Trwa ładowanie...

Seretide – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
14.03.2023 15:27
Seretide to dostępny na receptę aerozol wziewny.
Seretide to dostępny na receptę aerozol wziewny. (Adobe Stock)

Seretide to dostępny na receptę aerozol wziewny. Jego substancją czynną jest flutykazon i salmeterol. Stosuje się go w regularnym leczeniu chorób przebiegających ze skurczem oskrzeli. Lek jest dostępny w różnych dawkach. Objęto go refundacją. Jak i kiedy go stosować?

spis treści

1. Co to jest Seretide?

Seretide to lek wziewny o działaniu przeciwzapalnym oraz rozszerzającym oskrzela. Jest przeznaczony wyłącznie do stosowania wziewnego. Ma postać aerozolu, który znajduje się w metalowym pojemniku pod ciśnieniem, umieszczonym w plastikowej obudowie zaopatrzonej w ustnik.

Preparat Seretide zawiera substancję flutykazon (propionian flutykazonu) i salmeterol. Jest dostępny w 3 dawkach, jako:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • Seretide 50, aerozol, wziewny, 120 doz,
  • Seretide 125, aerozol, wziewny, 120 doz,
  • Seretide 250, aerozol, wziewny, 120 doz.

Lek Seretide wymaga wystawienia recepty lekarskiej. Objęto go refundacją. Tym samym lek wydawany jest:

  • bezpłatnie we wszystkich wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją dla osób uprawnionych, w tym wypadku kobiet w ciąży oraz osób, które ukończyły 75. rok życia,
  • za odpłatnością ryczałtową do wysokości limitu w takich wskazaniach jak astma, POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz eozynofilowe zapalenie oskrzeli.

2. Seretide – skład i zamienniki

Lek Seretide jest dostępny w różnych dawkach. To:

  • Seretide 50 (50 µg + 25 µg) Jedna dawka odmierzona Seretide 50 zawiera: 25 µg salmeterolu w postaci ksynafonianu salmeterolu, 50 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada dawce dostarczonej: 21 µg salmeterolu, 44 µg propionianu flutykazonu.
  • Seretide 125 (125 µg + 25 µg) Jedna dawka odmierzona Seretide 125 zawiera: 25 µg salmeterolu w postaci ksynafonianu salmeterolu, 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada dawce dostarczonej: 21 µg salmeterolu, 110 µg propionianu flutykazonu.
  • Seretide 250 (250 µg + 25 µg)

Jedna dawka odmierzona Seretide 250zawiera: 25 µg salmeterolu w postaci ksynafonianu salmeterolu, 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada dawce dostarczonej: 21 µg salmeterolu, 220 µg propionianu flutykazonu.

Seretide – zamienniki

Inne preparaty na rynku polskim zawierające propionian flutykazonu i salmeterol to:

  • AirFluSal Forspiro (proszek do inhalacji, dzielony)
  • Asaris (proszek do inhalacji)
  • Aurodisc (proszek do inhalacji, dzielony)
  • Comboterol (aerozol inhalacyjny, zawiesina)
  • Duexon (aerozol inhalacyjny, zawiesina), Duexon Pro (proszek do inhalacji, dzielony)
  • Fluticomb (aerozol inhalacyjny, zawiesina)
  • Salflumix Easyhaler (proszek do inhalacji)
  • Salmex (proszek do inhalacji)
  • Seretide Dysk 100 (proszek do inhalacji), Seretide Dysk 250 (proszek do inhalacji), Seretide Dysk 500 (proszek do inhalacji),
  • Symflusal (proszek do inhalacji).

3. Wskazania do stosowania leku Seretide

Jak działa Seretide? Ponieważ substancje czynne leku - propionian flutykazonu i salmeterol - zmniejszają obrzęk i podrażnienie dolnych dróg oddechowych oraz częstość występowania zaostrzeń astmy oskrzelowej, co wpływa na rozszerzenie oskrzeli i zapobiega stanom spastycznym, stosuje się go w regularnym leczeniu chorób przebiegających ze skurczem oskrzeli.

Wskazanie do stosowania leku Seretide to leczenie astmy oskrzelowej, gdy zalecane jest równoczesne stosowanie wziewnego kortykosteroidu i długo działającego leku rozszerzającego oskrzela (beta2-mimetyku).

Jak stosować i dawkować Seretide?

Jak stosować Seretide? Preparat ma postać aerozolu wziewnego, jest przeznaczony do inhalacji przez usta. Aby przyjąć dawkę leku, należy postępować zgodnie ze szczegółową instrukcją, którą zawiera ulotka dołączona do opakowania produktu.

Seretide należy stosować również zgodnie z zaleceniami lekarza w zakresie dawkowania. Jest ono ustalane indywidualnie, w zależności od wieku pacjenta i nasilenia objawów.

4. Seretide - skutki uboczne i przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Seretide jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu oraz ostry napad duszności. Ponieważ bezpieczeństwo preparatu w ciąży nie zostało ustalone, nie należy go stosować w tym okresie, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Z uwagi na to, że substancje czynne produktu przenikają do mleka kobiecego, nie stosuje się go w okresie karmienia piersią. Seretide, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane.

Bardzo często pojawiają się bóle głowy oraz zapalenie części nosowej gardła. Nieco rzadziej obserwowanymi skutkami ubocznymi są: bóle stawów, bóle mięśni, złamania pourazowe, skurcze mięśni, siniaczenie, zapalenie płuc i oskrzeli.

Możliwa jest także kandydoza (pleśniawki) jamy ustnej i gardła, podrażnienie gardła, chrypka, bezgłos, zapalenie zatok,

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze