Sedacja

Sedacja to po prostu uspokojenie. Polega ona na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. W tym celu pacjentowi podawane są odpowiednie środki farmakologiczne (środek uspokajający lub nasenny w mniejszej dawce). Charakterystyczne dla sedacji jest to, że pacjent ma aktywną świadomość, choć czasami częściowo ograniczoną. Może odczuwać senność i równocześnie przestaje czuć napięcie i niepokój. Sedacja stosowana jest głównie, aby ułatwić wykonanie procedury medycznej lub diagnostycznej.

Polecane wideo:

1. Kiedy stosowana jest sedacja?

Sedacja jest zazwyczaj używana w takich procedurach medycznych jak: endoskopia, wazektomia, RSI (metoda szybkiej intubacji) lub w drobnych operacjach zarówno w stomatologii, jak i w chirurgii rekonstrukcyjnej, w niektórych zabiegach kosmetycznych, usuwaniu zębów mądrości lub gdy pacjentowi towarzyszy duży niepokój związany z zabiegiem.

Znieczulenie w zabiegach stomatologicznych

Znieczulenie miejscowe wykonywane przez stomatologa (np. przy zabiegu ekstrakcji zęba).

2. Na czym polega sedacja?

Sedacja ma na celu uspokojenie emocjonalne, złagodzenie napięcia u pacjenta, u którego przeprowadzane jest badanie diagnostyczne. Leki uspokajające podawane są często dzieciom, gdy badanie jest długie, a wymaga trwania w bezruchu. Sedacja może przybrać formę dożylną, doustną, domięśniową, a także doodbytniczą. Istnieje również sedacja wziewna, stosowana w stomatologii lub czasami na oddziale intensywnej terapii. Sedacja towarzyszy często znieczuleniu miejscowemu.

Uspokojenie wymaga podania odpowiedniego preparatu. Najczęstszy środek uspokajający to lek z grupy benzodiazepin. Stosowane są także anksjolityki lub środki znieczulenia ogólnego i silne leki przeciwbólowe w małych dawkach z grupy opioidów. Kiedyś stosowano leki uspokajające z grupy barbituranów, jednak obecnie odchodzi się od nich, ze względu na duży potencjał uzależniający. Cały czas są w użyciu ziołowe leki uspokajające. Najpopularniejsze to wyciąg z kozłka lekarskiego, czyli waleriana, preparaty z chmielu zwyczajnego i miłka wiosennego.

3. Jak przebiega proces sedacji?

Sedacja podzielona jest na kilka poziomów. Podział sedacji na etapy wykorzystywany jest w przypadku procedur medycznych w celu uniknięcia pojawienia się, tzw. poduspokojenia, tzn. wystąpienia niepokoju i bólu, a także nadmiernej sedacji i pojawieniu się w wyniku tego powikłań.
Można wyróżnić kilka skal sedacji, np. MSAT, the Ramsay Scale i inne, ale zazwyczaj poziomy sedacji dzieli się kolejno na:

 • pobudzenie;
 • uspokojenie;
 • reakcja tylko na głos;
 • reakcja tylko na stymulację dotykową;
 • reakcja tylko na stymulację bólową;
 • brak reakcji nawet na stymulację bólową.

Przed wykonaniem procesu sedacji, lekarz wykonuje kilka badań, mających na celu zdiagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych. Do problemów tych zaliczamy:

 • uczulenie na leki i wrażliwość na podanie leków;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • wady serca;
 • wady nerek;
 • alergia, szczególnie na lateks;
 • udar mózgu;
 • zaburzenia mięśniowo–nerwowe, np. dystrofia mięśniowa,
 • leki i suplementy ziołowe przyjmowane aktualnie przez pacjenta.

Powikłania po przeprowadzeniu sedacji nie są rzadkie. Zdarza się, że występuje niedrożność dróg oddechowych, bezdech i niedociśnienie. Niewykryte mogą doprowadzić do śmierci pacjenta. Ważne jest więc, aby przy procedurze sedacji, przez cały czas znajdowała się osoba odpowiednio przeszkolona, mogąca wykryć i odpowiednio zareagować na pojawiające się powikłania.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Brown, TB. Lovato, LM. Parker, D. Procedural sedation in the acute care setting, Am Fam Physician 2005, 71 (1) s. 85–90, PMID 15663030.
 • Mayzner-Zawadzka E. (red.), Anestezja praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3328-4,
 • Kübler A. (red.), Anestezjologia tom 1-2, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-7609-009-2

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (1)
~zsedowana
~zsedowana

W stomatologii stosowana jest tzw. sedacja wziewna, czyli znieczulenie przez podanie podtlenku azotu, który znosi niepokój i niepokój. Ta metoda jest bezpieczna i może być stosowana także u dzieci. Tu znajduje się lista gabinetów stomatologicznych stosujących tę metodę. http://dentomax.pl/mapa-punktow-sedacja-wziewna-master-flux/

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sedacja
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Ból mięśni

~Szymon987654321 • ostatni post 10 godzin temu

1
Artykuły Sedacja
Stomatologia

Znieczulenie - zapomnij o bólu i stresie

zabiegu stomatologicznego zamawiają znieczulenie gazem rozweselającym, czyli tzw. sedację wziewną. Znieczulający gaz to podtlenek azotu (...) stomatologicznym. Sedacja wziewna jest nie tylko skuteczna,...

Antydepresanty

Antydepresanty nowej generacji

do leków starszych nowe, leki przeciwdepresyjne charakteryzują się mniejszymi skutkami ubocznymi. Po stosowaniu mianseryny mogą pojawić się: senność, sedacja

Stomatologia estetyczna

Implanty

lub ogólnym (sedacja lub narkoza) wcześniej planując leczenie w oparciu o dokładne badanie kliniczne pacjenta oraz nowoczesną diagnostykę

Zabiegi

Znieczulenie podpajęczynówkowe

jest łączone albo z sedacją (uzyskuje się wtedy uspokojenie pacjenta i płytki sen), albo z płytkim znieczuleniem ogólnym (uzyskuje się sen). Znieczulenie (...) podpajęczynówkowe zapewnia doskonałą bezbolesność, natomiast sedacja...