Shih tzu – opis rasy i usposobienie

Shih tzu to mały i elegancki piesek, choć z charakterem. Jego sierść wymaga pielęgnacji. Psy rasy shih tzu są wierne i lubią towarzystwo człowieka.

spis treści

Zobacz film: "Weterynarze mówią "dość" buldogom i mopsom"

1. Shih tzu - charakter

Charakter shih tzu jest bardzo spokojny. Jest to pies niezależny, wesoły i towarzyski. Jest dobrą rasą dla rodzin z dziećmi. Najczęściej toleruje inne zwierzęta domowe. Mimo niewielkich rozmiarów, shih tzu to pies, którego wszędzie pełno. Lubi się bawić, lubi biegać i spacerować.

Pieski shih tzu są bardzo inteligentne. Łatwo i szybko uczą się nowych sztuczek i podstawowego posłuszeństwa, ale są to zwierzęta uparte i czasem lubią manifestować swoje niezadowolenie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Shih tzu – opis rasy

Trudno do dziś powiedzieć, skąd pochodzi shih tzu. Legenda głosi, że pieski tej rasy towarzyszyły Buddzie podczas jego wędrówki przez świat, a w chwili zagrożenia ten malutki zwierzak przeistaczał się w groźnego lwa. Jak było naprawdę, nie wie nikt, wiadomo jednak, że shih tzu w Chinach od zawsze traktowane były z ogromnym szacunkiem. Największą popularnością cieszyły się w I połowie XIX wieku. I choć zachodni dyplomaci mieszkający w Pekinie często decydowali się na zakup shih tzu, żaden z psów nigdy nie mógł opuścić terytorium Chin.

Dopiero w latach 30. XX wieku rasa shih tzu pojawiła się w Europie, w Polsce zaś dopiero w 1981 r.

3. Shih tzu – pielęgnacja

Shih tzu wyróżnia się na tle innych ras charakterystyczną sierścią. Jest ona długa, gęsta, lśniąca, ale też wymaga szczególnej pielęgnacji. W przeciwnym razie ulegnie skołtunieniu, dlatego musi być czesana codziennie przez co najmniej pół godziny. Ze szczególną starannością trzeba pielęgnować oczy i uszy psa. Zdarza się, że do tego celu niezbędne są leki, zwłaszcza gdy dojdzie do zapalenia rogówki i spojówki. Problem ten często dotyczy tej rasy również dlatego, że shih tzu wydzielają niewiele łez.

To co wyróżnia psy shih tzu to ich bujna fryzura. Jest to z całą pewnością rasa, z którą należy regularnie odwiedzać stylistę lub samemu nauczyć się czesać psa. Stylizacje dla shih tzu to dziś prawdziwa sztuka. Wielu psich fryzjerów zajmuje się tym na co dzień. Związanie włosów okalających twarz jest konieczne, by te nie wchodziły do oczu i uszu oraz nie przeszkadzały w jedzeniu i piciu.

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?
Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta? [10 zdjęć]

Reakcja alergiczna może być wywołana przez różne czynniki - są to zwłaszcza proteiny zwane alergenami....

zobacz galerię

Psy rasy shih tzu mają też bardzo wrażliwą skórę. Ich właściciele często zgłaszają się do weterynarza z objawami reakcji alergicznej u swoich czworonożnych pupili. Schorzenia dermatologiczne są u nich nawet 6-7 razy częstsze niż w ogólnej populacji psów.

4. Shih tzu – zdrowie

O ile szczeniaki shih tzu zostaną kupione w sprawdzonej hodowli i będą wolne od chorób wrodzonych, taki pies najpewniej będzie cieszył się dobrym zdrowiem i długim życie. Psy tej rasy żyją nawet 17-20 lat. Zdarza się jednak, że wypadnie im dysk lub dojdzie do zwichnięcia rzepek kolanowych. Słabą stroną shih tzu są też zęby, stąd należy o nie dbać i systematycznie usuwać kamień. Starsze zwierzęta mogą mieć przetrwałe zęby mleczne, co najczęściej kończy się ich usunięciem.

Pieski shih tzu są bardzo inteligentne.
Pieski shih tzu są bardzo inteligentne. (123RF)

5. Shih tzu – cena

Szczenięta shih tzu bez rodowodu kosztują najczęściej ok. 1000 zł. Warto pamiętać, by psy zawsze kupować w sprawdzonych hodowlach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy