Trwa ładowanie...

Różowy szum może poprawić naszą pamięć i jakość snu

Czy różowy szum popularnością prześcignie biały? Według nowych badań tak właśnie może się stać.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Nie od dziś wiadomo, że określone dźwięki pomagają nam się wyciszyć, uspokoić i spokojnie zasnąć. Dźwięki takie określa się mianem szumów. Można wyróżnić trzy główne rodzaje: biały, różowy i czerwony.

Szum biały przypomina nieco dźwięk "sss". Rodzaj różowy jest dźwiękiem pośrednim między białym a czerwonym. Można go łatwo uzyskać z szumu białego. Przypomina on dźwięk "fff". Natomiast szum czerwony brzmi jak "hhh".

Pierwszy rodzaj ma jednostajny charakter, dzięki czemu jest stosowany jako pomoc w zasypianiu. Może to być dźwięk wydawany przez wentylator, oczyszczacz powietrza lub specjalne maszyny wytwarzające biały szum.

Słuchanie różowego szumu poprawia pamięć
Słuchanie różowego szumu poprawia pamięć (Shutterstock)

Jednak nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Human Neuroscience", wykazało, że różowy szum może poprawiać jakość snu skuteczniej niż biały. Są to dźwięki naśladujące wodę.

W badaniu wzięli udział ochotnicy mający średnio 75 lat, którzy spędzili dwie kolejne noce w laboratorium snu. W trakcie jednej słyszeli różowy szum w słuchawkach.

W ramach analizy oceniono pamięć uczestników - przed snem i kolejnego ranka wykonywali ten sam test. Okazało się, że różowy szum pomagał nie tylko głęboko zasnąć, ale także skuteczniej przywoływać informacje z pamięci.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Główna autorka badania, dr Phyllis Zee, powiedziała, że skuteczność różowego szumu zależy od momentu ekspozycji na ten dźwięk. Dzięki elektrodom analizującym fale mózgowe, umieszczonym w czapkach uczestników, naukowcy mogli rozpocząć emisję szumu, gdy ochotnicy byli w spokojnym, głębokim śnie.

Autorzy zauważają, że było to małe badanie, które powinno stać się bazą dla kolejnych analiz, które określą długoterminowy wpływ szumu różowego na jakość pamięci i snu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.