Sedacja

Sedacja to po prostu uspokojenie. Polega ona na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. W tym celu pacjentowi podawane są odpowiednie środki farmakologiczne (środek uspokajający lub nasenny w mniejszej dawce). Charakterystyczne dla sedacji jest to, że pacjent ma aktywną świadomość, choć czasami częściowo ograniczoną. Może odczuwać senność i równocześnie przestaje czuć napięcie i niepokój. Sedacja stosowana jest głównie, aby ułatwić wykonanie procedury medycznej lub diagnostycznej.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Kiedy stosowana jest sedacja?

Sedacja jest zazwyczaj używana w takich procedurach medycznych jak: endoskopia, wazektomia, RSI (metoda szybkiej intubacji) lub w drobnych operacjach zarówno w stomatologii, jak i w chirurgii rekonstrukcyjnej, w niektórych zabiegach kosmetycznych, usuwaniu zębów mądrości lub gdy pacjentowi towarzyszy duży niepokój związany z zabiegiem.

Znieczulenie w zabiegach stomatologicznych

Znieczulenie miejscowe wykonywane przez stomatologa (np. przy zabiegu ekstrakcji zęba).

Na czym polega sedacja?

Sedacja ma na celu uspokojenie emocjonalne, złagodzenie napięcia u pacjenta, u którego przeprowadzane jest badanie diagnostyczne. Leki uspokajające podawane są często dzieciom, gdy badanie jest długie, a wymaga trwania w bezruchu. Sedacja może przybrać formę dożylną, doustną, domięśniową, a także doodbytniczą. Istnieje również sedacja wziewna, stosowana w stomatologii lub czasami na oddziale intensywnej terapii. Sedacja towarzyszy często znieczuleniu miejscowemu.

Uspokojenie wymaga podania odpowiedniego preparatu. Najczęstszy środek uspokajający to lek z grupy benzodiazepin. Stosowane są także anksjolityki lub środki znieczulenia ogólnego i silne leki przeciwbólowe w małych dawkach z grupy opioidów. Kiedyś stosowano leki uspokajające z grupy barbituranów, jednak obecnie odchodzi się od nich, ze względu na duży potencjał uzależniający. Cały czas są w użyciu ziołowe leki uspokajające. Najpopularniejsze to wyciąg z kozłka lekarskiego, czyli waleriana, preparaty z chmielu zwyczajnego i miłka wiosennego.

Jak przebiega proces sedacji?

Sedacja podzielona jest na kilka poziomów. Podział sedacji na etapy wykorzystywany jest w przypadku procedur medycznych w celu uniknięcia pojawienia się, tzw. poduspokojenia, tzn. wystąpienia niepokoju i bólu, a także nadmiernej sedacji i pojawieniu się w wyniku tego powikłań.

Można wyróżnić kilka skal sedacji, np. MSAT, the Ramsay Scale i inne, ale zazwyczaj poziomy sedacji dzieli się kolejno na:

 • pobudzenie;
 • uspokojenie;
 • reakcja tylko na głos;
 • reakcja tylko na stymulację dotykową;
 • reakcja tylko na stymulację bólową;
 • brak reakcji nawet na stymulację bólową.

Przed wykonaniem procesu sedacji, lekarz wykonuje kilka badań, mających na celu zdiagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych. Do problemów tych zaliczamy:

 • uczulenie na leki i wrażliwość na podanie leków;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • wady serca;
 • wady nerek;
 • alergia, szczególnie na lateks;
 • udar mózgu;
 • zaburzenia mięśniowo–nerwowe, np. dystrofia mięśniowa,
 • leki i suplementy ziołowe przyjmowane aktualnie przez pacjenta.

Powikłania po przeprowadzeniu sedacji nie są rzadkie. Zdarza się, że występuje niedrożność dróg oddechowych, bezdech i niedociśnienie. Niewykryte mogą doprowadzić do śmierci pacjenta. Ważne jest więc, aby przy procedurze sedacji, przez cały czas znajdowała się osoba odpowiednio przeszkolona, mogąca wykryć i odpowiednio zareagować na pojawiające się powikłania.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Brown, TB. Lovato, LM. Parker, D. Procedural sedation in the acute care setting, Am Fam Physician 2005, 71 (1) s. 85–90, PMID 15663030.
 • Mayzner-Zawadzka E. (red.), Anestezja praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3328-4,
 • Kübler A. (red.), Anestezjologia tom 1-2, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-7609-009-2

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (1)
~zsedowana
~zsedowana ponad rok temu

W stomatologii stosowana jest tzw. sedacja wziewna, czyli znieczulenie przez podanie podtlenku azotu, który znosi niepokój i niepokój. Ta metoda jest bezpieczna i może być stosowana także u dzieci. Tu znajduje się lista gabinetów stomatologicznych stosujących tę metodę. http://dentomax.pl/mapa-punktow-sedacja-wziewna-master-flux/

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sedacja
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Sedacja
Choroby i dolegliwości

Sedacja - stosowanie, charakterystyka, przebieg

Sedacja to po prostu uspokojenie. Polega ona na zmniejszeniu** aktywności ośrodkowego układu nerwowego**. W tym celu pacjentowi podawane (...) są odpowiednie środki farmakologiczne (środek uspokajający lub nasenny w mniejszej dawce)....

Stomatologia

Znieczulenie - zapomnij o bólu i stresie

zamawiają znieczulenie gazem rozweselającym, czyli tzw. sedację wziewną. Znieczulający gaz to podtlenek azotu połączony z tlenem. Ta mieszanka (...) czy kosmosie - to najczęściej wspominane motywy, które zastąpiły wspomnienia z zabiegu...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Antydepresanty nowej generacji

starszych nowe, leki przeciwdepresyjne charakteryzują się mniejszymi skutkami ubocznymi. Po stosowaniu mianseryny mogą pojawić się: senność, sedacja

Zabiegi

Znieczulenie podpajęczynówkowe

raczej nie śpi. Gdy pożądane jest uzyskanie snu, wtedy znieczulenie podpajęczynówkowe jest łączone albo z sedacją (uzyskuje się wtedy uspokojenie pacjenta (...) sedacja uspokojenie pacjenta i sen. Znieczulenie podpajęczynówkowe...