Różowy szum może poprawić naszą pamięć i jakość snu
Czy różowy szum popularnością prześcignie biały? Według nowych badań tak właśnie może się stać.
Nie od dziś wiadomo, że określone dźwięki pomagają nam się wyciszyć, uspokoić i spokojnie zasnąć. Dźwięki takie określa się mianem szumów. Można wyróżnić trzy główne rodzaje: biały, różowy i czerwony.
Szum biały przypomina nieco dźwięk "sss". Rodzaj różowy jest dźwiękiem pośrednim między białym a czerwonym. Można go łatwo uzyskać z szumu białego. Przypomina on dźwięk "fff". Natomiast szum czerwony brzmi jak "hhh".
Pierwszy rodzaj ma jednostajny charakter, dzięki czemu jest stosowany jako pomoc w zasypianiu. Może to być dźwięk wydawany przez wentylator, oczyszczacz powietrza lub specjalne maszyny wytwarzające biały szum.
Jednak nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Human Neuroscience", wykazało, że różowy szum może poprawiać jakość snu skuteczniej niż biały. Są to dźwięki naśladujące wodę.
W badaniu wzięli udział ochotnicy mający średnio 75 lat, którzy spędzili dwie kolejne noce w laboratorium snu. W trakcie jednej słyszeli różowy szum w słuchawkach.
W ramach analizy oceniono pamięć uczestników - przed snem i kolejnego ranka wykonywali ten sam test. Okazało się, że różowy szum pomagał nie tylko głęboko zasnąć, ale także skuteczniej przywoływać informacje z pamięci.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak pomóc sobie z problemem bezsenności? - odpowiada mgr Barbara Szalacha
- Co powoduje uczucie wybudzenia podczas snu? - odpowiada mgr Piotr Jan Antoniak
- W jaki sposób pozbyć się niechcianych koszmarów? - odpowiada mgr Patryk Goleń
Główna autorka badania, dr Phyllis Zee, powiedziała, że skuteczność różowego szumu zależy od momentu ekspozycji na ten dźwięk. Dzięki elektrodom analizującym fale mózgowe, umieszczonym w czapkach uczestników, naukowcy mogli rozpocząć emisję szumu, gdy ochotnicy byli w spokojnym, głębokim śnie.
Autorzy zauważają, że było to małe badanie, które powinno stać się bazą dla kolejnych analiz, które określą długoterminowy wpływ szumu różowego na jakość pamięci i snu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.