Trwa ładowanie...

Sanepid wydał ostrzeżenie. Turysta zmarł po kąpieli w Bałtyku

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 21.09.2023 13:42
Mięsożerna bakteria w Bałtyku
Mięsożerna bakteria w Bałtyku (Getty Images)

19 września sanepid niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie przekazał informację o zgonie 74-latka, turysty, który w czasie kąpieli w Bałtyku, zaraził się groźną bakterią.

spis treści

1. Patogen wykryto w lipcu. We wrześniu pierwsza ofiara

Państwowy Urząd ds. Zdrowia i Spraw Społecznych (LAGuS) w Rostocku już w lipcu ostrzegał przed bakterią Vibrio vulnificus. Wtedy właśnie wykryto niebezpieczny patogen chorobotwórczy w wodach Morza Bałtyckiego.

W sierpniu z kolei sanepid poinformował o zakażeniu 86-letniej kobiety, która zażywała kąpieli w morzu mimo otwartych ran będących skutkiem przewlekłej choroby, na jaką cierpiała. Kobieta była hospitalizowana.

Zobacz film: "Po zabawie dostała zakażenia. Bakterie w piasku"
Mięsożerna bakteria w Bałtyku. Nie żyje 74-latek
Mięsożerna bakteria w Bałtyku. Nie żyje 74-latek (Pixabay)

Komunikat z 19 września przyniósł kolejne, tym razem bardziej dramatyczne informacje – walkę z infekcją przegrał jeden z turystów, 74-letni mężczyzna, który zażywał kąpieli w morzu. Podobnie jak 86-latka cierpiał z powodu choroby przewlekłej, której powikłaniem jest występowanie na skórze ran. Tą drogą patogen mógł wniknąć do organizmu i spowodować masywne zakażenie. Finalnie odpowiada ono za zgon pacjenta.

Niemiecki sanepid wystosował ważny apel do osób starszych, mających problemy zdrowotne lub choroby skórne, aby unikały kontaktu z wodą z Bałtyku.

"Jeśli kąpiący się należą do tej grupy ryzyka i doszło do obrażeń skóry, należy unikać kontaktu z morzem lub słoną wodą" – zwraca uwagę urząd.

2. Mięsożerna bakteria. Uwaga na morskie kąpiele

Rzeczniczka organu, Anja Neutzling w rozmowie z BILD przyznała, że mimo iż zbliżamy się do końca września, temperatura wody jest wciąż wysoka, co sprzyja namnażaniu się bakterii Vibrio vulnificus. Wystarczy jej już 20 stopni Celsjusza.

- Nawet teraz bakterie są nadal obecne w wodzie w dużych ilościach i stanowią potencjalne zagrożenie – alarmowała.

Vibrio vulnificus należą do tej samej grupy, co przecinkowiec cholery (Vibrio cholerae). Żyją w morzach, na terenach przybrzeżnych, przy ujściach rzek oraz w słonych stawach. Zmiany klimatyczne sprawiły, że od pewnego czasu pojawiają się w akwenach dotychczas uznawanych za chłodne – jak Morze Bałtyckie.

Przecinkowce mogą wywoływać zakażenia oportunistyczne u człowieka, co oznacza, że stanowią szczególne zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością, tj. seniorów, osób z chorobami przewlekłymi, nowotworowymi czy po przeszczepach. Wnikają do krwiobiegu przez uszkodzoną skórę, zarazić można się także poprzez spożywanie skażonych ryb i owoców morza czy picie wody, w której bytuje Vibrio vulnificus.

Do objawów infekcji należą:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak biegunka, ból brzucha czy wymioty,
  • gorączka,
  • zmiany skórne,
  • zapalenie tkanek miękkich,
  • leukocytoza.

Choroba może prowadzić do wystąpienia martwiczego zapalenia powięzi (ang. necrotizing fasciitis, NF), sepsy, a nawet zgonu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze