Trwa ładowanie...

Singulair – skład, wskazania, działanie i skutki uboczne

Avatar placeholder
20.12.2023 13:37
Singulair działa rozszerzająco na oskrzela i poprawia wentylację płuc
Singulair działa rozszerzająco na oskrzela i poprawia wentylację płuc (Adobe Stock)

Singulair jest lekiem przeciwastmatycznym. Cechuje go działanie przeciwzapalne. Preparat zapobiega również skurczom oskrzeli. Jego substancją czynną jest montelukast będący antagonistą receptora leukotrienowego. Jakie są wskazania do jego stosowania? Jak go dawkować? Czy istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych?

spis treści

1. Co to jest Singulair?

Singulair to doustny lek przeciwastmatyczny o działaniu przeciwzapalnym i zapobiegającym skurczom oskrzeli. Jego substancją czynną jest montelukast będący antagonistą receptora leukotrienowego.

Singulair – skład, preparaty i zamienniki

Zobacz film: "Naukowcy ostrzegają przed astmą burzową. Groźne zjawisko podczas burzy"

Lek Singulair jest dostępny jako:

  • tabletki do rozgryzania i żucia Singulair 4. Każda zawiera 4 mg montelukastu w postaci montelukastu sodowego,
  • tabletki do rozgryzania i żucia Singulair 5. Każda zawiera 5 mg montelukastu w postaci montelukastu sodowego,
  • tabletki powlekane Singulair 10. Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg montelukastu w postaci montelukastu sodowego.

Cena Singulair, w zależności od stężenia substancji czynnej, ale i lokalizacji apteki, wynosi od 30 do niemal 60 zł. Lek jest wydawany po okazaniu recepty.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające montelukast to:

  • Montelukast Aurovitas (tabletki do rozgryzania i żucia), Montelukast Bluefish (tabletki do rozgryzania i żucia), Montelukast Bluefish (tabletki powlekane), Montelukast Bluefish Pharma (tabletki do rozgryzania i żucia), Montelukast Bluefish Pharma (tabletki powlekane), Montelukast Medreg (tabletki powlekane), Montelukast Sandoz (granulat), Montelukast Sandoz (tabletki do rozgryzania i żucia), Montelukast Sandoz (tabletki powlekane), Montelukast Teva (tabletki do rozgryzania i żucia), Montelukast Teva (tabletki powlekane),
  • Orilukast (tabletki do rozgryzania i żucia), Orilukast (tabletki powlekane),
  • Promonta 4 mg (tabletki do rozgryzania i żucia), Promonta 5 mg (tabletki do rozgryzania i żucia), Promonta 10 mg (tabletki powlekane),
  • Romilast (tabletki do rozgryzania i żucia), Romilast (tabletki powlekane),
  • Astmodil (tabletki do rozgryzania i żucia), Astmodil (tabletki powlekane),
  • Milukante (tabletki do rozgryzania i żucia), Milukante (tabletki powlekane),
  • Monkasta (tabletki do rozgryzania i żucia), Monkasta (tabletki powlekane),
  • Asmenol (tabletki powlekane).

2. Wskazania do stosowania Singulair

Jakie są wskazania do stosowania montelukastu? Singulair i montelukast stosuje się w:

  • długotrwałym leczeniu chorych na astmę lub POChP; montelukast jest zalecany dodatkowo lub jako alternatywa do innych leków przeciwzapalnych (kortykosteroidów) w długotrwałym leczeniu astmy,
  • zapobieganiu skurczom oskrzeli wywołanym przez wysiłek fizyczny; z uwagi na mechanizm działania nie przerywa ostrego napadu astmy,
  • łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa (tzw. kataru siennego).

Singulair jest stosowany u osób powyżej 2. roku życia pomocniczo w leczeniu astmy u chorych na astmę przewlekłą o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, sprawdza się także w zapobieganiu astmie, w której skurcz oskrzeli jest wywołany głównie przez wysiłek fizyczny.

U osób od ukończenia 2. do 14. roku życia preparat w postaci tabletek do rozgryzania i żucia może być stosowany zamiast wziewnych kortykosteroidów u chorych na astmę przewlekłą o łagodnym nasileniu.

U pacjentów powyżej 15. roku życia Singulair może być wykorzystywany w leczeniu astmy oskrzelowej (może przy tym łagodzić objawy sezonowego alergicznego nieżytu nosa).

Singulair jest zalecany jako preparat dodatkowy do innych leków przeciwzapalnych (kortykosteroidów).

3. Jak działa Singulair?

Działanie montelukastu polega na wybiórczym blokowaniu receptorów leukotrienowych zlokalizowanych w drogach oddechowych. To hamuje działanie leukotrienów, substancji odpowiadających za rozwój miejscowego stanu zapalnego.

Skutkiem aktywności montelukastu jest złagodzenie objawów stanu zapalnego, zmniejszenie nasilenie skurczu oskrzeli, poprawa drożność dróg oddechowych i wentylacja płuc.

Tym samym Singulair:

  • łagodzi objawy zapalne, takie jak obrzęk i podrażnienie,
  • hamuje wydzielanie nadmiernej ilości gęstego śluzu,
  • wstrzymuje gromadzenie się komórek stanu zapalnego,
  • działa rozszerzająco na oskrzela i poprawia wentylację płuc,
  • przeciwdziała skurczom oskrzeli wywołanym przez wysiłek fizyczny.

Efekt leczniczy występuje już po podaniu pierwszej dawki i utrzymuje się przez 24 godziny.

4. Stosowanie i dawkowanie Singulair

Dawkowanie leku Singulair zależy zarówno od wieku, jak i wskazań. I tak:

  • dzieci od 2. do 5. roku życia powinny stosować jedną tabletkę 4 mg raz na dobę, wieczorem (godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku),
  • dzieci od 6. do 14. roku życia mogą zażywać tabletkę 5 mg raz na dobę (wieczorem, godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku),
  • młodzież powyżej 15. roku życia i dorośli w leczeniu astmy i astmy wraz z sezonowym alergicznym nieżytem nosa powinni stosować jedną tabletka 10 mg raz na dobę (wieczorem, ale niezależnie od posiłków).

5. Skutki uboczne i przeciwwskazania

Singulair jest bezpieczny i dobrze tolerowany. Skutki uboczne terapii, jeśli się pojawią, są przemijające. Rzadko, u niektórych osób, montelukast może powodować zmiany zachowania i nastroju, depresję a także wystąpienie myśli i prób samobójczych.

Jeżeli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy (np. pobudzenie, zachowania agresywne, niepokój, zaburzenia snu, halucynacje, lunatykowanie) u siebie lub u innych osób stosujących preparat niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Istnieją także przeciwwskazania do stosowania leku. Jest nim przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze