Trwa ładowanie...

Siedem symptomów uszkodzenia nerwów

 Magdalena Bury
10.11.2016 12:03
Uszkodzone nerwy mogą powodować bóle jednej nogi
Uszkodzone nerwy mogą powodować bóle jednej nogi (123rf)

W naszym ciele znajdują się dziesiątki tysięcy nerwów. Większość z nich to nerwy obwodowe, które przypominają rozgałęzione drzewo. Kiedy w organizmie wszystko prawidłowo funkcjonuje, mózg otrzymuje specjalne sygnały. Wtedy mięśnie i wszystkie organy pracują bez zakłóceń. Jeżeli jednak nerwy ulegną uszkodzeniu, mogą wystąpić problemy. Poznaj pierwsze symptomy, które o tym świadczą.

1. Przyczyny uszkodzeń

Przyczynami uszkodzeń nerwów obwodowych mogą być: cukrzyca, genetyka, starzenie się, niedobory witamin czy nadużywanie alkoholu. Nie bez znaczenia dla organizmu pozostaje również przyjmowanie leków na nowotwory czy choroby autoimmunologiczne.

30 proc. uszkodzeń nerwów obwodowych powstaje jednak z nieznanej przyczyny. Na szczęście zaburzenie rozwija się w organizmie powoli. Obserwacja swojego ciała może pozwolić na szybką diagnozę i leczenie.

Jakie mogą być pierwsze sygnały uszkodzeń nerwów?

2. Drętwienie, mrowienie lub pieczenie w kończynach

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Drętwienie, mrowienie lub uczucie pieczenia w kończynach mogą być objawem wielu chorób, w tym uszkodzeń nerwów. Uczucie może promieniować z rąk lub stóp do ramion lub nóg.

Drętwienie może pojawić się zarówno podczas snu, jak i podczas wykonywania codziennych czynności. Uszkodzenie nerwów może również przyczynić się do osłabienia kończyn, a nawet spowodować częściowy paraliż.

3. Bóle tylko w jednej nodze

Stały i ostry ból, pieczenie lub mrowienie rozpoczynające się w dolnej części pleców i wędrujące na jedną z łydek może być symptomem rwy kulszowej. Oznacza to, że nerw kulszowy jest stale uciskany, np. w wyniku dyskopatii dolnego kręgosłupa.

4. Coraz więcej wypadków

Kolejnym objawem uszkodzeń nerwowych jest nieporadność. Problemy z nerwami powodują bowiem brak koordynacji i niewydolność motoryczną. W efekcie pacjentowi przytrafia się dużo upadków.

Zaburzona równowaga może być również efektem rozwijającej się choroby Parkinsona, w której komórki mózgowe ulegają stopniowemu zniszczeniu.

5. Nadmierne oddawanie moczu

O uszkodzeniu nerwów organizm informuje także poprzez układ moczowy. W efekcie osoba chora nieustannie odczuwa parcie na pęcherz, a w toalecie zmaga się z problemem oddania moczu. Podwyższone ryzyko tych dolegliwości występuje też u osób cierpiących na cukrzycę.

6. Intensywne bóle głowy

Objawem uszkodzonych nerwów mogą być intensywne bóle głowy, przypominające porażenie prądem. Pojawiają się one najczęściej, gdy nerwy zlokalizowane w karku zostają ściśnięte. Zdarza się, że jedyną skuteczną opcją jest zastrzyk, który (przynajmniej na pewien czas) załagodzi nerwobóle.

Ból głowy może być jednym z objawów uszkodzeń nerwów
Ból głowy może być jednym z objawów uszkodzeń nerwów (123rf)

7. Problemy z potliwością

Kolejnym symptomem uszkodzonych nerwów może być zbyt duża lub zbyt mała potliwość ciała. W ten sposób organizm informuje o zakłóceniach w pracy nerwów, które przenoszą informacje z mózgu do gruczołów potowych.

W rezultacie chora osoba nie poci się wcale lub robi to zbyt mocno. W obydwu przypadkach warto zgłosić się na kontrolne badania.

8. Zranienia spowodowane brakiem czucia

Zadaniem nerwów czuciowych jest informowanie mózgu o nadchodzących niebezpieczeństwach. Jeżeli jednak ich praca jest zaburzona, chory jest w niebezpieczeństwie.

Oparzenia, skaleczenia lub inne urazy najczęściej powstają, gdy osoba o zaburzeniach czucia nie zdaje sobie sprawy z tego, że dotykała np. gorącej pokrywki od garnka czy ostrego noża.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze