Silny wiatr za oknem? Masz migrenę i chce ci się spać? To może być choroba fenowa
Silne podmuchy wiatru w sezonie jesienno-zimowym wcale nie są dla nas miłym doświadczeniem, jak delikatny wiaterek w czasie upalnej pogody. Badania dowodzą, że wiatr fenowy, nazywany przez mieszkańców południowej Polski "wiatrem samobójców", może być powiązany ze złym samopoczuciem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
1. Jak wiatr wpływa na samopoczucie?
Szacuje się, że zmiany pogody przynoszące silne podmuchy nieprzyjemnego, zimnego wiatru mogą być odpowiedzialne za gorsze samopoczucie nawet 70 proc. społeczeństwa.
Badania wykazały, że silny wiatr:
- zwiększa częstotliwość mrugania – nawet o 50 proc.,
- utrudnia uzyskanie pozytywnych stanów emocjonalnych,
- może zaburzać rytm dobowy i powodować problemy ze snem.
Nie bez znaczenia jest fakt, że w sezonie jesienno-zimowym dla osób wrażliwych na pogodę szczególnie dotkliwie na samopoczuciu psychicznym odbija się brak słońca. Stąd niektóre osoby mogą cierpieć na tzw. depresję sezonową.
2. Silny wiatr a zdrowie fizyczne
Silny wiatr to nie tylko smutek, znużenie, rezygnacja czy brak sił do działania. Może on znacząco wpływać na samopoczucie fizyczne osób z określonymi schorzeniami układu krążenia. Zwężają się wówczas naczynia krwionośne, a to zmniejszenie światła naczyń może zwiększać ryzyko zakrzepów.
Statystycznie w czasie gdy wieje silny wiatr halny odnotowuje się więcej przypadków udarów mózgu.
Kto powinien zachować czujność?
- chorzy na zakrzepicę żył głębokich,
- osoby z nadciśnieniem tętniczym,
- osoby mające niewydolność serca.
Osoby borykające się z migrenami czy zatokowymi bólami głowy również mogą odnotować natężenie dolegliwości.
Nagła zmiana frontów atmosferycznych ciepłych oraz zimnych może wpływać na poziom glukozy we krwi. Dlatego również cukrzycy powinni w takie dni zachować ostrożność – osłabienie, senność czy kołatania serca mogą wskazywać na hipoglikemię.
Czas silnych wiatrów może być trudnym czasem również dla osób chorych na depresję i mających stany lękowe. Badania potwierdziły w tej grupie osób nasilenie stanów depresyjnych, a także zwiększenie liczby prób samobójczych.
3. Choroba fenowa – jakie są objawy?
Choroba fenowa to w rzeczywistości zespół reakcji fizjologicznych naszego organizmu na wiatr typu fenowego. To nie tylko znany mieszkańcom gór wiatr halny, ale też sirocco czy chamsin. Podstawowym czynnikiem złego samopoczucia jest duża różnica ciśnień, ale także gwałtowne zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza.
Jakie objawy mogą wskazywać na chorobę fenową?
- silny, najczęściej migrenowy ból głowy,
- rozdrażnienie, niepokój, nerwowość,
- brak energii lub wręcz przeciwnie – nadpobudliwość jako reakcja na stres,
- stany depresyjne,
- problemy z koncentracją.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.