Sinice – charakterystyka, zatrucie, profilaktyka i leczenie
Sinice mogą skutecznie zepsuć urlop. Sezon wakacyjny w pełni i nagle pojawia się informacja, że w akwenie wodnym, nad który się wybieramy, pojawiły się sinice. Czym są sinice? Dlaczego pojawiają się w wodzie? Czy sinice są niebezpieczne?
1. Charakterystyka sinic
Sinice inaczej są nazywane cyjanofitami, cyjanobakteriami czy cyjanoprokariotami. Jeszcze do niedawna były uznawane za rośliny, jednak obecnie są zaliczane do królestwa bakterii. Dlaczego sinice były uznawane za rośliny? Ze względu na zdolność do tlenowej fotosyntezy oraz obecność chlorofilu.
Sinice są organizmami samożywnymi, które można spotkać w każdym środowisku. Są odporne na susze oraz wysokie temperatury. Nie przeszkadza im też kwaśne podłoże.
Sinice pojawiają się zarówno w zamkniętych akwenach, takich jak jeziora, zalewy, jak i w morzach. Można je spotkać na skałach, lodowcach, pustyniach, doniczkach z kwiatami a także w gorących źródłach, gdzie woda ma często ok. 90 stopni Celsjusza. Jak rozpoznać sinice? Woda, w której znajdują się sinice, ma nieprzyjemny zapach, jest mętna oraz tworzą się na niej gęste kożuchy sinicowe.
Sinice najchętniej pojawiają się w wodach zanieczyszczonych chemikaliami. Jeżeli w wodzie jest dużo fosforanów i azotanów, to sinice na pewno tam zakwitną, a im więcej sinic w wodzie, tym bardziej brudna woda.
Czy sinice mogą mieć pozytywne działanie? Okazuje się, że tak. Stosuje się je do wzbogacania gleby w związki azotowe, np. na plantacjach ryżu. Zastosowanie sinic w uprawie może zwiększyć plon nawet o 20 proc.
2. Przyczyny i objawy zatrucia toksynami sinicowymi
Sinice wytwarzają toksyny, które są dla nas niebezpieczne. Toksyny sinicowe mogą nam zaszkodzić poprzez kąpiel w zakażonym akwenie lub jeżeli zdecydujemy się zjeść rybę, która pływała w wodzie w której obecne były sinice.
Jakie mogą być objawy zatrucia sinicami? Najczęściej jest to:
- rumień,
- wysypka,
- pokrzywka,
- świąd skóry,
- zapalenie spojówek.
Osoby, które zatruły się sinicami, zmagają się z dolegliwościami dotykającymi układu pokarmowego takimi jak ból brzucha, nudności i wymioty, skurcze żołądka oraz biegunka. Sinice również powodują gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, duszności, ból gardła, ból głowy oraz zawroty głowy. Mogą także wystąpić pęcherze w jamie ustnej.
Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów sinic i nie wszystkie są groźne dla człowieka. Warto jednak mieć się na baczności, ponieważ sinice mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia grasicy, nerek czy wątroby.
3. Jak uchronić się przed zatruciem toksyną sinicową?
Jak uchronić się przed sinicami? Najlepiej sprawdzać czy woda, w której zamierzamy się kąpać jest czysta. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, wybierzmy się na spacer. Warto też korzystać ze strzeżonych kąpielisk, na których znajduje się ratownik i informacje o stanie wody.
Jeżeli jednak mamy kontakt z sinicami, od razu weźmy porządny prysznic i upierzmy strój kąpielowy. Samego zatrucia sinicami się nie leczy, leczy się objawy.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.