprawuje nadzór nad warunkami, takimi jak:

  • higiena środowiska,
  • higiena pracy w zakładach pracy,
  • higiena radiacyjna,
  • higiena procesów nauczania i wychowania,
  • higiena wypoczynku i rekreacji,
  • warunkami zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów,
  • warunkami higieniczno-sanitarnymi.

Sanepid ma prawo dokonywać kontroli czystości hoteli, restauracji czy budynków oświaty. Bierze udział w kreowaniu planów zagospodarowania przestrzennego, tak by były one zgodne z zasadami higieny.

Instytucja uczestniczy również przy wprowadzaniu nowych rozwiązań w budownictwie i nowych środków lokomocji. Sanepid w dowolnym momencie może sprawdzić kwestię przestrzegania przepisów w zakresie wody pitnej, czystości powietrza, higieny w zakładach pracy lub budynkach publicznych.

Dodatkowo weryfikuje sposób produkcji, przechowywania, przewożenia lub sprzedaży żywności. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości inspektor może nakazać ich naprawienia w określonych czasie, a w przypadku uchybień zagrażającym życiu lub zdrowiu może wyłączyć dane miejsce z użytku.

Państwowa Inspekcja Sanitarna ma prawo do wejścia o każdej porze dnia i nocy do obiektu, który ma być poddany kontroli. Pracownik może pojawić się również w mieszkaniu, jeżeli jest w nim prowadzona działalność usługowa lub produkcyjna.

Dodatkowe zadania sanepidu to przygotowywanie analiz i oceny epidemiologicznej, a następnie układanie programów przeciwdziałania epidemiom. Inspektorzy określają również wykaz chorób zawodowych.

Sanepid prowadzi także działalność oświatową w celu propagowania zasad prawidłowej higieny, zdrowego odżywiania, sposobów zapobiegania chorobom i udzielania pierwszej pomocy.

3. Upoważnienia pracowników sanepidu

  • wstęp o każdej porze do obiektów i środków transportu,
  • żądanie informacji w formie ustnej lub pisemnej,
  • wzywanie i przesłuchiwanie osób,
  • żądanie okazania dokumentów i niezbędnych danych,
  • pobieranie próbek do badań,
  • nakazanie usunięcia nieprawidłowości w określonych terminie,
  • wydanie decyzji o unieruchomieniu obiektu lub jego części,
  • wydanie decyzji o wycofaniu z obrotu środka spożywczego, przedmiotu lub innego wyrobu.

4. Kogo odwiedza sanepid i dlaczego?

Sanepid odwiedza każdą osobę, która prowadzi działalność gospodarczą. Nie ma możliwości na rozpoczęcie biznesu gastronomicznego lub odbioru lokalu bez wizyty inspektorów.

Po rozpoczęciu aktywności należy mieć na uwadze, że ponowna kontrola może odbyć się w każdej chwili. Zwykle pracownicy sanepidu pojawiają się po otrzymaniu donosu od klienta, mogą oni odwiedzić dane miejsce nawet bez obecności szefa lokalu (jeżeli występuje ryzyko zagrożenia życia lub zdrowia).

Standardowo kontrola z sanepidu jest zapowiedziana kilka dni wcześniej. Zwykle odbywa się to telefonicznie lub listownie, po nieodebraniu zawiadomienia wizyta odbędzie się w późniejszym terminie, ale nie da się jej uniknąć. Za odmówienie przeprowadzenia kontroli grozi kara grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze