Najgorsze, co można pić. "Zwiększa ryzyko zawału i udaru"
Na zdrowie naszego serca ogromny wpływ ma styl życia. Często jednak zapominamy, że to nie tylko dieta, używki i aktywność fizyczna, ale także napoje, po które sięgamy. Niektóre z nich mogą uszkadzać mięsień.
1. Płynna trucizna
Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe nie tylko dla serca, ale także całego organizmu. Z niektórych napojów jednak lepiej zrezygnować, gdyż spożywanie ich może przynieść mnóstwo szkód.
Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy ostrzega w rozmowie z Express.co.uk, że jest grupa napojów, które wyjątkowo uderzają w serce. Łączy je wysoka zawartość cukru.
- Energetyki, napoje owocowe, gazowane i mleka smakowe - to napoje o wysokiej zawartości cukru. W jednym przeglądzie systematycznym i metaanalizie z 2016 r. spożycie napojów słodzonych o dużej zawartości cukru zwiększyło ryzyko udaru mózgu o 13 proc. i zawału serca o 22 proc. – wyjaśnia.
W trosce o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, warto zrezygnować z sięgania po alkohol. Wystarczy regularne spożywanie 10 g etanolu, by poważnie zaszkodzić sercu i doprowadzić do trwałych uszkodzeń.
Alkohol przyczynia się do podniesienia ciśnienia tętniczego krwi i jest toksyczny dla komórek mięśnia sercowego. Ponadto jest źródłem pustych kalorii i zwiększa ryzyko otyłości, co odbija się na kondycji narządu.
2. Niszczycielskie połączenie
Uważać należy też na napoje o wysokiej zawartości cukru. Mają one wyjątkowo szkodliwe działanie na serce. Badania pokazują, że ich regularne spożywanie zwiększa ryzyko zawału serca o 22 proc.
Ostrożnie też z napojami energetycznymi. Nie tylko zawierają mnóstwo cukru, ale połączenie poszczególnych składników może się okazać mieszanką wybuchowa dla serca.
Mowa o kofeinie, taurynie, witamin z grupy B oraz żeń-szeniu. Choć wszystkie działają pobudzająco i osobno nie stanowią zagrożenia, zmieszanie ich w jednym napoju to spore obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego.
3. Optymalne nawadnianie
O ile niektóre z napojów szkodzą sercu, inne korzystnie wpływają na jego funkcjonowanie, odwodnienie bowiem zwiększa ryzyko chorób serca i może doprowadzić do niewydolności narządu.
Śmiało można sięgać po wodę, jednak na organizm dobrze wpłyną soki warzywne, herbata oraz kawa spożywana z umiarem. Napoje zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, które zmniejszają ryzyko zgonu z powodu chorób serca o 45 proc.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.