Septolete – skład, produkty, działanie i wskazania
Septolete to pastylki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym do stosowania w jamie ustnej. Wskazaniem do ich wykorzystywania jest objawowe leczenie stanów zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł oraz nieprzyjemnym zapachu z ust. Jakie są dostępne produkty Septolete? Jak je dawkować?
1. Co to jest Septolete?
Septolete to pastylki i aerozol na gardło, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Dostępnych jest kilka wariantów preparatów. To:
- Septolete 1 mg, pastylki twarde, opakowanie 30 pastylek,
- Septolete D 1 mg, pastylki twarde, opakowanie 30 pastylek,
- Septolete Junior 1,2 mg, pastylki, opakowanie 18 pastylek,
- Septolete ultra o smaku eukaliptusowym 3 mg + 1 mg, pastylki twarde,
- Septolete ultra o smaku cytryny i czarnego bzu 3 mg + 1 mg, pastylki twarde,
- Septolete ultra o smaku cytryny i miodu 3 mg + 1 mg, pastylki twarde,
- Septolete ultra, aerozol, (1,5 mg + 5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór.
2. Jakie są wskazania do stosowania Septolete?
Kiedy stosować Septolete? Wskazaniem do stosowania Septolete jest objawowe leczenie (łagodzenie bólu i odkażanie) w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł oraz nieprzyjemnym zapachu z ust. Pastylki odkażają jamę ustną i gardło oraz zmniejszają objawy zapalenia gardła, takie jak ból, zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie oraz zaburzenie funkcjonowania.
Jak działa Septolete w łagodzeniu objawów bólu gardła? Odkaża jamę ustną i gardło oraz zmniejsza objawy zapalenia gardła, takie jak ból, zaczerwienienie, obrzęk pieczenie oraz zaburzenie funkcjonowania.
3. Jakie są główne składniki aktywne w preparacie Septolete?
Septolete pastylki twarde i Septolete D zawierają chlorek benzalkoniowy (Benzalkonii chloridum), czwartorzędowy związek amoniowy, który działa odkażająco i bakteriobójczo na niektóre bakterie i grzybobójczo na Candida albicans (bielnik biały), łagodzi też dolegliwości w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Każda pastylka Septolete zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego, 218,1 mg laktozy jednowodnej, 152,7 mg sorbitolu, 174,5 mg glukozy ciekłej, 632 mg sacharozy. Każda pastylka Septolete D (bez cukru) zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego oraz substancje pomocnicze.
Pastylki Septolete Junior zawierają chlorek cetylopirydyniowy (każda pastylka 1,2 mg chlorku cetylopirydyniowego) oraz substancje pomocnicze. Pastylki Septolete Junior mają smak czereśniowy. Nie zawierają cukru.
Każda pastylka Septolete Ultra o smaku eukaliptusowym, Septolete Ultra o smaku cytryny i miodu i Septolete Ultra o smaku cytryny i czarnego bzu 3 mg chlorowodorku benzydaminy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego oraz substancje pomocnicze.
Spray Septolete Ultra zawiera chlorowodorek benzydaminy i chlorek cetylopirydyniowy (1 ml roztworu zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy i 5 mg chlorku cetylopirydyniowego) oraz substancje pomocnicze.
4. Jakie są zalecane dawki i częstotliwość stosowania Septolete?
Septolete mogą przyjmować osoby dorosłe, w dawce 1 pastylka co 2-3 godziny. Zaleca się ssać do 8 pastylek na dobę przez mniej więcej tydzień.
Septolete D mogą stosować:
- dzieci powyżej 4 lat do 4 pastylek na dobę,
- dzieci powyżej 12 lat w ilości od 6 do 8 pastylek na dobę.
Pastylkę należy ssać do rozpuszczenia w jamie ustnej co 2-3 godziny.
Septolete Junior stosuje się według schematu:
- dzieci w wieku powyżej 12 lat i dorośli: 1 pastylka co 2-3 godziny; maksymalnie 8 pastylek na dobę,
- dzieci w wieku 10-12 lat: 1 pastylka co 3-4 godziny, maksymalnie 6 pastylek na dobę,
- dzieci powyżej 4 roku życia: 1 pastylka co 3-4 godziny, maksymalnie 4 pastylki na dobę.
Septolete Ultra o smaku eukaliptusowym, Septolete Ultra o smaku cytryny i miodu i Septolete Ultra o smaku cytryny i czarnego bzu mogą stosować:
- dzieci w wieku od 6 do 12 lat; zalecane dawkowanie to 3 pastylki twarde na dobę,
- młodzież w wieku powyżej 12 lat; zalecane dawkowanie to 3 do 4 pastylek twardych na dobę,
- dorośli; zalecane dawkowanie to 3 do 4 pastylek twardych na dobę.
Pastylkę należy wolno ssać w jamie ustnej co 3 do 6 godzin. Ważne, by tabletki na ból gardła Septolete ssać. Nie rozgryzać. Nie połykać. Nie stosować bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku.
Aerozol do stosowania w jamie ustnej Septolete mogą stosować:
- dzieci powyżej 12 lat: 1-2 aplikacje w jamie ustnej,
- dzieci w wieku 6-12 lat: 1 aplikacja w jamie ustnej,
- dorośli 1 bądź 2 aplikacje w jamie ustnej.
Dawkę można powtarzać co 2 godziny, 3-5 razy na dobę.
5. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Czy Septolete ma jakieś przeciwwskazania lub skutki uboczne? Tak. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, niekiedy wiek (w zależności od preparatu. Szczegółowe dane zawiera Septolete ulotka dołączona do opakowania).
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią, w przypadku niektórych preparatów także u dzieci (szczegółowe informacje zawiera ulotka).
Pastylki należy stosować przez około 7 dni. Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.