Sińce pod oczami u dziecka – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Sińce pod oczami u dziecka pojawiają się z różnych powodów. Taki efekt mogą dawać prześwitujące przez cienką skórę naczynia krwionośne. Zdarza się, że to skutek przemęczenia, płaczu czy niedosypiana. Jeśli cienie pojawiają się nagle i nie znikają, towarzyszą im niepokojące objawy, nie wolno ich bagatelizować. Ponieważ mogą wskazywać na jakąś chorobę, konieczna jest wnikliwa diagnostyka.
1. Przyczyny sińców pod oczami u dziecka
Sińce pod oczami u dziecka budzą niepokój wielu rodziców. Najczęściej obserwuje się je u dzieci z jasną karnacją i delikatną skórą, przez którą prześwitują naczynia krwionośne. Wówczas mówi się, że to taka uroda.
Sińce pod oczami u dziecka to często efekt zmęczenia i niewyspania, czyli zbyt małej dawki snu i odpoczynku. Mogą być także związane ze zbyt długim i intensywnym wpatrywaniem się w monitor telewizora, smartfona lub komputera. Nadwyrężanie wzroku może prowadzić do poszerzenia naczyń krwionośnych. Jak można się domyślać, cienie znikają wraz ze zmianą stylu życia.
Niepokojące przebarwienia pod oczami mogą być także konsekwencją nieprzestrzegania zasad racjonalnej, zbilansowanej diety, a także symptomem zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Są typowe dla dzieci niedożywionych i odwodnionych, zmagających się z biegunką lub wymiotami.
Zdarza się, że sińce pod oczami u dziecka wskazują na anemię z niedoboru żelaza. Wówczas pojawia się także ogólne osłabienie, przewlekłe zmęczenie, senność i ospałość, brak apetytu, bladość skóry, osłabienie kondycji włosów i paznokci, trudności w nauce, zaburzenia koncentracji, jak również omdlenia, przyspieszenie częstości pracy serca, senność.
Sińce pod oczami często są symptomami alergii, takich jak alergiczne zapalenie spojówek, AZS (atopowe zapalenie skóry) czy alergiczny nieżyt nosa. Ich przyczyną mogą być pokarmy, kosmetyki, roztocza oraz inne alergeny wziewne bądź kontaktowe.
W przebiegu alergii fioletowe cienie pod oczami pojawiają się wskutek przekrwienia błony śluzowej nosa i spojówek. Pozostałe objawy uczulenia są bardzo różne. W przypadku alergicznego zapalenia jest to świąd, przekrwienie i pieczenie spojówek, łzawienie oczu oraz obrzęki powiek. W atopowym zapaleniu skóry mogą się pojawić tzw. fałdy Dennie'go i Morgana (bruzdy na dolnej powiece). W przypadku alergii pokarmowych często pojawiają się bóle brzucha, wymioty, biegunki czy zahamowanie przybierania na wadze. Klasyczne objawy alergii wziewnych to kichanie i wodnista wydzielina w nosie.
Inną przyczyną podkrążonych oczu mogą być zakażenia pasożytami. U dzieci najczęściej odpowiadają za nie owsiki, glista ludzka oraz glista kocia i psia (toksokaroza). Wówczas dokuczają brzucha, biegunki lub wymioty, świąd w okolicy odbytu w nocy (typowy dla zakażenia owsikami), kaszel.
Zdarza się jednak, że wystąpienie cieni pod oczami może wskazywać na inną chorobę ogólnoustrojową: cukrzycę, ale i choroby nerek, serca, płuc czy wątroby. Gdy pojawia się problem ze zdrowiem, zwykle obserwuje się różne objawy. Na przykład do typowych objawów cukrzycy należy wzmożone pragnienie, utrata masy ciała, osłabienie i częste oddawanie moczu.
Na choroby ze strony nerek może wskazywać częstomocz, krwiomocz lub obecność białka lub krwinek czerwonych w moczu, ból podczas oddawania moczu czy, nieprzyjemny zapach moczu.
2. Diagnostyka i leczenie sińców pod oczami
Jeśli sińce pod oczami dziecka nie znikają po wypoczynku oraz nawodnieniu, nie są objawem zmęczenia, płaczu czy infekcji, warto porozmawiać z lekarzem. Jest to szczególnie wskazane w sytuacji, gdy pojawiają się nagle, towarzyszą im obrzęki powiek lub obserwuje się inne niepokojące objawy, mogące wskazywać na jakąś chorobę bądź nieprawidłowość.
W celu rozpoznania przyczyny lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, zbada dziecko, a i wypisze skierowanie na badania laboratoryjne bądź obrazowe. Te mogą być różne. Na przykład przy podejrzeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza konieczne będzie wykonanie morfologii, a także ustalenie poziomu żelaza i ferrytyny. Wśród badań, które mogą okazać się przydatne, znajdują się także parametry funkcji wątroby oraz nerek, badanie ogólne moczu, poziom glukozy na czczo czy TSH.
Gdy pada podejrzenie alergii, wskazana jest konsultacja z alergologiem. Jeśli badania potwierdzą rozpoznanie, konieczne będzie nie tylko wykonanie badań alergologicznych, aby określić alergen, który uczula dziecko, ale i włączenie leków antyhistaminowych.
To musisz wiedzieć
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.